У квітні Бісковицька сільрада оголосила тендер на розробку проектно-кошторисної документації для укладання бруківки та облаштування «Алеї слави та пам’яті» на прибудинковій території будівлі Бісковицької сільради на вул. Ярослава Мудрого, 3.
ПКД виготовили за два тижні. У травні сільрада підписала договір на укладання бруківки і менше, ніж ще за два тижні, оплатила роботи, що буцімто виконав підрядник з Івано-Франківська.
Вартість укладеного 14 травня між головою сільради Михайлом Яремком і ФОП Олександром Сусаком договору на укладання бруківки становить 1,493 млн грн.
На сторінці закупівлі в системі Prozorro вказано, що вона відбувалась без електронних торгів – договір з Олександром Сусаком уклали напряму.
Роботи Олександр Сусак мав виконати до 20 червня. Перелік робіт передбачає:
- Улаштування тротуару;
- Улаштування покриттів дрібнорозмірних фігурних елементів (бруківки – ред.);
- Улаштування електричних мереж;
- Монтаж електроприладів;
- Підготовка ґрунту;
- Посів газону;
- Улаштування стенду (вочевидь, із фото загиблих військових – ред.).
Загальна площа виконання робіт – 445 м2.
Попри те, що термін виконання робіт – до 20 червня 2024 року, фінансування розділили. 25 травня Бісковицька сільрада, за даними сервісу spending, вже заплатила ФОПові Олександру Сусаку 529 тис. грн. Хоча у договорі зазначено, що оплата відбувається після підписання сторонами акту прийому-передачі виконаних робіт. Решту суми, відповідно до договору, підприємець має отримати «в інші бюджетні періоди».
До укладеного договору Бісковицька сільрада не додала локальний кошторис, в якому мають бути детально розписані ціни на бруківку, інші матеріали, роботу техніки і газон.
У додатку «Договірна ціна» зазначено, що з 1,5 млн грн ФОП Олександр Сусак витратить 98 тис. грн на зарплату робітникам, 75 тис. грн – на податки. А от прибуток, що отримає Олександр Сусак з півторамільйонного контракту, становить лише трохи більше 11 тис. грн.
За технічний нагляд за проектом Бісковицька сільрада заплатила ще 22 тис. грн, а за ПКД і авторський нагляд – майже 39 тис. грн. Ще 10,5 тис. грн коштувала експертиза ПКД.
Згідно з даними з офіційного сайту Бісковицької сільради, бюджет громади на 2024 рік становить 145,4 млн грн, більше половини з яких – дотації і субвенції. На програму підтримки окремих військових частин Бісковицькою сільрадою у 2024 році передбачено приблизно 2 млн грн – трохи більше, ніж на бруківку перед сільрадою.
Пов’язані Херсоном підрядники
І ПКД проекту, і роботи на об’єкті виконували підприємці, які минулого року буцімто ремонтували укриття в Херсоні. Так, Аксенія Чернобильська, яка за два тижні розробила ПКД на укладання бруківки, разом з чоловіком Євгеном Чернобильським стала фігуранткою журналістського розслідування. Пара з Мелітополя переїхала до Львова через окупацію міста росіянами. За місяць до проведення багатомільйонного тендеру на ремонт укриттів цивільного захисту в Херсоні, Євген Чернобильський зареєстрував ФОП і без жодної історії переміг в торгах. Його дружина – також. Основний вид діяльності Аксенії Чернобильської – бухгалтерські послуги.
Олександр Сусак з Івано-Франківська раніше жив у Ялті в Криму. З 2018 року він зареєстрований як ФОП. Відтоді і до 2023 року він зрідка отримував дрібні державні підряди – найдорожчий з них сягнув 48 тис. грн. Але у 2023 році, як і подружжя Чернобильських, Олександр Сусак раптово отримав підряд у Херсоні на понад 6 млн грн.
За даними сервісу YouControl, Олександр Сусак займається в основному монтажем каналізації та опалення, а також випічкою хліба. Також він заснував ГО «Співтовариство нафтогазових інженерів» в Івано-Франківську.
ФОП Михайло Стечишин, який виконував технічний нагляд за проектом, теж вперше став отримувати державні підряди у 2023 році, і теж – в Херсоні та в Херсонській області. Щоправда, ідеться про приблизно 130 тис., а не мільйони гривень.
Київське ТОВ «Рембудконсалтінг», що належить львів’янину Зіновію Штурнаку, у 2023 і 2024 році проводило експертизу ПКД на ремонт укриттів цивільного захисту в Херсоні. Щоправда, фірма має багато дрібних підрядів по всій Україні і свої представництва в майже кожному регіоні.
Отримати пояснення про перекладання бруківки в Бісковичах під приводом створення Алеї слави ZAXID.NET не вдалося, адже всі номери телефонів, зазначені на офіційних сторінках сільради, не обслуговуються або не існують.
Доповнено. Після публікації цієї новини, до редакції звернулася мешканка села Бісковичі, яка розповіла, що в селі справді роблять Алею слави і пам’яті. Також вона допомогла сконтактувати зі сільським головою Михайлом Яремком.
Михайло Яремко пояснив вибір саме цього підрядника тим, що в громаді немає грошей, а він єдиний, хто погодився виконати роботи власним коштом і навіть пообіцяв зареєструватися в Бісковицькій громаді, аби сплачувати тут податки.
Сільська рада, за словами голови, знайшла Олександра Сусака через одного з його працівників, який працював в громаді.
«Коли порахували, скільки це буде коштувати, я сам сказав, що це дуже дорого і в нас немає таких грошей, у нас невиконання бюджету. Та зараз все дорого і я пообіцяв родинам загиблих військових – їх вже 27, що ми зробимо цю Алею, бо для них це важливо. Вони самі вибрали місце. Знайшовся підрядник, який погодився чекати на гроші», – сказав ZAXID.NET Михайло Яремко.
Двома рішеннями сесії сільради ФОПу Олександру Сусаку виділили частину грошей – півмільйона. Решту, за словами голови громади, платитимуть, коли будуть гроші. На запитання про те, чому сільрада не оприлюднила локальний кошторис закупівлі, Михайло Яремко відповів, що цим займається юрист.
«Я особисто виконанням робіт задоволений. Депутатський корпус – теж. Не знаю, як підрядник працював на інших об’єктах. Якщо щось не так, я готовий до всіх перевірок», – додав Михайло Яремко.
Він також сказав, що Алея слави розташована не біля самої міської ради, а трохи далі – на пагорбі. Її відкриття заплановане орієнтовно за два тижня.
Майбутня Алея слави і пам’яті загиблих героїв у Бісковичах (фото надані мешканкою села)