Громади Львівщини за результатами першого кварталу отримають понад 98 млн грн надходжень від акцизу з продажу пального. Це кошти, за які можна буде купувати карети швидкої, встановлювати спортивні майданчики, ремонтувати дороги, садочки та школи. Але їх могло б не бути, якби потреби громад не відстояли депутати Верховної Ради.
Спершу – гарні новини
Минулого тижня в Мінфіні заявили, що 1,5 млрд грн від акцизу з пального надійде у бюджети громад. Це 13,44% усього акцизного податку, отриманого від продажу пального на території України.
Я отримав в Уряді коефіцієнти, за якими будуть нараховувати кошти в бюджети конкретних громад. Станом на 16 березня, а саме тоді була озвучена цифра 1,5 млрд грн, громади Львівщини разом отримають понад 98 млн грн.
Наприклад, Жовківська громада отримає 2,9 млн грн, Яворівська – 2,8 млн грн, а Шегинівська – 1,7 млн грн. А найбільша в області Львівська громада отримає майже 27 млн грн. Якщо помножити ці цифри на 4 квартали, то можна приблизно уявити, які надходження будуть протягом року.
Самі по собі цифри можуть говорити не так багато, тому наведу кілька прикладів, що громади можуть купити чи зробити за ці кошти. Візьмемо до прикладу Яворівську ОТГ, яка за перший квартал отримає понад 2,8 млн грн від акцизу.
За ці кошти можна купити карету швидкої допомоги (2,5 млн грн) або шкільний автобус (2 млн грн). Можна побудувати 10 дитячих майданчиків (не менше 200 тис грн кожен) або два великих спортивних (приблизно по 1,5 млн грн). Також за ці кошти можна відремонтувати 1 км дороги. І це лише надходження за один квартал.
Цих грошей могло не бути
Минулий рік був насиченим і не простим. Через пандемію довелося приймати певні рішення, щоб втримати економіку на плаву і дати можливість малим підприємцям вижити. Зокрема, у грудні Парламент підтримав закони, які звільнюють ФОПи від сплати єдиного податку та ЄСВ на півроку. Це крок назустріч бізнесу. Але ті кошти, які зекономлять підприємці, недоотримають місцеві бюджети.
Крім того нагадаю, що у жовтні минулого року ми створили нові громади. Реформа децентралізації обіцяла їм не бачені раніше повноваження і ресурси. І справді, повноваження і обов’язки громади отримали, а ресурси, через пандемію та окремі політичні рішення, – ні.
Рівно ж, в минулому році Уряд вирішив повністю позбавити громади надходжень від акцизу. Я неодноразово звертався і до Уряду, і до Парламенту, що це нонсенс і цього робити не можна. І завдяки позиції депутатів, яким не байдужа доля громад, вдалося прийняти поправку до Бюджетного Кодексу щодо збереження 13,44% від акцизу з продажу пального у місцеві бюджети. Велике і щире дякую усім причетним, а особливо Галині Васильченко!
А що далі?
Дати громадам самостійність, повноваження, обов’язки і майно, але не підкріпити їх можливістю заробляти гроші – це не децентралізація, а злочин. Багато громад уже відчувають чимало проблем, зокрема, з виплатою зарплат освітянам.
Пропоную короткий і вичерпний порядок денний для Уряду і Верховної Ради, щоб якнайшвидше виправити помилки і дати громадам реальні можливості для розвитку.
- Міністерство освіти та науки повинне переглянути формульний розрахунок освітньої субвенції – це дозволить вирішити проблему з нестачею коштів на зарплати освітянам.
- Верховна Рада повинна прийняти законопроект № 5066, який збільшує надходження податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) в місцеві бюджети до 65%. Це буде ще одне джерело надходження коштів, причому отримане з підприємств, які зареєстровані та працюють на території цих громад.
- Верховна Рада повинна прийняти законопроекти №5244 і №5245, які впливають на справедливий розподіл ПДФО між громадами в залежності від місця праці та реєстрації фізичних і юридичних осіб. Мова про те, щоб порівну розділити ПДФО між громадами, де підприємство і його працівники зареєстровані і фактично працюють.
Так ми зможемо дати громадам можливості заробляти кошти, а решту вони зможуть і вміють робити без втручання з Києва.