Громади мають право впливати на забудову територій

13:54, 30 травня 2007

Українська будівельна асоціація (УБА) пропонує запровадити на законодавчому рівні проведення громадських обговорень планування та забудови територій і населених пунктів. Для цього УБА внесла на розгляд профільного комітету Верховної Ради пропозицію деталізувати ст. 18 "Врахування громадських і приватних інтересів під час планування і забудови територій на місцевому рівні" закону "Про планування і забудову територій" та доповнити цей закон новим розділом: "Порядок проведення громадського обговорення містобудівної документації на місцевому рівні", - повідомив сьогодні, 30 травня, під час "круглого столу" "Як знизити ціни на житло: закон про громадські обговорення" виконавчий директор УБА Сергій Грабов.

За словами С.Грабова, у Києві, де зараз спостерігається будівельний бум, виникла нова форма бізнесу – організація незадоволених тим, що відбувається будівництво. "Після помаранчевої революції у нас незадоволених знайти не складно. Вони ставлять пікети довкола будівництва і його доводиться призупиняти. Є й такі, що шантажують забудовників. Вони кажуть, дайте нам 20-40 тис. дол., і ми знімемо свій пікет. Тобто, перенесуть його під інший будівельний кран", - зазначив С.Грабов.

УБА прагне захистити забудовників від нападок незадоволених мешканців існуючих будинків, і для цього пропонує додати до ст. 18 закону "Про планування і забудову територій" наступне: "З метою врахування громадських і приватних інтересів та надання громадянам можливості вільного доступу до інформації під час планування та забудови територій на місцевому рівні проводиться громадські обговорення містобудівної документації".

Відповідно до нового розділу, пропонується проводити процедуру громадських обговорень під час прийняття генеральних планів населених пунктів, детальних планів територій, проектів забудови території, схем планування територій. Основною формою громадських обговорень визначається громадські слухання, пропозиції й зауваження у письмовій формі, з яких є обов’язковими до розгляду спеціальною комісією, створеною виконкомом. Рішення комісії щодо врахування пропозицій (зауважень) затверджується керівником виконкому, і є обов’язковими для виконання замовником та розробником містобудівної документації.

Пропозиції УБА підтримали не лише львівські будівельники, а й представники ЛМР. Начальник департаменту містобудування ЛМР Андрій Павлів під час "круглого столу" сказав: "Події довкола площі Ринок минулого року змусили нас дуже серйозно віднестися до громадських обговорень. Ми однозначно за те, щоб були чітко прописати на законодавчому рівні і державні норми та правила на будівництво, і права громади на планування й забудову території. Бо у Львові обурені мешканці першим ділом влаштовують пікетування не на будівельному майданчику, а перед Ратушею, й пояснюють усім у дуже доступній формі, хто є мер, і хто є його заступник".

Учасники "круглого столу" зійшлися на тому, що вкрай важливим є регламентування відбору учасників громадських слухань, представників громади. Виконавчий директор Асоціації будівельних організацій Львівщини Олег Нємчинов зазначив: "Важливе питання - з ким проводити громадські обговорення. Бо на якій підставі може представляти мої інтереси як мешканця "Цивільний форум Львова" чи "Асоціація викидальників сміття"? Я говорю до того, що львів’яни охочі до таких форм самоорганізації".

С.Грабов акцентував на тому, що в пропозиціях УБА йдеться: "Представники громадян для участі в громадських обговореннях обираються зборами відповідних територіальних утворень. А норми представництва громадян на громадських обговореннях визначаються органами місцевої влади".