Громадські активісти назвали головні вимоги до кандидатів у депутати

13:17, 16 вересня 2014

Перша і найважливіша вимога, яку висуває політичним партіям та кандидатам, які проходять по одномандатному мажоритарному округу, Комітет виборців України та рух «Чесно», це оприлюднення інформації про надходження коштів виборчого фонду партії чи кандидата та звіт їх використання під час виборчої кампанії.

Про це сьогодні, 16 вересня, під час прес-конференції розповіла виконавчий директор Львівської обласної громадської організації Комітету виборців України Соломія Саврук.

За її словами, відповідно до законодавства, виборчий фонд партії може становити не більше 90 тисяч мінімальних зарплат, тобто 109,62 млн грн. На рахунку виборчого фонду має бути лише національна валюта, і партія може користуватися цими коштами лише безготівково. Також партія має звітувати про цільове використання коштів, зокрема оприлюднювати проміжні звіти.

«Перший проміжний звіт має бути оприлюднений 5 жовтня, і Комітет виборців України та рух «Чесно» закликає кандидатів у депутати та партії зробити цей звіт публічним», - зазначила Соломія Саврук.

Що ж стосується кандидатів-мажоритарників, то розмір їхнього виборчого фонду становить 4,872 млн грн. Вносити коштів до цих фондів можуть фізичні особи, і розмір внеску обмежується розміром виборчого фонду. Водночас фінансувати передвиборчу кампанію не можуть аноніми чи іноземці.

За оцінками КВУ,  найдешевша виборча кампанія 2012 року на Львівщині обійшлась у $500 тис., а найдорожча $1,5 млн.

«Цього року кандидатам на мажоритарних округах теж доведеться витратити немалі суми для проведення передвиборчої кампанії. Зокрема значні кошти підуть на оплату роботи працівників виборчих комісій та довірених людей на округах. Але загалом все буде залежати від того, які пріоритети розставить кандидат у депутати під час виборчої кампанії: чи то реклама у медіа, чи то робота з виборцями, або ж навіть їхній підкуп», – зазначила Соломія Саврук.

Окрім оприлюднення виборчих фондів КВУ та рух «Чесно» висувають до кандидатів і низку інших вимог. Зокрема, закликають політичні сили під час виборчої кампанії утриматися від популізму та не спекулювати на темі швидкого вирішення ситуації на сході, відкрити повні біографії та майнові декларації кандидатів, оприлюднити імена спонсорів, які фінансують застави мажоритарників і оприлюднити фінансовий звіт партій за 2013 рік.

Також рух «Чесно» планує оприлюднити список неблагонадійних кандидатів у депутати, які претендують на крісло депутата Верховної Ради України чи то в списку партії, чи то як кандидат на одномандатному округу.

«Після оприлюднення остаточних списків партій ми проаналізуємо усі імена та оприлюднимо список небезпечних та ненадійних кандидатів у списках партій, що дасть можливість виборцям задуматись над своїм вибором», – зазначила представник Руху ЧЕСНО у Львівській області Оксана Кузенко.

Загалом КВУ зазначає, що наразі передвиборча кампанія у Львівській області проводиться відповідно до норм чинного законодавства і без порушень.