«Громадський транспорт - не для худоби»

Що робити з транспортом у Львові: поради німецького фахівця

18:00, 1 грудня 2015

Німецький інженер та експерт з питань міського транспорту Міхаель Шиндлер провів три тижні у Львові в рамках співпраці Львівської міської ради та німецької організації Senior Expert Service. Ця служба займається пошуком спеціалістів, які мають великий досвід роботи у різних галузях і тепер, вже перебуваючи на пенсії, готові цим досвідом поділитися. Шиндлера запросили оцінити оснащення та роботу ремонтних майстерень Львівелектротрансу та запропонувати своє бачення реорганізації роботи в депо.

ZAXID.NET занотував враження та поради німецького експерта стосовно того, яких саме змін потребує львівський транспорт.

***

«Коли хтось дізнається, що я консультую місто з питань транспорту – всі починають мені співчувати», - жартує Міхаель Шиндлер.

Німець Міхаель Шиндлер - спеціаліст в галузі двигунів, насосів, електрики, гідравліки та обробки металів. Працював інженером на заводах MAN та Mercedes-Benz, був навіть судовим інженером на круїзному лайнері. Міхаель Шиндлер 30 років пропрацював у транспортному підприємстві Баден-Бадена, де керував ремонтним майстернями та займався закупівлею нового рухомого складу.

Зараз Шиндлер приїхав до Львова в ролі незалежного консультанта – оцінити, в якому стані перебуває комунальний транспорт, і що вартувало би зробити міській владі для того, щоби покращити існуючу ситуацію.

Трамвай починається з рейок

Майже за аналогією із відомим висловом про дурнів та дороги, Міхаель Шиндлер виділяє дві головні проблеми львівського транспорту: це трамвайні рейки і погані умови праці у трамвайних депо та автобусних парках.

«Перше враження, коли приїжджаєш з до вас з нашого «щасливого світу» – наскільки тут все старе і розвалене», - напівжартома, напівсерйозно каже Міхаель Шиндлер.

Щоби розібратись, з чого треба почати у масштабному оновленні транспортної система Львова, німецький експерт пропонує починати з основи. На думку фахівця, передумовою нормального руху трамваїв у місті є хороша система рейок.

«Такій людині, як я, яка все життя мала справу з технікою, перше, що впадає у вічі – зношені рейки», - каже Міхаель Шиндлер.

Львівські трамвайні колії, прокладені вулицями, які вкриті бруківкою, є старими і зношеними, і потребують повної заміни. Ще однією проблемою Львова і України загалом, за словами Шиндлера, є відсутність виділених ліній для громадського транспорту. Трамваї, тролейбуси і автобуси пересувається тими самими вулицями (і смугами), що й інші учасники руху, що впливає на графік громадського транспорту. Нова трамвайна лінія на Сихів, що будується зараз, вже передбачає відокремлену смугу для трамвая - рейки прокладають по середині дороги, між смугами для автотранспорту.

трамвайна колія на Сихові буде відокремлена від смуг для автомобілів
(фото: Максимюк М.)

За словами Шиндлера, проблема посилюється ще більше, коли на старі рейки виїжджають нові трамваї.

«Старі трамваї – більш грубі, важкі. Така техніка більше пасує до старих рейок. Нові трамваї більш чутливі до поганих доріг. Хоча я мав нагоду проїхатись на новому трамваї від «Електрону» – і не відчув значної тряски чи скрипу. Ці нові трамваї були спеціально зроблені для Львова, і всі особливості міста були враховані», - розповідає Шиндлер.

Майбутнє – саме за такими новими трамваями, вважає Міхаель Шиндлер. Але паралельно із оновленням парку громадського транспорту, треба осучаснити й депо, де цей транспорт обслуговується.

Новим трамваям – нових працівників

Нинішні трамвайні депо – це похмурі приміщення із старим устаткуванням, з поганими умовами для роботи. Як зауважив Міхаель Шиндлер, більшість працівників складають люди старшого віку.

«Ці старі працівники є добрими для старих трамваїв. Але вони не хочуть вчитись чомусь новому. Нові трамваї для них є занадто складні. Тому зараз треба приваблювати молодих людей, створювати умови, щоб вони хотіли працювати в цій галузі», стверджує Шиндлер.

Набрати нових молодих спеціалістів – та водночас скоротити штат, ось що пропонує зробити Шиндлер. Унаслідок поступової заміни трамвайного парку, збільшуватиметься кількість сучасної техніки, яке не потребуватиме постійного ремонту. Таким чином відпаде потреба у великій кількості працівників.

львівське трамвайне депо (фото: ZAXID.NET)

Але самими новими трамваями привабити молодих інженерів працювати на комунальний транспорт буде важко.

«Робітники мають бути горді, що вони працюють з міським транспортом. Це має бути відповідна зарплата, чистий одяг, всі можливі соціальні умови. Навіть туалети, умивальники чи рушники – все важливо. Цього всього зараз нема», - з сумом констатує німецький інженер результат свого відвідування одного з львівських депо.

Перші кроки, які пропонує німець, дуже прості: помити вікна у депо або замінити скло, щоби було більше світла; пофарбувати стіни; купити нові домкрати і дати в руки нові інструменти; розробити план навчання для молодих працівників. Шиндлер визнає, що у Львові намагаються щось змінювати, але не знають, за що братись. Повна модернізація коштуватиме багато грошей, але робота у різних напрямках вже почалась.

Шиндлер також зауважує, що нові трамваї виробництва заводу «Електрон», якими так пишається Львів, поки що знаходяться на гарантії – тобто, їхнім ремонтом займається сам завод. Але за кілька років з’явиться потреба лагодити техніку власними силами комунальників. Необхідно до того часу встигнути підготувати спеціалістів, які зможуть це зробити. Міхаель Шиндлер пропонує міській владі укладати угоди з заводом не лише про закупівлю транспорту, але й про організацію курсів підвищення кваліфікації працівників з обслуговування трамваїв. Тоді місто зможе самостійно надавати весь комплекс обслуговування власної техніки.

Міхаель Шиндлер під час відвідування трамвайного депо (фото: Urban бібліотека)

Громадський транспорт - не для худоби

Щомісяця Львівське управління громадського транспорту перевозить 7 мільйонів пасажирів. Нинішній стан львівського транспорту у години пік Міхаель Шиндлер називає таким, що «нагадує транспорт для худоби».

«Для багатьох пасажирів це великий стрес – їздити в такому транспорті. Дуже тісно, автобуси набиті битком. Є матері з дитячими візочками, є інваліди, є школярі – всі вони мають право їхати в гідних умовах», - описує експерт свої враження від львівського транспорту.

Шиндлер застерігає: в майбутньому пасажирів тільки більшатиме. Тож щоби розвантажити дороги в місті, треба поступово замінити старі трамваї «Татри» низькопідлоговими 5- чи 3-секційними трамваями. А замість маршруток пустити 12-метрові автобуси.

львівський трамвай "Електрон" вже відповідає всім сучасним вимогам

Також змін потребує і тарифна система. Пасажири мають мати можливість купувати проїздні на всі види транспорту, не передаючи гроші водію через весь салон автобуса чи трамвая.

Крім того, вважає Шиндлер, необхідно впорядкувати систему пільг, через яку значна частина пасажирів не оплачує проїзд. Також він застерігає від збереження такої практики, коли водій в кінці дня здає перевізнику певну фіксовану суму, а решту залишає собі.

«У нас теж є «зайці», які не платять за проїзд. Але таких, щоб не платили, бо мають таке право – немає. Всі мусять платити. Звісно, є пенсіонери, школярі, інваліди – на їхній проїзд виділяються певні субвенції з бюджету міста чи федеральної землі. Але транспортне підприємство обов’язково отримує ці гроші назад», - каже Міхаель Шиндлер.

Як і в Україні, в Німеччині немає жодного транспортного підприємства в галузі, яке було би «в плюсі». Що більше місто і обсяг транспорту, то більший цей дефіцит. Попри це, розвиток транспортної інфраструктури має стати одним з головних завдань нової місцевої влади, переконаний німецький інженер.

«Громадський транспорт має стати одним з пріоритетів політики міської влади. Цей вимикач в голові має перемкнутись. Бо з таким ставленням розвитку не буде. Можливо, за рахунок свого попереднього досвіду старше покоління просто опустило руки. Але я сподіваюсь, що молоде покоління зможе впровадити свої ідеї. І поступові зміни настати в наступні 5 років», - вважає Міхаель Шиндлер.

Як у них

«За електричним транспортом – майбутнє. Наші міста задихаються від викидів, які є повітрі завдяки автотранспорту. Збільшення кількості машин руйнує міста в Німеччині», - каже Міхаель Шиндлер.

В містах Німеччини є єдине міське комунальне підприємство, яке відповідає одночасно за воду, газ і транспорт. Оскільки місто саме визначає тарифи на електроенергію, експлуатація електричного трамваю є вигідною.

Щоби обмежити кількість транспорту і розвантажити транспортні шляхи, міста вдаються до спеціальних заходів та не пускають індивідуальний транспорт до центру міста. Тому так важливо розвивати систему громадського транспорту, який має з’єднувати між собою віддалені райони та центр.

трамвай у Дрездені (фото: ZAXID.NET)

Міхаель Шиндлер розповідає, що після об’єднання Східної та Західної Німеччини на Сході почалась велика транспортна реформа. За його словами, тоді транспортна інфраструктура Східної Німеччини була дуже подібної до української – з тією відмінністю, що Західна Німеччина була готова вкласти багато грошей у її розвиток. Хоча, визнає, Шиндлер, Україна зараз отримує подібну підтримку з боку Європи, зокрема завдяки різноманітним спільним проектам з розвитку міст.

«Спочатку Східна Німеччина купувала вживані автобуси у Баден-Бадені. Але вже через п’ять років вони стали занадто горді для цього, і закупили новий транспорт», - розповідає Міхаель Шиндлер.

Колишня НДР повністю оновила інфраструктуру: збудувала нові вокзали, купила нові автобуси й трамваї. За словами Шиндлера, Східна Німеччина багато зробила для того, щоб подолати розрив у рівні життя, який оголився після падіння Берлінського муру. Але попри це відмінність між частинами країни зберігається й досі.