Тема поборів у школах і подарунків вчителям цього тижня гостро постала в Івано-Франківській школі №1 - одному з найбільших і найпрестижніших навчальних закладів міста. Вікторія Мартинович, чия донька навчається в 11 класі цієї школи, оприлюднила у Facebook розцінки випускного вечора, який влаштовує батьківський комітет.
За інформацією, яка була озвучена на батьківських зборах, випускний для двох класів, а це 50 дітей, обійдеться для сім’ї 1791 грн. Загальна ж сума святкових витрат становить 90 тис. грн. І це без оплати ресторану для самих випускників та їх батьків.
У довгому переліку випускних витрат, який склав батьківський комітет, є, наприклад, комп’ютер за 9 тис. грн, який учні збираються подарувати школі, кошики квітів за 250 грн для вчителів, запрошення на випускний ручної роботи на 800 грн, оплата банкету для 30 вчителів і 10 працівників міського відділу освіти (500 грн/особа) і виготовлення банеру для фотографування (3 тис. грн), оренда залу у філармонії (5 тис. грн).
Найбільшою статтею витрат, за словами матері випускниці, мав стати подарунок класним керівникам та директору – 10 тис. грн. Вікторія Мартинович стверджує, що ці гроші мали б бути вручені педагогам готівкою у конвертах – по 3,5 тис. грн класним керівникам і 3 тис. грн. директорові школи.
За поясненням ZAXID.NET звернувся до міського управління освіти Івано-Франківська і керівництва школи. У міськвідділі коментувати інцидент у школі відмовились. На нараді у міській раді керівник відділу обмежилась заявою про те, що радить батькам не проводити випускних бенкетів і не збирати гроші.
«Батьки найчастіше апелюють до начальника управління освіти, до заступника міського голови в Інтернеті. Звертаюся до батьків учнів, які навчаються у 11-му класі – завдання освітян навчити дітей, дати освітні досягнення і на останньому дзвонику вручити атестати про закінчення загальної середньої освіти. Ви самі це ініціюєте і потім самі просите, щоб ми з вами боролися. Тому ще раз закликаю не ініціювати проведення будь–яких випускних», - заявила Наталія Микула.
За її словами, вже в минулому році тільки 9 навчальних закладів міста Івано–Франківська мали так звані «другі частини» випускних, ініційовані батьками.
Про те, що насправді відбувається у школі і хто ініціює збір коштів із батьків учнів погодилась розповісти директор школи Любов Мурга.
«Все, що там написано – неправда з першого до останнього слова», - заявила педагог.
Подарунки – були, гроші – ні
Директор розповідає, що батьки активно допомагають школі. Протягом останніх 12 років вдалось замінити вікна, світильники, дошки у класах.
«Раз в рік батьки беруть участь у піклувальній раді. Цього року вони самі вирішили здати 350 грн. Запитайте, чи хоч в одній школі є так, щоб вчителі не робили ремонту з батьками», - розповіла директор.
Вона підтвердила, що цього року батьки трьох класів з власної ініціативи під час випускних урочистостей вперше подарували школі комп’ютер. Хоча нагальної потреби у новій техніці у навчальному закладі немає – у школі вже діють два комп’ютерних класи.
«Я вважаю, що це цілком нормально і пристойно. Вони (батьки – ред.) це вирішили. Ми прийняли (комп’ютер – ред.) і діти, які вчаться далі в школі будуть ним користуватись. Цього року батьки за аналогією минулого року теж так вирішили. Ніхто їх про це не просив. 28 років ніхто не дарував. Цього року одній мамі не сподобалось. Не хочуть дарувати? Їх ніхто не просить», - пояснює Любов Мурга.
А от про подарунки у вигляді готівки директор категорично заперечує, каже, що це ображає її.
«У мене пристойна зарплата, я себе повністю забезпечую. Три тисячі гривень для мене не є жодною цінністю. Це дуже мілко. До цього року ніхто не збирав і не дарував (грошей – ред.). Це просто смішно, це маячня», - обурюється Любов Мурга.
«Я не можу керувати батьками»
Що стосується помпезного святкування випускних у драмтеатрі, а потім у ресторані, то ініціатива також завжди виходила від батьків, каже Любов Мурга. Школа лише підтримувала і брала участь в урочистостях, готуючи сценарії та виступи учнівських колективів.
Директор розповідає, що в школі немає актової зали. То ж урочистості із врученням атестатів відбуваються у драматичному театрі. Спеціально для випускного вечора школа готує виступи художніх колективів, записують це дійство на відео, яке потім розповсюджують серед випускників.
«Не хочуть батьки шоу? Не хочуть філармонії? То ми не будемо цього робити. Хоча батьки хочуть, вони зараз всі в шоку», - наголосила директор школи, додавши, що наступного року випускний обмежиться урочистою лінійкою та врученням атестатів в одному з кабінетів школи.
«А потім діти залишаться самі. Коли нема поруч батька і вчителя, дитина опиняється сам на сам перед дорослими шкідливими звичками, тоді зранку, не дай Бог, комп’ютером у якості подарунку для школи не обійдемося», - говорить Любов Мурга.
Відповідаючи на запитання про те, чи брали вчителі школи участь у випускних банкетах, директор школи відповіла: «Я думаю, що після цього коментаря жоден вчитель, який себе поважає… Вони нас запрошують. Я не можу керувати тут батьками». Директор каже, що ніколи не брала участі у випускних банкетах, а от вчителі – не відмовлялись.
На зауваження про те, що директор може впливати на педагогів, Любов Мурга зазначила, що мала з цього приводу розмову з підлеглими.
«Ми вже з вчителями збирались з цього приводу. Вчителі скажуть батькам, щоб не принижували вчителів на День вчителя. Якщо даруєш букет квітів, то потім не пишеш у Facebook, скільки він коштує. По-друге, на 500 гривень жоден вчитель не з’їсть», - дивується педагог. Заперечує директор також участь працівників міського відділу освіти у випускних бенкетах.
Але думку про те, що вчителі могли б не прийти у ресторан на бенкет, директор, схоже не підтримує.
«Якщо батьки захочуть зробити випускний, а педагогічний колектив першої школи зробить бойкот, то це покращить стосунки між батьками і вчителями? Навряд чи», - додала директор.
«Я вважаю, що цим усім зараз принизили не лише вчителів першої школи, принизили усіх вчителів. Ви кличете їх за стіл, даруєте квіти і тут же кажете, як ви на це збираєте гроші. У мене це в голові не вкладається», - додала Любов Мурга.
«Якщо хтось хоче віддячити вчителеві, то нехай зробить це особисто. Навіщо примушувати усіх?»
Через тиждень після появи у Facebook публікації Вікторії Мартинович, у школі провели батьківські збори.
У коментарі ZAXID.NET Вікторія Мартинович розповіла, що від половини витрат на випускний батьківський комітет відмовився.
«Слово взяв один із батьків і сказав, що дирекція школи категорично заборонила дарувати подарунки і гроші в конвертах, - каже Вікторія Мартинович. - Ні конвертів, ні квітів, ні комп’ютера, ні бенкету не буде. Це перемога».
За її словами, у двох класах є багато батьків, які не хочуть здавати гроші на непотрібні речі, але мовчать про це.
«Проблема у тому, що усі мовчать. Якби почали протестувати, то цієї ситуації не було б. Батьківський комітет перетворився на колекторську фірму, яка здирає гроші з батьків, а мав би сприяти навчанню дітей», – каже Вікторія Мартинович.
Вона розповідає, що коли ж хтось з батьків на зборах намагається протестувати проти поборів, то отримує шквал критики на свою адресу. Мовляв, «ви хіба не хочете віддячити вчителям, які 10 років вчили ваших дітей?».
Вікторія Мартинович стверджує, що за тиждень батьків, які відкрито заявили про своє небажання здавати гроші на подарунки і застілля суттєво побільшало.
«Якщо на минулих батьківських зборах говорили про випускний для вчителів і працівників міського відділу освіти, то цього разу ситуація кардинально змінилася. Ми говорили про дітей, про те, що їм потрібно, про випускний для дітей», - каже вона.
Тепер батьківський комітет розколовся – батьки дітей з одного класу проти поборів, іншого – не проти здавати гроші.
«Ми вирішили розділитись. Наш клас обурений цими поборами і вважає, що не треба здавати такі гроші у той час, коли триває війна і люди борються за виживання. Батьки не знають, звідки взяти такі гроші. Сума, яка виходила у кінцевому підрахунку усіх витрат на випускний сягала 6 тис. грн. Якщо хтось хоче віддячити вчителеві, то нехай зробить це особисто. Навіщо примушувати усіх?», - дивується Мартинович.
«Найгірше те, що люди вважають такі речі нормальними. Віддячити – це нормально, не віддячити – це погано. Така ситуація не лише в освіті, але й в медицині. Я вважаю, що з цим треба боротись і порадити іншим батькам не мовчати. Бо інакше далі будуть побори, далі будуть тягнути останні копійки», - каже Вікторія Мартинович.
На питання про те, хто винен у цій ситуації, мати випускниці відповіла, що винні усі.
«У цій системі винні три сторони. Перша – це батьки, які хочуть здавати гроші, щоб віддячити вчителям. Друга сторона – це адміністрація школи, яка цей процес покриває або стимулює. Я сумніваюсь, що це ініціатива батьків була запросити 10 працівників міськвно до себе на випускний. Третя сторона - це батьки, які є проти цих поборів, але вони мовчать. Саме з їх мовчазної згоди таке відбувається», - резюмувала Вікторія Мартинович.
Розголос, який отримала ситуація в Івано-Франківській школі №1 спричинився до того, що в інших школах міста батьківські комітети також почали відмовлятись від подібних витрат на випускні вечори.