Гроші на патріотизм

Мінкульт спробував визначити, що таке патріотичне кіно і скільки воно коштує. Кінематографісти проти

17:24, 27 лютого 2018

27 лютого у Міністерстві культури відбулось засідання, на якому членам колегії запропонували розглянути проект рекомендацій щодо оцінки фільмів патріотичного спрямування. Спочатку засідання мало відбуватись у закритому режимі. Проте під тиском ЗМІ та громадськості його зробили відкритим.

До складу колегії входять: міністр культури Євген Нищук, його заступниці Світлана Фоменко та Тамара Мазур, режисер Дмитро Богомазов, директор інституту національної пам’яті Володимир В'ятрович, галерист Павло Гудімов, письменник Андрій Курков, художник Олександр Ройтбурд та інші. Повний список оприлюднено на сайті Мінкульту.

Інформація про засідання колегії була оприлюднена у виданні «Детектор медіа» й відразу опинилась у центрі обговорення, адже проект рекомендацій викликав велике занепокоєння у кінематографічній спільноті України. Спробуємо розібратись, чому.

Історія питання

У 2017 році на підтримку українського кіно у держбюджеті було передбачено рекордну суму - 500 млн грн. Нагадаємо, що ці кошти мають розподілятися через систему пітчингів, тобто таким чином, коли експертна комісія розглядає проекти та виставляє їм певну кількість балів. Проекти, які набирають найбільшу кількість балів Держкіно рекомендує для реалізації.

Раніше державна підтримка могла складати лише 50% від загальної вартості. У новому законі про кінематографію вона зросла до 80%.

Нагадаємо також, що у 2017 році вийшла рекордна кількість українських фільмів (проте не усі вони були запущені у виробництво торік).

На 2018 рік у проект держбюджету спочатку також була передбачена сума в 500 млн грн. Попри те, що Держкіно подало пропозиції щодо 2 млрд грн на державну підтримку кінематографії. Уряд не задовольнив цієї заявки Держкіно. Згодом уряд додав ще 500 млн грн. Проте надійти гроші мають не у розпорядження Держкіно, а у розпорядження Мінкульту і призначені вони на виробництво «фільмів патріотичного спрямування».

Видатки ж Державного агентства з питань кіно складуть 520,7 млн грн. Саме те, що половину коштів отримає Мінкульт, а також саме визначення«фільмів патріотичного спрямування» і викликало занепокоєння у кінематографістів. Обурення спалахнуло із новою силою після того як «Детектор медіа» оприлюднив лист заступника міністра Юрія Рибачука до членів колегії Мінкульту. Лист, який потрапив у розпорядження видання «на правах анонімності з власних джерел».

Що таке патріотичне кіно?

У листі до членів колегії Юрій Рибачук нагадує про те, що «міністерство культури розробляє відповідну нормативно-правову базу для виконання зазначеної бюджетної програми». Також він пропонує членам колегії розглянути наступні рекомендації, які стосуються оцінки фільмів патріотичного спрямування.

Йдеться про «різножанрові ігрові та неігрові телевізійні фільми, телевізійні серіали, анімаційні фільми, телевізійні фільми-вистави, неігрові телевізійні фільми (серіали) про сучасне життя держави, які за своїм творчим задумом, ідейним спрямуванням, проблематикою або змістом:

  • Сприяють консолідації українського суспільства навколо ідей спільного майбутнього, захисту територіальної цілісності України, ідеалів свободи та загальнолюдських цінностей;
  • Сприяють зміцненню взаємної поваги та толерантності в українському суспільстві, гордості за власну державу, її історію, культуру, науку, спорт;
  • Стверджують гуманізм, загальнолюдські цінності, здоровий спосіб життя, екологічну свідомість;
  • Пробуджують активну суспільну позицію, наголошують на ідеї громадянської відповідальності, популяризують освіченість та читання; Зміцнюють образ України, як країни, що має визначні культурні та історичні традиції та є туристично привабливою;
  • Вводять українські реалії в світовий контекст, репрезентують Україну як частину європейського політичного, соціального та культурного просторів;
  • Популяризують українську культуру, традиції українського народу та національних меншин, твори класичної та сучасної української літератури, музики, візуального мистецтва тощо;
  • Пробуджують інтерес суспільства до видатних співвітчизників та їхнього внеску до скарбниці світової цивілізації;
  • Сприяють відновленню, збереженню та вшануванню національної пам’яті про боротьбу та борців за незалежність України;
  • Формують шанобливе ставлення до пам’яті про жертв тоталітарних режимів в Україні, зокрема жертв Голодомору, політичних репресій, депортацій;
  • Вшановують українських воїнів, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України;
  • Утверджують повагу до українського війська та правоохоронних органів, відповідальне ставлення громадян до обов’язку захисника Вітчизни;
  • Висвітлюють факти російської агресії проти України, що проявилися в окупації Криму, збройній інтервенції на Донбасі та підтримці терористів в інших регіонах України».

Що тривожить кінематографістів?

Занепокоєння кінематографічної спільноти викликає відразу декілька пунктів нової програми Мінкульту. Свої занепокоєння виклала у відкритому листі до Євгена Нищука Асоціація кіноіндустрії України.

На думку представників індустрії, така ситуація «ставить під загрозу виробництво фільмів, особливо в ко-продукції з іншими країнами», повідомляє LB.ua.

У зверненні наголошується, що:

  • в Мінкульті немає розробленої структури й механізму відбору якісних кінопроектів, а у Держкіно вона є;
  • в рамках конкурсних відборів при Держкіно уже існує секція фільмів патріотичного спрямування;
  • існує дефіцит коштів, виділених на створення національних фільмів, які виграли пітчинг;
  • такий розвиток подій негативно відіб'ється на іміджі України, як кінематографічної країни;
  • планується виділяти кошти на телевізійний, а не на кінематографічний продукт;
  • не кількість, а якість фільмів піднімають лояльність глядача до національного продукту;
  • глядач має дивитись якісне кіно, а не телепродукт.

Крім того, як неодноразово з різноманітних інтерв’ю заявляв голова Держкіно Пилип Іллєнко, найпатріотичнішим є успіх українського кіно і в українських глядачів, і на міжнародному рівні.

Що вирішили у Мінкульті?

Під час засідання колегії було висловлено багато різноманітних пропозицій та претензій. Найбільше стосувалось дублювання функцій Держкіно та розмитого визначення того, що таке патріотичне кіно і що для кінематографістів є патріотичним.

Наразі проект рекомендацій у тому вигляді, в якому його було подано, відхилено. Протягом місяця має відбутися повторне засідання колегії з розгляду цього питання.

За цей час професійна спільнота (зокрема, Національна спілка кінематографістів України, Асоціація кіноіндустрії України та Українська кіноасоціація) має у відкритому форматі обговорити та напрацювати критерії відбору кінопроектів для фінансування за бюджетною програмою «Виробництво (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування».

Рішення члени колегії ухвалили майже одноголосно, утримався лише художник Олександр Ройтбурд, який не підтримує визначення «патріотичності» в кіно, повідомив «Детектор медіа».

Може тоді стане зрозумілішим, як тепер ділитимуться фільми, на які виділятиме кошти Держкіно, а на які – Мінкульт. Наприклад, чи вважати патріотичними арт-фільми, які формують імідж України на великих кінофестивалях, чому і за що має отримувати гроші телебачення, що буду із системою пітчингів, яка вже добре себе зарекомендувала тощо.