Майже 35 років тому в будинку, що на Фредра, 1, помпезно відкрили справжній Шаховий палац. Тоді Львів пишався цілою плеядою зіркових гросмейстерів –Мартою Літинською, Олександром Бєлявським, Олегом Романишиним та Адріаном Михальчишиним. Аби шахи у Львові розвивались так же потужно, шахістам потрібно було приміщення для турнірів, спарингів, а також зустрічей і спілкування.
Таким місцем став Львівський шаховий клуб. Сучасники з ностальгією згадують зручність приміщень та унікальну атмосферу клубу – там проводили міжнародні турніри, республіканські та всесоюзні змагання, міські першості. Там завжди збирались найкращі шахісти міста, влаштовували спаринги, обговорювали партії. У шаховому клубі на Фредра, 1, виростали майбутні зірки вже українських шахів.
Саме у цьому будинку на вул. Фредра,1, діяв Львівський шаховий клуб
Сьогодні ж від шахового клубу, яким захоплювались у цілому СРСР, майже нічого не залишилось. Більшість приміщень будинку на Фредра,1, перебуває на балансі ЛНУ ім. І. Франка – там діє факультет культури і мистецтв. У свою чергу, шахісти займають лише кілька горішніх приміщень, де діє ДЮСШ «Дебют». І так – останні десять років.
Однак перемога Марії Музичук на чемпіонаті світу з шахів у 2015 році, а також матч за шахову корону світу, який проводили у Львові, змінили ситуацію. У львівських школах ввели уроки шахів, а кількість дітей, які почали виступати на шахових турнірах, різко зросла. Й одразу постало питання – а де проводити великі турніри у Львові? Чи не пора шахістам повернути втрачений клуб?
Відомі львівські шахісти наразі не бачать іншого варіанту, як повернення у стіни на Фредра, 1. Однак представники університету мають інші плани. ZAXID.NET спробував з'ясувати деталі цієї непростої ситуації.
Вітраж навпроти головного входу у будинку на Фредра, 1
***
Секретар Львівської обласної федерації шахів Назар Фірман розповідає, що сьогодні проведення кожного дитячого шахового турніру перебуває на межі зриву – охочих виступити є дуже багато, але не завжди вдається знайти відповідне приміщення. Тим більше, не завжди вдається винайняти зал за помірну ціну, тому багатьом учасникам доводить відмовляти.
«Впровадження уроків шахів у школах спричинило у Львові справжній шаховий бум. Однак неможливо управляти такими масами спортсменів без постійного майданчика для змагань. Уявіть, у вас є 500 футболістів, які не мають місця, щоб тренуватись і змагатись між собою. Тут така ж проблема. Зокрема, взимку турніри шкільної ліги доводиться проводити у спортзалах. Там температура повітря сягає 10 градусів, діти мерзнуть навіть у куртках, після чого батьки вже не хочуть продовжувати заняття шахами», - зазначає Назар Фірман.
Наразі у Федерації є домовленість з готелем «Нтон», яка задовольняє обидві сторони. Проводили турніри також у готелі «Вольтер», де оренда залів становить 5 тис. грн. за день. Зазвичай, турніри тривають три дні, тому доводилось шукати 15 тис. грн. для оплати оренди приміщень. Загалом, Федерації потрібно щонайменше 200 тис. грн. на рік лише для оплати оренди залів.
Назар Фірман під час дитячого турніру
Назар Фірман стверджує, що знайти відповідне приміщення на 300-400 кв. м у Львові, де на постійній основі безкоштовно можна проводити турніри – нереально. Деколи Федерація шахів домовляється з університетами, але там є можливість проводити змагання лише влітку. Шахістам же ж хотілось би мати власне приміщення, ось тому у місті започаткували ініціативу з відродження Львівського шахового клубу.
«Приміщення на Фредра, 1, - продовжує Назар Фірман, - зараз перебуває на балансі ЛНУ ім. І. Франка, але розпоряджатись ним може тільки Львівська обласна рада. Приміщення передали університету 10 років тому. Передали з домовленістю, що тодішній ректор Іван Вакарчук, який був шанувальникам шахів, створить на базі клубу щось нове для шахістів. Однак вийшло так, що приміщення використовують лише в цілях університету».
За словами Назар Фірмана, неодноразові зустрічі з чинним ректором ЛНУ ім. І. Франка Володимиром Мельником завершувались розмовами про співіснування, однак збільшувати кількість приміщень для шахістів на Фредра, 1, представники університету не планують.
Частина приміщення, яке займає ДЮСШ «Дебют»
***
Якщо ви навідаєтесь у колишній шаховий палац на Фредра, 1, то ще матиме змогу побачити сліди його минулої величі. У вісімдесятих приміщення шахового клубу вражало розкішшю – новенький паркет, який встеляли килими, важкі красиві люстри на стелях, вітражі на вікнах.
Загальна площа приміщень колишнього шахового клубу становить майже 2 тис. кВ. м. У вісімдесятих увесь будинок жив шахами – там функціонували навчальні класи, великі зали для турнірів, були спеціальні кімнати для гросмейстерів, діяли музей і кафе. Працював повноцінний штат з адміністрацією, прибиранням та охороною.
У дев’яностих ні місто, ні шахісти не мали коштів на утримання будинку – шаховий клуб почав занепадати. Пізніше шахісти навіть здавали деякі приміщення в оренду, аби оплатити комунальні послуги. У 2007 році більшість приміщень передали на баланс університету.
Відомий тренер і чинний директор ДЮСШ «Дебют» Володимир Грабінський згадує, який був вражений, вперше потрапивши сюди у вісімдесятих.
Володимир Грабінський в одному з класів ДЮСШ «Дебют»
«Тоді у шаховому клубі проводили багато турнірів,а я приходив займатися. Одного разу застав тут чемпіона світу Михайла Таля. Це для мене був такий шок: я про нього читав у журналах, а тут побачив на живо. Це було місце, куди приїжджали найкращі шахісти СРСР», - згадує Володимир Грабінський.
Саме у шаховому клубі на Фредра виросли гросмейстери, які зараз представляють Україну – Юрій Криворучко, Андрій Волокітін, Михайло Олексієнко. Тут починала свою кар’єру чемпіонка світу серед юніорок Наталя Букса.
Сьогодні ж від гучного шахового минулого на Фредра, 1, залишилось небагато – три кімнати, які потребують ремонту. Тут постійно займається приблизно сто дітей. Донедавна у школі були проблеми з опаленням, через що кількість учнів скоротилась. Нові системи опалення встановили коштом університету. З квітня 2017 року ДЮСШ «Дебют» перевели на баланс міста. Також місто сплачує комунальні послуги школи. За попередніми даними, обіцяють виділити 1 млн грн на ремонт.
Володимир Грабінський – дуже успішний тренер. Він виховав 13 гросмейстерів. В Україні нема тренера з таким ж досягненням. Володимир скромно додає, що й у світі мало знайдеться. Тренер очолює ДЮСШ «Дебют» з початку 2017 року. Говорить, що тут він не заробляє і не може заробляти, але має сильний спортивний інтерес – серед учнів трапляються справжні таланти.
«Я працював тренером національної збірної жіночої в ОАЕ, - розповідає Володимир Грабінський, - і заробляв дуже пристойно. Але повернувся, бо там неможливо ставити високих спортивних завдань. Там дуже забезпечене суспільство, діти немотивовані до результатів. А в Україні я маю мотивованих дітей, тому зарплата мені не дуже важлива. Андрій Волокітін, Юрій Криворучко, Михайло Олексієнко – троє моїх учнів ставали чемпіонами України серед дорослих. Ось це важливо».
У ДЮСШ «Дебют» під керівництвом Володимира Грабінського працює 9 тренерів. Заняття у школі є безкоштовними і будуть безкоштовними. Так, йому б хотілося, аби умови школи були кращими, однак він дуже вдячний й тому, що є ресурси на зарплату тренерів. Відповідно, діти, батьки яких не мають змоги платити за уроки шахів, зможуть приходити і вчитись.
На перших двох поверхах є великі аудиторії. Зі згоди університету, шахісти можуть проводити там турніри. Але оскільки ці приміщення використовують для лекцій, то потрібно усе узгоджувати із навчальним планом студентів.
Навчальний клас ДЮСШ «Дебют»
***
ZAXID.NET звернувся із запитом щодо цієї ситуації до керівництва ЛНУ. ім. І. Франка. У відповіді на запит йдеться, що університет не лише не погоджується уступити приміщення шахістам, а й ініціюватиме передачу навчального корпусу на вул. Фредра, 1 з комунальної власності територіальної громади Львівської області до державної власності Міністерства освіти і науки України.
Також університет планує провести у корпусі ремонт, і вже витратив 1,5 млн грн. на роботи із зовнішнього і внутрішнього теплопостачання. Вартість утримання будівлі обходиться університетові близько 1,5 млн грн. на рік.
«Львівський національний університет імені Івана Франка не отримував жодних звернень щодо зміни балансоутримувача будівлі на вулиці Фредра, 1. Рішення про передачу на баланс будівлі приймає Львівська обласна рада. Зі свого боку Університет докладає значних зусиль для створення умов максимального розвитку шахового спорту на Львівщині. Про це йдеться, зокрема, у договорі про співпрацю між Львівським національним університетом імені Івана Франка та Львівською обласною шаховою федерацією.
Ще раз наголошуємо, що від часу передання будівлі на баланс Львівського університету у навчальному корпусі функціонують шаховий клуб та шахова школа «Дебют». Усі витрати пов’язані з експлуатацією цих приміщень покриваються за рахунок коштів Університету.
Зважаючи на потребу у навчальних корпусах, Львівський університет не вважає доцільним передання будівлі на вул. Фредра, 1 у користування інших установ», - йдеться у відповіді університету.
У Львівській обласній федерації шахів розводять руками –у Львові нема приміщень, на які б могли претендувати шахісти. Попри підтримку містом шахового спорту, ніхто не збудує для шахістів нового клубу, а долею конкретно цієї будівлі може розпорядитись лише Львівська обласна рада. З іншого боку, якщо ЛОР на прохання шахістів таки змінить балансоутримувача, Федерація шахів буде змушена просити про значну допомогу на ремонт приміщень на Фредра, 1.
***
На сьогодні Львів нараховує 35 гросмейстерів, а у самому місті проживає 20 гросмейстерів. У світі є небагато країн, які мають більше 20 гросмейстерів – це США, Китай, Росія, Індія.
Цікаво, що саме місто Львів може боротись за олімпійські нагороди, адже львівські шахісти утворюють кістяк збірної – Василь Іванчук, Андрій Волокітін, Юрій Криворучко. На чемпіонаті України 2016 року львів'янин Михайло Олексієнко став чемпіоном, а львів'янка Наталія Букса- віце-чемпіонкою. У Львові живе чемпіонка світу з шахів 2015 року Марія Музичук, а її сестра Анна є чинною чемпіонкою світу з бліцу та рапіду, а також віце-чемпіонкою світу з класичних шахів. Тобто саме місто Львів має стільки досягнень, якими може похвалитись далеко не кожна країна.
«Чи буде діяти у Львові шаховий клуб, чи не буде – таланти знайдуться і тренери спробують довести їх до найвищого рівня, - впевнений Володимир Грабінський. - Звичайно, їх буде менше, якщо не буде нормальних умов для тренування. Ось до нас приходять батьки, оглядають приміщення, туалети, запитують про опалення – хтось залишається, а хтось забирає дитину. Не мені підказувати, як вирішувати ситуацію, але Львів заслуговує на свій шаховий клуб, оскільки в нас є результат. І шахи є одним із брендів міста. У всьому світі шахісти хочуть приїхати до Львова і зрозуміти, завдяки чому тут виросло стільки чемпіонів. А нам складно пояснити. Адже ні достатніх умов, ні колосальної підтримки, як це є в інших країнах, у нас нема».
Фото: Мирослав Пархомик/ZAXID.NET, Назар Фірман/Facebook.