Голова Верховної Ради Володимир Гройсман підписав ухвалений парламентом 2 липня закон про реструктуризацію валютних кредитів (законопроект № 1558-1) та 9 грудня передав його на підпис президентові, повідомляється на сайті парламенту.
Раніше Гройсман заявляв про необхідність ветування цього закону.
«Очевидно, цей закон вимагає ветування, а новий закон має бути негайно внесений до Верховної Ради для того, щоб врегулювати питання людей, яких це безпосередньо стосується», – заявляв Гройсман, нагадує «Інтерфакс-Україна».
Раніше група народних депутатів відкликала свій проект постанови про скасування голосування за цей закон, який був зареєстрований 3 липня – на наступний день, після ухвалення скандального документа.
Нагадаємо, закон про реструктуризацію кредитів в іноземній валюті Верховна Рада ухвалила 2 липня, після чого низка народних депутатів закликала президента застосувати до нього право вето. Крім того, нардепи почали відкликати свої голоси, а президент натякнув, що ветує цей закон.
У свою чергу, Національний банк України 3 липня заявив, що ухвалення цього закону завдасть нищівної шкоди фінансовій і банківській системі України, поставить під загрозу добробут усіх громадян. «Якщо всі кредити, надані фізичним особам-резидентам в іноземній валюті, конвертувати в гривню за курсом 5,05 грн/$1, то банківська система зазнає збитків у сумі близько 100 млрд грн», — зазначалося на сайті центробанку.
Наприкінці листопада голова парламентського комітету з питань фінансової і банківської діяльності Сергій Рибалка заявив, що якщо президент накладе вето на закон, то на базі фінкомітету почнеться робота над пошуком компромісного рішення.
Видача валютних кредитів населенню в Україні була припинена в червні 2009 року, коли офіційний курс гривні становив близько 7,61 грн/$1. Однак величезний обсяг таких кредитів був виданий до кризи 2008 року за курсом близько 5 грн/$1. Позичальників приваблювала більш низька ставка за валютними кредитами: наприклад, обслуговування кредиту в доларах під 10% річних за вісім років обходилося вдвічі дешевше за гривневий кредит під 20% річних.
Згідно з меморандумом української влади з Міжнародним валютним фондом (МВФ), сторони налаштовані на підтримку добровільного переговорного процесу між позичальниками і банками щодо реструктуризації валютних іпотечних кредитів. У зв'язку з цим серед зобов'язань української сторони – застосування президентом країни права вето до закону, який вимагатиме примусову конвертацію валютних іпотечних кредитів у гривневі. Незважаючи на це, представник президента в парламенті Степан Кубів, який до середини червня 2014 очолював Нацбанк, проголосував за законопроект №1558-1 у другому читанні.