Гройсман підписав заяву ВР про відхід України від деяких положень Конвенції з прав людини

12:24, 25 травня 2015

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман підписав постанову про заяву парламенту про відхід від деяких зобов'язань Конвенції про захист прав людини до припинення агресії РФ.

Відповідну Постанову він підписав у понеділок, 25 травня.

У четвер, 21 травня, Верховна Рада України прийняла заяву про відхід від деяких зобов'язань, передбачених Міжнародним пактом про громадянські і політичні права та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод до повного припинення збройної агресії Росії. Відповідну постанову підтримали 249 депутатів.

У постанові уточнюється, що «повне припинення збройної агресії РФ» передбачає виведення всіх незаконних збройних формувань, контрольованих Росією, виведення російських окупаційних військ, їхньої військової техніки з території України, а також відновлення повного контролю України над державним кордоном і низку інших положень.

«Ми маємо право як держава, щодо якої здійснюється агресія, на відступ від цих зобов'язань для захисту своїх громадян», – сказала віце-спікер Оксана Сироїд під час представлення проекту заяви перед його прийняттям з трибуни парламенту.

У тексті самої заяви наголошується, що у зв'язку зі збройною агресією РФ, влада України «змушена приймати нормативні рішення, які складають певний відступ від зобов'язань України щодо Міжнародного пакту про громадянські і політичні права і Конвенції про захист прав людини та основних свобод».

У заяві згадується, що парламент 12 серпня 2014 р. змінив закон «Про боротьбу з тероризмом» щодо превентивного затримання в районі проведення антитерористичної операції (АТО) осіб, причетних до терористичної діяльності, на строк понад 72 години, але не більше, ніж на 30 діб, що є певним відступом України від зобов'язань, визначених пунктом 3 статті 2, 9 і 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтями 5, 6 і 13 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, хоча такі заходи в ситуації, що склалася є необхідними.

Також згадується, що 12 серпня 2014 р. Верховна Рада прийняла закон України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України», яким на час проведення АТО вводиться особливий режим попереднього розслідування, згідно з яким повноваження слідчих суддів, визначені чинним КПК України, тимчасово передаються відповідним прокурорам , які набувають додаткових процесуальних прав.

«Застосування норм цього закону викликає необхідність певного відступу від зобов'язань України за пунктом 3 статті 2, статей 9, 14 і 17 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтями 5, 6, 8 і 13 Конвенції про захист прав людини та основних свобод», – йдеться в заяві.

Крім цього, парламент 12 серпня 2014 року прийняв закон «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції», згідно з яким на час проведення АТО було змінено територіальну підсудність судових справ, підсудних судам, розташованим в районі проведення АТО, і підслідність кримінальних злочинів , скоєних у районі проведення АТО, у випадку неможливості здійснювати досудове розслідування.

«Застосування норм цього закону викликає необхідність певного відступу від зобов'язань України за статтею 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод» , – пояснюється в документі.

3 лютого 2015 Верховна Рада прийняла закон «Про військово-цивільні адміністрації», який надає таким органам повноваження, зокрема, встановлювати обмеження щодо перебування в певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без певних документів; тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів і пішоходів на вулицях, дорогах і ділянках місцевості; організовувати перевірку документів, що засвідчують особу, у фізичних осіб, а у випадку необхідності – огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень та житла громадян, крім обмежень, встановлених Конституцією України.

«Застосування норм цього закону викликає необхідність певного відступу від зобов'язань України за статтями 9, 12 і 17 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права та статтями 5 і 8 Конвенції про захист прав людини та основних свобод та статтею 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод», – пояснюється в документі, який цитує «Інтерфакс-Україна».

У заяві українського парламенту наголошується, що Україна має право тимчасово відступити від відповідних зобов'язань.

У той же час, враховуючи подальше існування небезпечної ситуації, в подальшому при проведенні АТО і відсічі збройної агресії РФ, «Україна залишає за собою право вживати заходів, які можуть бути підставою для відступу від зобов'язань за іншими статтями Міжнародного пакту про громадянські і політичні права і Конвенції про захист прав людини та основних свобод на підставі і в порядку, визначеному Міжнародним пактом про громадянські і політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основних свобод», про що зобов'язується інформувати генсека ООН і генсека Ради Європи.