Відкриття довгоочікуваного найбільшого на українсько-польському кордоні пункту пропуску «Грушів-Будомєж» 2 грудня могло стати справді помітною подією. Але за однієї умови: якби все відбулося так, як планувалося спочатку – за участі президентів України й Польщі і усією супутньою помпою. Без цього подія вийшла несподівано «змазаною».
Пункт пропуску «Грушів-Будомєж» має довгу історію – його планували відкрити ще до Євро-2012. Тож, 2 грудня цього року, історія з його відкриттям мала шанси гідно завершитися – за участі президента України Віктора Януковича і його польського колеги Броніслава Коморовського. І коли цю подію анонсували ще всередині жовтня, виглядало так, що вона стане продовженням тріумфального підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на саміті у Вільнюсі.
Що відтоді змінилося, нагадувати не варто. Відтак, і візит Януковича, який вже нібито почали готувати в Адміністрації президента, однак так і не анонсували на його офіційному сайті, очевидно, втратив актуальність. Справді, важко було б собі уявити, що за нинішніх обставин Віктор Янукович усе б кинув і приїхав на Львівщину, де йому і в порівняно мирний час не дуже хочеться з’являтися. Складно собі уявити й Броніслава Коморовського, який зараз погодився би зустрітися з таким президентом такої України.
Відтак, ще 29 листопада з’явилося повідомлення, що Віктор Янукович відкривати «Грушів-Будомєж» не буде, а замість нього з українського боку це робитиме віце-прем’єр Олександр Вілкул. З польського боку мав бути присутній віце-прем’єр Януш Пехотинський.
Але все, що відбулося в Україні, змінило й ці плани. Напередодні відкриття, 1 грудня, у Львівській ОДА ZAXID.NET повідомили, що польська урядова делегація на пункт пропуску «Грушів-Будомєж» не приїде. Відтак, сказали в облдержадміністрації, участь Олександра Вілкула – також під питанням. Дещо пізніше питання закрилося повідомленням, що українського урядовця також не буде.
Схоже, що окремі посадовці Львівської облдержадміністрації продовжили цей ланцюжок на ще одну ланку і вирішили, що подія скасовується цілком. Як наслідок, запланований виїзд журналістів з-під будівлі ОДА з вул. Винниченка, зранку 2 грудня майже зірвався.
Як пояснила голова прес-служби адміністрації Орислава Мілян, начальник відділу транспорту Віктор Чайко просто не замовив транспорт на виїзд для ЗМІ. Тож цю проблему довелося вирішувати самій голові прес-служби в режимі «прямого ефіру». З горем пополам журналісти таки виїхали з годинним запізненням, через що трохи спізнилися і на початок відкриття.
Втім, автобус, який таким чином знайшли, дав журналістам змогу оцінити усю рельєфність доріг, якими українці їхатимуть на найбільший пункт пропуску між Україною та Польщею – тих самих доріг, якими поляки відкриватимуть і умикатимуть для себе Україну.
Безпосередньо біля під’їзду до пункту пропуску журналісти мали змогу помітити й декілька десятків мешканців навколишніх населених пунктів, які з нагоди знаменної події вирішили висловити свій протест владі Януковича і якості продемонстрованих на відео вище доріг. Мимоволі згадалися слова вже колишнього голови Львівської ОДА Віктора Шемчука, який пророкував міжнародний скандал в разі, якщо українська сторона не зробить дорогу на цей пункт пропуску.
Тим часом на відкритті самого пункту пропуску «Грушів-Будомєж», який вже встиг розпочатися, усі його учасники намагалися робити вигляд, що їм не бракує ані президентів, ані віце-прем’єрів. Цей незламний намір читався не лише у поведінці як голови Львівської ОДА Олега Сала і його польської колеги, воєводи Підкарпаття Малґоржати Хомич-Шмегельської, але й рядових прикордонників, які, подейкують, до 2 грудня встигли декілька разів провести репетицію урочистого відкриття пункту пропуску.
У якийсь момент, під час відвідин приміщення митного контролю, український губернатор і польська воєвода, а також начальник Державної прикордонної служби Микола Литвин і більшість інших учасників події зненацька зникли на другому поверсі, куди журналістів не пустили (згодом Олег Сало запевнить, що так вирішила польська сторона). З працівниками ЗМІ одиноко залишився посол України в Польщі Маркіян Мальський.
На запитання кореспондента ZAXID.NET, чому ж врешті ані Віктор Янукович, ані Олександр Вілкул не прибули на відкриття такого важливого для українсько-польських відносин пункту пропуску, дипломат почав пояснювати, що формат змінився через те, що Віктор Янукович запланував візит до Китаю, а Олександр Вілкул не приїхав, бо відклали економічний форум «Польща-Україна», який мав відбутися того дня у Львові.
Довелося питати пана посла напряму, чи «зміна формату» пов’язана з останніми подіями в Україні. «Ні, ну, в житті все тісно взаємопов’язано», - відповів Мальський, розводячи руками.
Поки десь посадовці гуляли на другому поверсі, львівські журналісти спілкувалися з своїми польськими колегами. Ті висловлювали несподіване переконання, що це українська сторона спершу скасувала участь Віктора Януковича, через що не приїхав і Броніслав Коморовський, а потім – і участь Олександра Вілкула, через що не взяв участі у відкритті і Януш Пехотинський. Тому польську сторону представляли лише підкарпатська воєвода і підкарпатський маршалек Владислав Ортиль.
Аналогічну версію озвучили й працівники польської прикордонної служби. Мовляв, Олександр Вілкул відмовився від участі ще 1 грудня вдень, а польський віце-прем’єр – лише увечері. Мовляв, пониження протокольного рівня події – виключно українська ініціатива.
Ця версія видавалася щонайменше дивною, оскільки з українського боку переконували, що першою відмовилася від участі саме польська сторона – на знак протесту проти дій влади в Україні. Зрештою, саме таку версію озвучували навіть у Львівській ОДА.
Непряме підтвердження цієї, «української», версії, врешті вдалося отримати і від голови прес-служби Львівської ОДА. Орислава Мілян розповіла, що напередодні увечері прес-служба Олександра Вілкула встигла доїхати майже до Львова, і лише тоді візит віце-прем’єра скасували. Хоча на той момент вже було точно відомо, що Януша Пехотинського не буде. Відтак логічно припустити, що участь українського урядовця скасували уже в другу чергу, і ініціатором стала таки польська сторона.
Поки журналісти шукали цю правду, повернувся Олег Сало – для того, аби продовжувати робити вигляд, що ані Януковича, ані Вілкула тут зовсім не бракує. Втім, працівники ЗМІ в першу чергу атакували його питаннями про поточну ситуацію в Україні. Зокрема, про те, коли він востаннє спілкувався на цю тему з Віктором Януковичем.
«Останній раз з президентом я спілкувався… Ну, три тижні тому. Коли я розмовляв, ви ж бачите, яка позиція була Києва до Львівщини. Тобто всі позиції були закриті, проплачені, захищені і незахищені статті були проплачені», - відповів він.
Довелося Олегу Салу відреагувати і на здивування щодо того, що урочистостей з нагоди відкриття, по суті, і не було – жодного розрізання стрічки, освячення і інших звичних процедур. На запитання, чи 2 грудня відбувається «технічне» відкриття, а потім все-таки відбудеться ще й урочисте за участі більш високих гостей, голова Львівської ОДА остаточно зруйнував сподівання на приїзд на «Грушів-Будомєж» президентів чи бодай віце-прем’єрів.
«Ні, не буде. Вже запустили, воно буде працювати. Зараз підуть потоки», - сказав він.
Наступною на спілкування з журналістами вийшла підкарпатська воєвода Малґоржата Хомич-Шмегельська – яка, за словами української сторони, найбільше доклалася до відкриття пункту пропуску.
«Чи ви розчаровані неучастю президента України і віце-прем’єра?», - спитали в неї.
«Урочистість виглядала би так само, якби тут були присутні президенти чи віце-прем’єри. В порядку денному не було б жодних інших пунктів», - запевнила вона, дотримуючись загального духу події, який, по правді кажучи, лише додавав враження «змазаності».
Адже, так чи інакше, підсвідоме бажання вищого протокольного рівня для цієї події відчувалося. Так, під час вручення прикордонникам ключів від новозбудованого службового житла, Олег Сало яскраво обмовився, сказавши, що на урочистостях присутні двоє Надзвичайних і Повноважних Послів – Польщі і України. І хоча Генеральний консул Польщі у Львові Ярослав Дрозд, якого голова Львівської ОДА підвищив у дипломатичному рангу, запротестував, показуючи один вказівний палець, який мав символізувати українського посла в Польщі Маркіяна Мальського, однак він залишився непочутим.
Як наслідок, справді важлива для Західної України і для польсько-українських відносин подія, таки залишилася «змазаною» – принаймні, у тому, що стосується висвітлення у мас-медіа.
Намагання начальника Державної прикордонної служби Миколи Литвина неодноразово підкреслити усю важливість і знаковість відкриття пункту пропуску «Грушів-Будомєж» на тлі браку уваги з боку влади і значно важливіших подій в Україні, виглядали справді непереконливо.
Врешті те, що спочатку планувалося, як символічне продовження підписання Угоди про асоціацію, перетворилося на символічне продовження «паузи» в євроінтеграційному курсі України. І прапори України, Польщі і ЄС, які майоріли на в’їзді в ПП, на такому тлі виглядали по-злому іронічно.
І навіть протестувальники, які зібралися перед пунктом пропуску, очікуючи можливості висловити своє незадоволення бодай у віце-прем’єрське обличчя, після завершення події розходилися помітно розчарованими.
Данило Мокрик, ZAXID.NET