Прем’єр-міністр Грузії Георгій Гахарія 24 квітня заявив, що їхнього посла можуть відкликати з України, якщо екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі призначать віце-прем’єром в український уряд.
«Якщо таке рішення буде ухвалене, ми, як мінімум, відкличемо посла з Києва для консультацій», – цитує Гахарію грузинська служба «Радіо Свобода» «Ехо Кавказу».
За його словами, зі сторони України, як стратегічного партнера Грузії, «категорично неприйнятно» призначати на високу посаду людину, яку засудили в Грузії за досить важкий злочин та розшукують.
Як пише «Інтерфакс-Україна», напередодні посол Грузії в Україні Теймураз Шарашенідзе сказав, що призначення Саакашвілі в Кабмін, скоріше за все, сприймуть у Тбілісі за недружній та неприйнятний крок.
«Міхеїл Саакашвілі визнаний Грузією, грузинським правосуддям винним і оголошений у міжнародний розшук. Свого часу було звернення до української сторони щодо затримання та передачі Саакашвілі в Грузію, були передані матеріали кримінальних справ (…) Ми бережемо нашу дружбу, і дуже сподіваюся, що, ухвалюючи рішення, стратегічний партнер врахує ставлення грузинської сторони до персони Саакашвілі та історії його злочинів у минулому», – сказав він.
Голова фракції владної партії «Грузинська мрія» Раті Іонатамішвілі також не виключив ускладнення дипломатичних стосунків з Україною, якщо Міхеїла Саакашвілі призначать віце-прем’єр-міністром українського уряду, повідомляє «Радіо Свобода».
Нагадаємо, чутки про можливе призначення Саакашвілі з'явилися 22 квітня: тоді про це повідомила низка ЗМІ з посиланнями на власні джерела. Того ж дня Міхеїл Саакашвілі сам підтвердив цю інформацію і зауважив, що отримав пропозицію стати віце-прем'єром від президента Володимира Зеленського.
24 квітня Саакашвілі зустрівся з фракцією «Слуга народу», щоб розповісти, як саме він може «допомогти країні вийти з економічного шторму, який на нас насувається, та стати на шлях впевненого розвитку». У коментарі журналістам перед цією зустріччю він сказав, що, як віце-прем'єр, планує продовжити і прискорити ті перетворення, які розпочав Зеленський з командою, а також зробити «максимально все, щоб звільнити український бізнес», який зараз «перебуває у феодальній залежності від держави».
Також Саакашвілі сказав, що Зеленський доручив йому вести переговори з Міжнародним валютним фондом. За його словами, Україна потребує більшої допомоги МВФ, ніж отримує, та більш чітких і прийнятних умов.
«Я за інтеграцію України у світову спільноту, у Європу, але на наших умовах. У мене є великий досвід переговорів із цими інституціями на різних посадах», – додав він, проте на прохання журналістів не уточнив, про які саме умови йдеться.
«Українська правда» з посиланням на власні джерела у фракції «Слуга народу» повідомила, що Саакашвілі не вдалося переконати більшість депутатів і йому бракує голосів для призначення в український уряд.
«Ми ж тут не діти – Міша хоче прем’єрство», – зауважив співрозмовник «Української правди».
Міхеїл Саакашвілі був президентом Грузії з 25 січня 2004 до 25 листопада 2007 і з 20 січня 2008 по 17 листопада 2013 року. Починаючи з 2014 року проти нього в Грузії відкрили низку кримінальних справ за перевищення повноважень на посаді президента, розтрату бюджетних коштів, а також за побиття колишнього депутата Валерія Гелашвілі, за що його заочно арештували на 6 років. Оскільки він не перебуває на території Грузії, його оголосили в розшук.
У 2015-2016 роках Саакашвілі був головою Одеської ОДА та радником президента України Петра Порошенка. Отримав громадянство України у травні 2015 року, проте у липні 2017 року Порошенко своїм указом його позбавив. 10 вересня 2017 року Саакашвілі прорвав польсько-український кордон в оточенні своїх прихильників, що супроводжувалося протистоянням з прикордонниками і правоохоронцями. 22 вересня 2017 року Мостиський районний суд Львівської області визнав Саакашвілі винним у незаконному перетині кордону України.
12 лютого 2018 року Саакашвілі затримали в ресторані у центрі Києва, після чого доставили в аеропорт «Бориспіль» і відправили літаком до Польщі. 28 травня 2019 року президент Володимир Зеленський скасував рішення свого попередника про позбавлення Саакашвілі громадянства України. Вже 29 травня Саакашвілі повернувся в Україну.