Грузія не планує відновлювати дипломатичні відносини з Росією

13:45, 11 березня 2013

У Грузії парламент підтвердив курс щодо вступу в НАТО і ЄС, натомість, по суті, виключив відновлення дипломатичних відносин з Росією. Про таку зовнішню політику йдеться у прийнятій резолюції "Про основні напрями зовнішньої політики".

Голосування щодо резолюції "Про основні напрями зовнішньої політики" пройшло наприкінці минулого тижня. Документ підтримали всі 96 присутніх членів парламенту, проявивши тим самим згуртованість, раніше не властиву депутатам від прем'єрської коаліції "Грузинська мрія" і президентського "Єдиного національного руху" (ЕНД).

Головними завданнями зовнішньої політики Грузії оголошуються "створення гарантій її безпеки; захист незалежності, суверенітету; деокупація територій і відновлення територіальної цілісності у міжнародно-визнаних кордонах", повідомляє "Коммерсантъ".

США в резолюції названі "стратегічним союзником", з яким Грузія "буде розвивати відносини, згідно з умовами, визначеними Хартією стратегічного партнерства", підписаної в 2008 році. В тому числі "у сфері оборони і безпеки – для посилення оборонних можливостей Грузії та підготовки до вступу в НАТО".

З 19 пунктів документа Росія прямо або побічно згадується лише в трьох. Так, Тбілісі буде вести діалог з Москвою з метою "врегулювання конфлікту, встановлення добросусідських відносин і їх розвитку". Передбачається, що процес буде йти в межах "міжнародних механізмів в Женеві і в двосторонньому форматі".

 Замість запропонованої соратниками прем'єра тези про те, що Тбілісі "не буде намагатися стати причиною протиріч між США, ЄС і РФ", в остаточному варіанті з'явився запис: "Грузія сприятиме зближенню позицій США, ЄС і Росії на Південному Кавказі у відповідності з державними інтересами країни і принципами Гельсінської угоди".

Резолюція, по суті, забороняє відновлювати дипломатичні відносини з РФ. "У Грузії не може бути дипвідносин з державами, які визнають незалежність Абхазії і Цхінвальського регіону/Південної Осетії",  –  йдеться в документі.

Цей же пункт виключає можливість вступу Грузії "у військово-політичні чи митні союзи" з такими державами. Депутати не приховують, що мова йде про СНД, ОДКБ, Євразійський і Митний союзи.

Нещодавно стало відомо, що міністр державної безпеки Грузії, за часів Едуарда Шеварнадзе, Валерій Хабурдзанія, який в останні роки мешкає у Москві, збирається створити в проросійську партію у грузинському парламенті.

Як повідомлялось раніше, президент Грузії Міхаіл Саакашвілі дорікнув грузинським чиновникам у їхньому "рабському менталітеті" стосовно росіян.