Хлібопекарі нарікають на погану якість зерна із Західної України

15:14, 16 серпня 2010

Хлібопекарні не мають вільних ресурсів, щоб закуповувати сировину наперед, і щоб, відтак, зробити стрибки в цінах на хліб більш плавними, – запевняє голова Гільдії приватних пекарів та кондитерів Львівської області Андрій Гудзоватий.

Про це він повідомив 16 серпня пі час прес-конференції у Львові.

"В Україні немає багатих пекарів, багатих фермерів. Я не говорю зараз про великі підприємства, я говорю про формат хлібопекарень, які не є високорентабельною галуззю. Але вони живуть, працюють самоокупно, шукаючи можливості для модернізації виробництва. Кожен виробник хліба намагається підтримувати свою марку, кожен хоче, щоб продукція була якісною", – запевняє А.Гудзоватий.

Проте, за його словами, якість зерна сьогодні є досить низькою, якщо говорити в першу чергу про Західну Україну. З такого зерна, запевняє експерт, можна виробляти низькосортне борошно, або ж віддавати це зерно на корми.

"Відтак, є потреба у завезенні борошна з інших регіонів. Вже нині його ціна зросла від 2,1 грн до 2,9 грн. А борошно – це основна складова ціни на хліб. Як в такій ситуації нам втримати ціну? Повинні бути державні запаси борошна та зерна, в першу чергу йдеться про гарантії для пекарів на виготовлення соціальних сортів хліба: обмеження експорту сировини, встановлення фіксованої ціни для виробників", – каже Андрій Гудзоватий.

Він запевняє, що самі хліобопекарні не можуть виробляти продукцію собі "в мінус", проте "ніхто не зацікавлений необґрунтованої піднімати ціну".

Отож, якщо вірити хлібовиробникам, ціна на хліб в першу чергу залежатиме від ситуації з сировиною: зерном та борошном, зокрема, йдеться про ціни на сировину, її якість та кількість, а також те, як буде реалізуватися квота на експорт зерна, ріст попиту на цю сировину у світі.

"Пекарні не мають ресурсу, щоб втримувати низьку ціну на хліб, адже не є основним гравцем на ньому ринку. Основний гравець тут – держава", – додає А.Гудзоватий.

Водночас, відповідаючи на запитання про те, як вплине на ціну на хліб ріст тарифів на газ в Україні на 50%, Андрій Гудзоватий сказав: "Для багатьох виробників важливими буде зростання цін на газ: більшість пекарень працюють на газі. Та оскільки переважна більшість з них модернізувала своє виробництво і вже не використовує старі печі, які споживали багато газу з коефіцієнтом корисної дії у 30-50% і замінили їх на енергоощадні, то основною складовою ціни таки залишиться ціна на сировину".

Нагадаємо, 8 липня відбулося підписання Меморандуму про співробітництво між Львівською облдержадміністрацією та суб’єктами господарювання – виробниками борошна, хліба та суб’єктами мережевої роздрібної торгівлі, яким врегульовано ціни на соціальні сорти хліба.

Водночас, Росія заборонила експорт зерна до кінця року. Як заявляють деякі політики, Україні також загрожує дефіцит хліба, а експерти прогнозують, що пшениця може подорожчати до рекорду 2008 року – $10 за бушель.