«Хлопці не за це віддали життя»

Поранені військовослужбовці виступають проти особливого статусу Донбасу

14:40, 18 вересня 2014

Поранені в зоні АТО бійці, які зараз лікуються у львівському військовому шпиталі заявили, що вони не підтримують закон, який передбачає особливий статус в окремих районах Донецької та Луганської областей, де тривають військові дії.

Таку заяву із закликом до львів’ян 17 вересня вийти о 19:00 до пам’ятника Тарасу Шевченку та висловити протест проти прийняття закону оприлюднив на сторінці «Євромайдан Львів» у Facebook заступник командира роти з озброєння, командир конвою 3 батальйону 51 бригади Олександр Власенко.

«Ми, учасники бойових дій на Донбасі, не підтримуємо цього закону, який порушує територіальну цілісність України. За що пролилася наша кров? Нехай президент і депутати пояснять, за що ми там стояли. Ми вимагаємо негайно ветувати ці закони», – заявив він.

Однак керівництво шпиталю заборонило військовослужбовцям виходити на анонсований пікет.

«Дізнавшись про це, ввечері керівництво львівського шпиталю влаштувало численні перевірки - чи всі поранені є у своїх палатах. Зібрали дуже багато лікарів для екстреної наради. Стільки не збирають навіть тоді, коли партіями привозять поранених», – розповів військовослужбовець, який не захотів називати свого імені.

Сьогодні вранці, 18 вересня, журналісти домовились із військовослужбовцями про те, що прийдуть до шпиталю для того, щоб почути думку поранених. Однак, помітивши камери, на КПП військового шпиталю журналістів зустріли представники адміністрації. Вони заявили, що знімати у шпиталі не можна. Не дозволили також просто поспілкуватись із військовослужбовцями.

Після цього навіть ті поранені бійці, які домовлялися з журналістами про зустріч, відмовилися говорити. Кажуть, їх знову почали перевіряти, чи всі на місцях.

Зрештою, журналістам все ж вдалося по телефону домовитися про зустріч із одним з військовослужбовців – Сергієм Петерсоном. Він вийшов за територію шпиталю.

Сергій - львів’янин із 80-ї окремої аеромобільної бригади. Він розповів, що під час служби перебував за 20 км від кордону з Росією. Якраз ця територія вільно обстрілювалася із важкого озброєння, а українські військові нічим відповісти не могли. Сергій отримав осколкове поранення в шию.

«Ми, як і доволі велика кількість хлопців, які перебували там, виступаємо проти цього закону, тому що виходить так, що сили, які були затрачені, і життя тих, хто загинув просто нівелюються. Ми не для цього страждали, і не для цього страждали ті, хто віддав життя», – зазначив військовослужбовець.

Сергій Петерсон. Фото:ZAXID.NET

«Виходить, що все це було абсолютно ні до чого. Таким чином зневажають людей, які люблять свою країну», – вважає він.

За словами тих, із ким вдалося поспілкуватися, багато військовослужбовців не підтримують цього закону, однак відкрито про це говорити бояться.

Керівник Західного регіонального медіа-центру Міністерства оборони України Олександр Поронюк зазначив, що військовослужбовці – люди підпорядковані своїм керівникам, тому їм заборонено виступати, робити якісь заяви та покидати межі встановленої території.

«Те, що вони порушили інструкцію, накази, вийшли за межі своєї компетенції – це доконаний факт. Командирами військовослужбовців, які перебувають у військовому шпиталі є начальник відділення, начальник клініки. Тому все робиться за командою. Крім того, військовослужбовці не мають права висловлювати свої політичні погляди», – наголосив Поронюк.

Нагадаємо, 16 вересня 2014 року Верховна Рада прийняла законопроект №5081 «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», яким вводиться на 3 роки особливий статус у районах Донбасу, де місцеву владу захопили сепаратисти.