Хмельницький та Острог – проти добудови Хмельницької АЕС

17:20, 16 травня 2011

Мешканці Хмельницького та Острога виступили проти будівництва ще двох енергоблоків – №3 та №4 на Хмельницькій атомній електростанції. Свою категоричну незгоду вони висловили на громадських слуханнях, що відбулися 11 та 13 травня.

Водночас, мешканці інших двох міст, де проходили слухання, – Нетішина та Славути – підтримали спорудження нових блоків. При цьому учасники слухань найбільше обговорювали саме нові фінансові надходження від будівництва до місцевих бюджетів.

Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі Національного екологічного центру України, на громадські обговорення в усіх чотирьох містах був винесений проект «Оцінки впливу на навколишнє середовище» (ОВНС). Проте оприлюднений (не в повному обсязі) проект ОВНС має цілу низку критичних недоліків, які не дозволяють взяти за основу нинішній варіант.

«В ОВНС необґрунтовано нерозглянуті наслідки аварій з руйнуванням захисного ковпака, наприклад, викликаного падінням літака. Ковпак може витримати падіння літального апарату масою до 5,7 тонн. Це, наприклад, кукурузник Ан-2. Проте сучасні пасажирські лайнери мають масу 70 і більше тонн. Падіння такого літака призведе до руйнування будівлі реактору, пошкодження як активних, так і пасивних систем безпеки. Це малоймовірно, але це реальний сценарій для аварії за типом Фукусіми. Все це разом означає, що ризики проекту дуже недооцінені», - наголошує Андрій Ожаровський, фізик-ядерник з міжнародного екологічного об’єднання «Беллона».

На проблемі, як поводитися із надзвичайно шкідливим відпрацьованим ядерним паливом наголосив голова ради рівненського «Екоклубу» Андрій Мартинюк.

«Запропонований нам сьогодні ОВНС не містить жодної інформації про поводження з відпрацьованим ядерним паливом та радіоактивними відходами, так само як і про зняття блоків з експлуатації. А це і створює основний негативний вплив на довкілля та здоров'я людей, який виникає у результаті спорудження блоків», - зазначив А. Мартинюк.

З усіх чотирьох міст, де відбулися слухання, тільки Хмельницький не входить у 30-кілометрову зону спостереження ХАЕС, тому формально оператор атомних електростанцій України НАЕК «Енергоатом» міг не організувати тут слухання. Те, що громада Хмельницького сама виступила з ініціативою провести слухання, свідчить про високий рівень занепокоєння громадськості регіону цим небезпечним та ризикованим проектом.

Національний екологічний центр України наголошує, що спорудження енергоблоків №3 та №4 планують здійснити на старих недобудованих фундаментах, що були зведені 25 років тому і проектувалися для зовсім іншого реактора. Тепер ці бетонні споруди зазнали ерозії, і Державна інспекція ядерного регулювання України не підтверджує можливість їхнього подальшого використання.