Хмельницький визнали найбезпечнішим у рейтингу міст України

Цікаво, що львів`яни теж почуваються у безпеці, попри вищий рівень злочинності

09:44, 2 травня 2017

Найбільш безпечним обласним центром України визнано Хмельницький, одразу за ним йдуть Тернопіль, Чернівці, Чернігів та Івано-Франківськ. Натомість, у п’ятірку найнебезпечніших міст потрапили Запоріжжя, Кропивницький, Київ, Севєродонецьк та Миколаїв. Такі дані відображені у рейтингу безпечності обласних центрів України, що їх оприлюднив Інститут суспільно-економічних досліджень.

Рейтинг безпечності обласних центрів є результатом співставлення даних Третього всеукраїнського муніципального опитування мешканців обласних центрів, проведеного на замовлення Міжнародного Республіканського Інституту (ІRI) та статистики щодо кількості кримінальних правопорушень.

За словами експерта з макроекономічної політики Інституту суспільно-економічних досліджень Крістіни Аврамченко, на позицію міста в рейтингу впливала кількість правопорушень та думка городян щодо рівня власної безпеки. «Сприйняття громадянами стану безпеки в місті не завжди співпадають із об’єктивними даними щодо кількості кримінальних правопорушень. Так, в містах з приблизно однаковою кількістю кримінальних правопорушень громадяни оцінюють безпеку по-різному. Наприклад, в Івано-Франківську, Вінниці і Херсоні кількість кримінальних правопорушень приблизно однакова: від 150 до 165 на 10 тис. осіб. Проте, городяни почуваються по-різному. У Вінниці та Івано-Франківську безпечніше, а у Херсоні значно менш безпечно», - пояснила вона.

Крістіна Аврамченко відзначила, що у туристично привабливому Львові зареєстровано понад 200 кримінальних правопорушень на 10 тис. населення, однак безпечно тут почуваються понад 65% городян. В той час як у прифронтовому Маріуполі злочинність одна з найменших у країні (32 злочини на 10 тис. населення), проте лише 41% респондентів почуває себе у безпеці.

Також організатори дослідження відзначили, що сприйняття громадянами рівня безпеки у місті може відрізнятись від об’єктивних даних про стан безпеки через багато інших чинників, серед яких близькість до зони бойових дій, рівень освітлення на вулицях, присутність в інформаційному полі міста даних про заходи безпеки або правопорушення, оцінка роботи правоохоронних органів тощо. Те саме говорять і про діяльність поліції. В тих містах, де мешканці схвалюють діяльність поліції, вони почуваються безпечніше. Оцінки сприйняття та статистичні дані фактично співпадають, передусім, у містах, де рівень злочинності найвищий і найнижчий, що також підтверджується соцопитуванням.

«Муніципальне опитування показало, що 73% хмельничан почуваються безпечно, йдучи додому ввечері після настання темряви. У той же час, в місті, порівняно з іншими обласними центрами, найменше кримінальних правопорушень – всього 2 на 10 тис. осіб. Натомість найменш безпечним обласним центром виявилось Запоріжжя, де зареєстровано понад 300 правопорушень на 10 тис. осіб, а безпечно почуваються тільки 44% городян», - пояснила Крістіна Аврамченко.

Нагадаємо, за результатами дослідження Transparency International Ukraine, Львів увійшов до п'ятірки лідерів найбільш відкритих міст України, а найпрозорішими містами у рейтингу стали Кропивницький, Київ та Івано-Франківськ.