Хобі, яке допомагає воювати

Як шестеро хлопців майструють безпілотні літаки для зони АТО

13:42, 24 грудня 2014

Команда з шести хлопців різних професій які захоплюються авіамоделюванням, вже кілька місяців на волонтерських засадах збирають безпілотники для української армії. За кілька місяців вони передали на схід 8 літальних апаратів, які допомагають військовим коригувати артилерійський вогонь та проводити аеророзвідку.

Один із учасників команди – Ярослав Колесников розповів ZAXID.NET про те, як захоплення авіамоделюванням перетворилося у серйозну роботу з виготовлення безпілотників для військових у зоні АТО.

Ярославе, з чого все почалося? Чим ви займалися до того?

– У кожного з нас є своя основна робота. Наш проект волонтерський, а не комерційний, тому ми займаємося збиранням безпілотників у вільний від роботи час: вечорами і ночами, у вихідні та під час відпусток. Часу не вистачає, але інакше це буде вже бізнес, а не допомога армії.

У кожного в команді своя історія. Моя почалася з відомого інтернет-мема: візитки Яроша, кораблі «Правого Сектора» (ПС), підводні човни ПС. Ми з товаришем вирішили «допомогти» путінській пропаганді, зробивши «безпілотник Правого Сектору» та передати його солдатам на схід. Коли апарат був майже готовий, і навіть пофарбований в червоно-чорний колір, шукаючи необхідні запчастини, я познайомився з хлопцями, які вже професійно займалися складанням безпілотних літальних апаратів (БПЛА) для армії. Виникла ідея об'єднати зусилля для спільної справи.

У підсумку, від прототипу залишилася тільки рама на пам'ять, а до військових поїхали вже набагато серйозніші машини. Моя мрія все ж збулася, і тиждень тому ми передали комплект БПЛА хлопцям 11 батальйону добровольчого українського корпусу (ДУК) Правого Сектору.

Спочатку необхідні гроші ми збирали у друзів, знайомих, родичів. Спустошувалися кредитні картки і сімейні бюджети учасників. Трохи пізніше нам почали допомагати абсолютно сторонні люди, повіривши у важливість нашої роботи.

Де берете комплектуючі? Які деталі найважче дістати і які є найдорожчими?

– Більшу частину деталей купуємо на зарубіжних інтернет-аукціонах, шукаємо все за розумною ціною, мінімізуючи витрати. Середня вартість комплектуючих для БПЛА – в межах $3000 – 5000. Практично всі деталі є у вільному продажі за кордоном, але доставка товару може затягнутися на місяць і більше. А оскільки вони потрібні постійно і негайно, то ми намагаємося планувати заздалегідь.

Також величезну допомогу надають українські інтернет-магазини електроніки та авіамодельної тематики, іноді передаючи необхідні компоненти безкоштовно або нижче собівартості. Найдорожчими деталями в БПЛА є високоточні датчики і елементи систем цифрової передачі даних.

Звідки найчастіше надходить фінансова допомога?

– Допомагають люди, які розуміють важливість безпілотників на війні. Перераховують суми від 20 гривень і до декількох тисяч. Крім України, допомога надходить з Німеччини, США, Великобританії, Ізраїлю. Навіть з Росії.

Був цікавий випадок, коли до нас у Facebook написав чоловік з однієї з країн СНД. Він заявив, що готовий передати для потреб української армії суму, яка дорівнює вартості хорошого вживаного автомобіля.

Ми посміялися, вирішивши що людина не в собі. Жарти закінчилися, коли через кілька днів мене з ліжка підняв телефонний дзвінок українського прикордонника з питанням: «Іванов (прізвище змінено, –  ред.) точно до вас їде допомагати з безпілотниками, або ми його назад завертаємо?».

У підсумку, завдяки допомозі цього чоловіка, наші фахівці зібрали кілька дуже дорогих високоефективних комплектів для коригування вогню артилерії. Вони передані в добровольчий батальйон, де успішно використовуються військовими.

Що входить у комплект до безпілотника?

– У комплект входить сам літальний апарат, цифровий або аналоговий модуль зв'язку, апаратура управління, наземна станція з монітором і ноутбуком, антенами та апаратурою обробки інформації.

Скільки людей працює над розробкою, складанням БПЛА? Хто ці люди?

– У роботі задіяно багато людей, кожен у міру сил і можливостей допомагає. Безпосередньо складанням, налаштуванням та тестуванням займаються двоє людей. Це професіонали своєї справи, інженери-конструктори – кістяк групи. Щоб «коробка з деталями з Китаю» полетіла – потрібні не тільки знання і вміння, а треба вкласти нашу українську душу, з чим хлопці успішно справляються.

Не менш важлива робота людей, що займаються інформаційною підтримкою, закупівлями комплектуючих і звітністю, збором коштів, технічної консультацією, зв'язком з військовими.

Практично всі, хто бере участь у проекті, так чи інакше пов'язані з небом, хоча працюють програмістами, електронщиками, журналістами, економістами. Є також люди, які літають на справжніх літаках і планерах.

Також було б справедливо включити в команду більше сотні людей, які повірили одного разу в наші сили, і надають нам допомогу. Без їх зусиль у нас би нічого не вийшло.

Які проблеми найчастіше виникають під час розробки таких літальних апаратів?

– Найголовніша проблема – відсутність необхідних коштів. До того ж, будь-яка електроніка, механізми потребують довгих попередніх перевірок і тестів, щоб звести до мінімуму можливі збої роботи в реальних бойових умовах.

Хто керує безпілотниками?

– У самій назві вже криється основне призначення БПЛА – літати в повністю автономному режимі за заданою програмою без участі людини.

Звичайно ж, залежно від бойового завдання, в напівавтоматичному режимі, безпілотниками керують солдати-пілоти. Вони проходять попереднє навчання у нас або в дружніх волонтерських організаціях, таких як «Крила Народного Тилу» та ін.

Скільки таких машин уже передали на схід?

– Чотири літаки та чотири коптери вже передані нами для потреб АТО. Ми працюємо з усіма, кому в змозі надати допомогу. Перші кілька апаратів були передані «Айдару». Знову ж таки, декілька апаратів, зібраних спільно з «друзями з СНД», було передано військовим ще одного з добровольчих батальйонів.

Які можливості безпілотників у зимовий період?

– Можливості безпілотників на електроживленні взимку обмежені тільки сильними снігопадами та екстремально низькою температурою від -17°C. Ми продовжуємо працювати над мінімізацією впливу погодних умов на роботу БПЛА. Окремі локальні проекти використання літаків з двигунами внутрішнього згорання стають актуальними якраз в зимовий період, чим зараз в основному зайняті наші хлопці.

Розкажіть про цікаві випадки, коли безпілотними допомогли українським бійцям виконати військові завдання.

– Будемо сподіватися, цікаві історії з'являться трохи пізніше. Поки наші БПЛА просто виконують ту рутинну роботу, яка не помітна, але без неї важко.