Хорватські захисники навчали українських ветеранів водних видів спорту

Українці взяли участь у проекті ресоціалізації – це пристосування ветеранів до звичного ритму цивільного життя

21:19, 29 вересня 2023

З 17 до 25 вересня українські військові перебували з візитом у Хорватії, там вони взяли участь у проекті ресоціалізації – хорватські захисники навчали українців водних видів спорту та реабілітували ментально. Ініціатором такої співпраці є Львівська міська рада та благодійний фонд Unbroken.

«Ресоціалізація» – це повернення та пристосування ветеранів до звичного ритму цивільного життя. Дайвінг-клуб хорватських військових з інвалідністю «Немо-Адріатик» започаткував проект для ресоціалізації українських захисників.

П’ятнадцятеро учасників з України здобули потрібні знання і навички, щоб пізніше, за сприяння фундації Unbroken та Львівської міської ради, створити аналогічний проект в Україні. У реабілітаційній програмі взяли участь українські ветерани з інвалідністю, учасники важких боїв під Маріуполем, бійці бригади спеціального призначення Національної гвардії України «Азов», військові, які звільняли Бучу та інші захисники.

«У квітні цього року ми представили програму міністрерці українських ветеранів війни Юлії Лапутіній, меру Львова Андрію Садовому та благодійному фонду Unbroken. Тоді домовилися про приїзд першої групи українських ветеранів до Хорватії з метою якісної реабілітації. Дайвінг-центр хорватських інвалідів війни "Немо-Адріатик" уже понад 20 років займається програмою ресоціалізації хорватських ветеранів і має в цій справі величезний досвід», – зазначив президент «Немо-Адріатик» Рене Ціповец.

Програма ресоціалізації складалася з навчальних, спортивних, рекреаційних частин, включала теорію та практику. Учасники дізналися теорію та основні техніки дайвінгу, ознайомилися зі спорядженням, пройшли практичний курс із пірнання. Також за допомогою інструкторів освоїли рекреацію на каяках, сап-дошках, гідроскутерах, мали терапевтичну їзду верхи.

«Тут я отримав нові знання, дізнався багато страшних і сумних історій хорватських колег, почув від них як відбувалася війна в Хорватії, про те, як можна і потрібно відновлювати своє ментальне здоров’я і загалом перейняв досвід хорватських ветеранів. Тому я щиро сподіваюся, що зможемо незабаром схожу програму розпочати в Україні. А я з задоволенням приєднаюся до неї ще раз, але вже в ролі інструктора», – сказав доброволець із батальйону спецпризначення «Азов» Руслан Павловський.

«У Хорватії я познайомився з чудовими людьми, вояками, старшими колегами так би мовити, відкрив для себе нові водні види спорту та нові навички. До приїзду в Хорватію я не вмів плавати, а тепер уже пірнаю, незважаючи на те, що втратив руку та ногу», – сказав сержант 95-ї бригади, яка вела бої під Ізюмом, Михайло Юрчук.

Представником проекту з українського боку є благодійний фонд Unbroken та Львівська міська рада, яка активно підтримує програми реабілітації, включаючи встановлення біонічних протезів для ветеранів з ампутованими кінцівками, а також займається низкою програм ресоціалізації.

«Благодійний фонд UNBROKEN має на меті реабілітацію, ресоціалізацію та лікування українців. Фонд допомагає людям, які постраждали від війни, колишнім військовим, які не мають обмежень для виїзду за кордон та не мають застережень для занять такими видами реабілітації, які пропонувалися в Хорватії», – зазначив виконавчий директор фонду Unbroken Олександр Кобзарев.

Фотографії виконав відомий хорватський підводний фотограф Мар’ян Радович та організація «Плава промоція»

Окрім того, українські захисники мали зустрічі із різними хорватськими фахівцями у сфері реабілітації військових.

Програма завершилася складанням іспиту та заліковим зануренням у дайвінг-центрі «Марко Поло» в місті Рієка (учасники отримали дайвінг-категорію). Також ветерани склали іспит у Портовому управлінні Рієки і отримали ліцензію, що дозволяє керувати швидкісними човнами.