Польський журналіст-фрілансер Кжиштоф Бочек на кілька днів приїхав до Львова, аби взяти кілька інтерв'ю з українськими пораненими та лікарями, що перебували на сході України. Після Львова він планував поїхати в гори, однак свої плани так і не втілив, бо залишився без фотоапарата та ноутбука. Техніку у чоловіка поцупили у львівському хостелі «GHOSTel», де той зупинився.
Зникнення фотокамери та ноутбука Кжиштоф помітив у неділю. Напередодні у хостельний номер підселився чоловік без речей. Той, за словами Кжиштофа, був «схожим на тітушку» – високим, лисим, одягнутим у спортивний одяг.
«Він вже із самого початку виглядав дещо підозріло – ні з ким не спілкувався. Адже зазвичай у хостелах всі гості привітні та відкриті», - розповідає Кжиштоф. Окрім Кжиштофа, сусід обікрав двох інших гостей в кімнаті – в них він також поцупив ноутбуки.
Адміністрація хостелу до пригоди поставилась з розумінням, наголошує журналіст. Постраждалим вони запропонували безкоштовно пожити в номерах хостелу, відразу ж викликали міліцію та подзвонили до інших хостелів, аби попередити можливі крадіжки у них. Проте чомусь даних підозрюваного на рецепції готелю не виявилось.
Як розповіла ZAXID.NET виконавча директорка хостелу «GHOSTel» Анна Кавна, у всіх відвідувачів та їхніх гостей у хостелі беруть копії документів, що засвідчують їхню особу. Однак цього разу, за словами Кавни, стажер, що був на рецепції, пояснив, що копія паспорту не збереглася через збій в системі.
Наразі, як повідомили ZAXID.NET у львівській міліції, у цій справі намагаються встановити особу злочинця.
Чорний список
За три роки, поки існує хостел, крадіжка тут сталася вперше, наголошує Кавна.
«В хостелі витримані всі норми безпеки – сертифікат відповідності вимогам безпеки, копії документів усіх мешканців, індивідуальні скриньки під ключ, окремий сейф для цінних речей, тривожна кнопка охорони, кімната для багажу під ключ, ключі від кімнат, домофон з відеонаглядом. Найближчим часом в планується встановлення камер спостереження», - каже Анна.
Не пригадує жодного випадку крадіжки за п'ять років існування і власниця хостелу «Батярський притулок» Тетяна Вибрановська. Як і в «GHOSTel», в кожного відвідувача адміністратори тут копіюють дані паспорта, свої речі гості можуть залишити у спеціальному сейфі, а за рівнем безпеки стежать чотири відеокамери.
Ігор Шопа, один із співласників трьох львівських хостелів (Old Ukrainian Home, Soviet Home та Coffee Home Hostel) розповів ZAXID.NET, що п'ять років тому він вирішив створити «чорний список», куди вносив прізвища людей, які втекли з хостелу, не заплативши, а також злодіїв. Зараз у цьому списку кілька десятків прізвищ, однак переважна більшість – ті, хто не заплатив за ночівлю.
Цим списком Ігор поділився з іншими знайомими власниками хостелів.
«Коли у Львові тільки почали з'являтись перші хостели – їх було до двадцяти, комунікація між власниками закладів була дуже потужною. Коли їх кількість виросла до п'ятдесяти і більше – це стало вже просто фізично неможливим, – каже Ігор Шопа. – Але, якщо трапляються такі випадки, то ми намагаємось завжди попереджувати інших, аби убезпечити їх від прикрих пригод».
Ігор розповідає, що крадіжки у його закладах теж трапляються, але за 5 років роботи може пригадати менше п’яти таких прикрих випадків. Минулого року в одному з його костелів чоловік вкрав у інших мешканців кілька ноутбуків. Шопа передав паспортні дані злодія до міліції, однак результатів наразі немає.
Безпечні, проте нудні
Американець Едвард Роуб двічі зупинявся у львівських хостелах Old City Hostel та Leohostel і загалом не має на що поскаржитись.
«Я б не назвав безпеку проблемою львівських хостелів – більшість закладів пропонують сейфи для зберігання речей, а люди загалом слідкують за собою. У мене склалося враження, що українці не надто довіряють один одному, відтак намагаються закривати свої речі в безпечних місцях», - каже Едвард.
Що не подобається американцеві у львівських хостелах – це те, що, за його словами, вони надто «нудні».
«Вони дуже тихі, без барів, місць для вечірок в хостелах, екскурсій пабами. Ціни прийнятні, проте, порівняно з тим, що за цю ж ціну можна отримати в Польщі чи Чехії, львівські хостели дещо пріснуваті», - вважає Едвард.
Олена Колосович пригадує перші роки, коли львівські хостели тільки починали з'являтись у Львові. З 2009 по 2012 рік вона працювала у громадській організації «Спілка Форум», яка реалізовує у Львові міжнародні програми молодіжних обмінів та волонтерські проекти.
«Я маю досвід роботи з групами, які зупинялись у наших хостелах, а також декількома самостійними туристами. Відгуки були більш-менш позитивні – в основному скаржилися на гамір і деколи бруд та хаос. Але це все було ще 3-5 років тому, може з того часу багато що змінилося», - каже Олена. Жодного випадку про крадіжки за цей час Олена не пригадує.
Позитивний досвід після відвідин львівських хостелів залишився і в студентки з Дніпропетровська Евеліни Михайленко. Кілька днів у вересні минулого року вона провела саме у «GHOSTel».
«Це був мій перший досвід проживання саме в хостелі і, до того ж, перша поїздка до Львова. Звичайно, я хвилювалась за свої речі, тим паче, що жила в кімнаті, де зі мною мешкало ще 9 осіб (серед них були і друзі). Але все минулося без ексцесів. На ресепшні я отримала ключик від своєї маленької шафи, де я і зберігала речі. Але все ж, коли мала вдень справи - речі брала з собою, для страховки», - каже Евеліна.
Крадуть в центрі
На сайті Міжнародної федерації молодіжних хостелів можна прочитати, що, незважаючи на те, що безпека речей – особиста справа кожної людини, гості хостелу мають право розраховувати на підтримку з боку керівництва та персоналу хостелу у цьому питанні.
Цінні та особисті речі гостей можуть зберігатись у спеціально відведених для цього місцях. Однак речі у хостелах все ж іноді крадуть.
Львів тут не виняток: протягом 2014-го року із львівських хостелів надійшло 17 повідомлень про крадіжки – поінформували ZAXID.NET у прес-службі львівської міліції. Переважно всі повідомлення надходили з хостелів, розташованих у центральній частині міста.
«Як правило, 90% крадіжок відбувались через вину постраждалих – коли ті, маючи можливість залишити речі у закритом сейфі, залишають їх на ліжку або деінде», – каже один із власників Old Ukrainian Home, Soviet Home та Coffee Home Hostel Ігор Шопа.
При цьому, як згадує він, у більшості випадків крадуть не українці, а іноземці.