Щоб повернути до Львова туристів, потрібна масштабна інформаційна кампанія з позитивною інформацією. Потрібно вдесятеро більше докласти зусиль до цього, ніж до інформування про масштаби епідемії.
Карантин, запроваджений у Львові через епідемію грипу, завдав відчутних збитків місцевій туристичній індустрії, яку визнано стратегічною сферою розвитку економіки міста. У перші дні після оголошення карантину завантаженість львівських готелів, закладів громадського харчування впала на 80-90%. Люди боялися сюди приїжджати, і візити, заплановані за кілька місяців наперед, скасовували або переносили. Були дні, коли у готелях, кав’ярнях у центрі міста не було жодного клієнта. «Така ситуація у галузі туризму є дуже складною, адже туризм для міста вже став невід’ємною частиною», - зазначав з цього приводу міський голова Андрій Садовий.
Епідемічний переляк
Наслідки грипу для власників ресторанного бізнесу, прокоментував ZAXID.NET голова Гільдії рестораторів Львова Марк Зархін: «З початком економічної кризи майже в усіх значно зменшилися заробітки, у деяких зменшилися дуже радикально, дехто балансує на точці беззбитковості. Епідемія грипу, я вважаю, стала другою хвилею кризи для ресторанів. Тиждень заклади не працювали, а після епідемії місто дуже повільно входило у нормальний ритм життя. І за кілька тижнів відвідуваність досягла максимум 70% від тієї, яка була. Лише у деяких ресторанів відвідуваність відновилася до вересневого рівня».
Варто зауважити, що за два попередні роки, за інформацією начальника відділу туризму Львівської міської ради Оксани Миськович, приріст потоку туристів збільшився на 40%. Очевидно, зросли прибутки від їхнього перебування у Львові та надходження від туризму до міського бюджету.
Міркуваннями щодо того, як покращити ситуацію, поділився директор із продажу ЗАТ «Європейський дім», готель «Леополіс» Микола Хмілярчук: «Негатив, пов’язаний із епідемією, карантином і дуже потужною інформаційною кампанією у мас-медіа з цього приводу, позначився на ринку туризму Львова і на наших справах зокрема. Щоб повернути до Львова туристів, потрібна масштабна інформаційна кампанія з позитивною інформацією. Потрібно вдесятеро більше докласти зусиль до цього, ніж до інформування про масштаби епідемії. Потрібно, щоб перші особи держави заявили, що ситуація стабілізувалася, жодної загрози життю і здоров’ю людей немає. В іншому разі можна сміливо прогнозувати, що туристів цієї зими у Львові буде на 20% менше, ніж торік».
Знижки і атракції на Миколая
Карантин спричинив не лише зупинку роботи закладів туристичної і суміжних сфер, але й затьмарив перспективу їхнього виходу з економічних негараздів – потенційні гості міста, налякані інформацією про епідемію, могли відкласти плани відвідати Львів на невизначений термін, тож зимовий туристичний сезон опинився під загрозою зриву. «Щоб максимально врятувати туристичний зимовий сезон 2009/10 потрібна гучна акція, яка б мотивувала туристів приїздити до Львова. Наше завдання - прийняти ті кроки, що максимально швидко дозволять повернутися до нормального туристичного потоку, який ми фіксували протягом останніх місяців перед епідемією чи минулої зими», - прокоментував начальник управління інформаційної політики Львівської міської ради Остап Процик.
Складна ситуація мотивувала представників туристичного, готельного, ресторанного бізнесу і міську владу сісти за круглий стіл. Разом вони придумали спосіб привітно запросити туристів завітати до Львова на зимові свята - акцію «Вихідні у Львові за півціни», у межах якої 19-20 грудня у Львові можна буде отримати знижки на послуги у готелях, ресторанах, у гідів, закладах розваг. Заступник голови Гільдії рестораторів Львова Вардкес Арзуманян повідомив з цього приводу: «Свято Миколая – львівське свято, тут шанують цю традицію. Просто запросити на Миколая до Львова – мало. Тому ми подумали: що можемо запропонувати українцям, іноземним гостям у День святого Миколая. Це подарунок. Ми даруємо всім можливість відсвяткувати ці дні у Львові зі знижками».
Задум хороший, зважаючи на те, що на 19-20 грудня заплановано чимало вуличних атракцій, і гості справді зможуть проникнутися духом свята Миколая.
Передріздвяний ярмарок у Львові
Уперше львів’яни і гості міста зможуть поярмаркувати на свята. Ідея проведення великого передсвяткового ярмарку, що є традиційним у Європі, походить з підприємницьких кіл, міська влада лише інформаційно підтримує цей захід. Він здатний додати позитивного іміджу місту, якщо буде організований на якісному рівні.
«У великих європейських містах, столицях різдвяні ярмарки є особливою подією. Туристи готові подолати тисячі кілометрів, щоб відвідати їх. Так є в Австрії, Німеччині. Думаю, Львів достойний того, щоб мати свій ярмарок на рівні європейських, а то й кращий. Він буде впізнаваний», - повідомив ZAXID.NET організатор, керівник компанії «Львівський ярмарок» Віктор Олянишен. Цей ярмарок почнеться 11 грудня у центральній частині міста - на пр. Свободи, пл. Ринок і пл. Данила Галицького. Він триватиме протягом усього періоду новорічно-різдвяних свят. Тут можна буде придбати іграшки, святкові прикраси, солодощі, мистецькі вироби, сувеніри. Відвідувачів пригощатимуть пампушками і глінтвейном. Своє мистецтво демонструватимуть ковалі, майстри роботи з деревом.
Водночас на фосі біля «Арсеналу» 11-20 грудня діятиме «Миколаївський ярмарок», де можна буде придбати мистецькі вироби львівських майстрів.
Додасть святкового настрою й урочисте відкриття міської ялинки, заплановане на 19 грудня.
Різдвяний цикл
Фактично свято у Львові не вщухатиме. Загалом, за інформацією начальника управління культури і туризму Львівської міської ради Андрія Сидора, календар культурних подій від початку грудня до кінця січня передбачає 30 заходів.
Щоправда, не всі анонсовані заходи відбуватимуться у тому обсязі, що заплановано. Так, 26 грудня має розпочатися фестиваль снігових і льодових скульптур «Холод». Як повідомив ZAXID.NET співорганізатор Орест Дзиндра, фестиваль має на меті відродження давніх традицій цього мистецтва, які були в Галичині. Планували заходи на весь період свят – від Дня святого Миколая до Водохреща та масштабний фестиваль у Славському. Проте не вдалося знайти підтримки спонсорів, тому від проекту у Карпатах уже довелося відмовитися. Зараз організатори намагаються знайти спонсорів, щоб чудернацькі снігові фігури таки з’явилися у Львові.
Особливу увагу приділено Різдву. 5 січня відбудеться урочисте встановлення Різдвяного Дідуха, 6 – Різдвяної шопки. 7 січня почнуться й святкування: у Музеї народної архітектури та побуту відбуватимуться вертепні дійства, коляди, частування пампухами, кутею. Проводитиметься фестиваль «Спалах різдвяної звізди». 8 січня володарі найкрасивіших вертепних зірок пройдуть парадом центральними вулицями міста.
Під час Свята Пампуха цього року влаштовуватимуть не лише частування ласощами, але й конкурси на найкращу коляду та найсмачнішу кутю. 9 січня на пл. Ринок пройде «Різдвяна вистава» Львівського духовного театру «Воскресіння».
Фестиваль «Різдво у Львові» триватиме до 21 січня, щоб усі охочі могли познайомитися і перейняти львівські традиції святкування цього величного християнського свята.
Більше інформації
На підтримку цих заходів місто запланувало інформаційну кампанію.
Оксана Миськович прокоментувала: «Ми маємо на меті повернути до нас людей, які хочуть відвідати Львів, але ще мають перестороги. Для цього ми розгорнемо широку інформаційну кампанію про стабілізацію ситуації у місті та надаватимемо максимум інформації про те, що Львів готується до свят, у нас заплановано багато цікавих подій, і тут справді раді готові бачити гостей».
Рекламний ролик про акцію «Вихідні у Львова за півціни» крутять на 5-му та 24-му телеканалах, у кінотеатрах усіх великих міст України до і після показу популярних фільмів.
Широко розгорнена реклама в Інтернеті. Інформацію про акцію та святкові події оперативно оновлюють на www.lviv.ua, www.visitlviv.net. На сайті Управління культури й туризму Львівської міськради вже розміщене видання «От-От» - програма святкових заходів та анонси закладів культури на грудень та січень. Остап Процик зазначив: «Аудиторія, на яку ми орієнтуємося - це активні користувачі Інтернету, активні споживачі новин. Під них формувався цей медійний план».
До промоції Львова підключився і директор Львівського палацу мистецтв Юрій Гнатковський, який записав сингл «Тільки у Львові» у блюзовому звучанні. Цей кліп надано всім регіональним телеканалам України.
Епідемічні ускладнення?
Проте може виявитися, що цих позитивних месиджів зі Львова не достатньо. Все-таки далеко не всі знають і вірять, що епідемія покинула Західну Україну, зокрема Львів. Про це свідчать симптоматичні відмови іноземців від участі в міжнародних конференціях та конкурсах, що тривають зараз у Львові. Насторожує й те, що досі не відновилася резервація місць у Славську й Трускавці.
Депутат Трускавецької міської ради Юрій Яворський повідомив ZAXID.NET нерадісну звістку: «У лікувально-санаторні заклади Трускавця надходить багато дзвінків зі сходу і півдня України. Люди перепитують, чи у нас висока захворюваність і смертність». Він зазначив, що в інших регіонах України «триває відкрита інформаційна війна проти Трускавця та проти Львівської області як туристичного і рекреаційного регіону». За його інформацією, на початку листопада у Донецькій області з’явилися білборди з написами: «Хочете викинути гроші на вітер? Їдьте в Трускавець». «Маємо такі ж сигнали з Дніпропетровської області, з південних областей України. Я вважаю, що це спрямована дискредитація нашої області», - заявив Ю. Яворський.
Начальник відділу туризму Львівської обласної державної адміністрації Адріан Кліщ пообіцяв врегулювати це питання з колегами з адміністрацій східних областей одразу, коли довідався про це від ZAXID.NET. Водночас він зазначив, що з боку Державної служби курортів і туризму України не надходило жодних рекомендація, які б стосувалися подолання негативних наслідків епідемії для галузі туризму. Тож рятує туристичний сезон місцева влада самостійно. Хоча вартувало б, щоб до цієї справи долучилися й центральні органи влади.