Художник Джеф Кунс зізнався, що зробив свою інсталяцію зі статуетки української художниці

22:44, 26 травня 2017

Відомий американський художник Джеф Кунс, який розмістив у центрі Нью-Йорка величезну надувну статую балерини, зізнався, що відтворив її за мотивами роботи української художниці Оксани Жникруп. Про це пише британське видання The Telegraph.

«Ми знаємо про роботу Оксани Жникруп і маємо ліцензію на використання її в роботі містера Кунса», - заявив речник американського художника.

Заява офіційного представника пролунала після того, як у мережі розгорівся скандал про дуже близьку схожість нової скульптури Кунса з порцеляновою статуеткою української майстрині, виконаною кілька десятків років тому.

22 травня грузинський художник Ладо Почхуа написав на своїй сторінці у Facebook: «Джефф Кунс знову відзначився. Збільшив (за допомогою асистентів, сам він ніколи ні пластилін, ні олівець в руки не брав) порцелянову статуетку української майстрині Оксани Леонтіївни Жникруп і виставив у Рокфеллер-центру. Кунс настільки поганий і безнадійний, що поруч з ним навіть Зураб Церетелі виглядає як Джанлоренцо Берніні...»

Це повідомлення зауважив відомий художник Олександр Ройтбурд і поширив його на своїй сторінці. Ройтбурд додав, що Джеффа Кунса бездарним не вважає і навіть радий, що той так популяризує українське мистецтво: «Сподіваюся, він вказав джерело? Якщо забув, то я порекомендував би державі Україна подати на нього в суд. Авторські права Оксани Жникруп ще діють, у неї начебто є спадкоємці».

Між тим, в офіційному коментарі під час відкриття інсталяції «Балерини, яка сидить» у Кунса зазначено, що він надихався від скульптури, яку було «знайдено на російській фабриці наприкінці ХХ сторіччя».

Слід зазначити, що Оксана Леонтіївна Жникруп народилася в Читі в 1931 році, але більшу частину життя прожила в Києві, де опинилася після навчання в Одеському художньому училищі ім. М. Грекова і декількох років роботи на Баранівському фарфоровому заводі. З 1955 по 1987 рік вона працювала скульптором на Київському експериментальному кераміко-художньому заводі, де створювала малі скульптури, розписи і посуд. Колекціонери цінують її роботи за ліричність, яку видно в одних тільки назвах: «Любить не любить», «Травнева ніч»; «Чаювання»; «Ординарець»; «Балерини. Перед виступом»; «Пастушка і сажотрус»; «В антракті»; «Рушничок». Оксани Жникруп померла у 1993 році, а її справу зараз продовжує донька Леонтина Владиславівна Лозова, теж скульптор-фарфорист.

За три дні, поки розвивається скандал, принаймні два західних видання, авторитетне The Art Newspaper та незалежне Artdependence, розповіли про Оксану Жникруп як про справжнього автора «Балерини». Як повідомили Artdependence, нью-йоркська галерея Gagosian, що представляє Джеффа Кунса поки ніяк не прокоментувала цю історію.

Додамо, надувна скульптура 62-річного Джеффа Кунса під назвою «Балерина, яка сидить» встановлена поблизу Рокфеллер-Центру в Нью-Йорку. Вона має майже 14 метрів заввишки. Американський художник відомий своїми кітчами, великомасштабними репродукціями побутових предметів, в тому числі серії, яка відтворює надувних тварин.