Художники «подякували» Мінкульту за його відсутність у Венеції

Мінкульт відповів, що не фінансуватиме відрядження чиновницьких делегацій

09:30, 13 травня 2015

Художники, які беруть участь у роботі українського павільйону на Венеційській бієнале подякували міністерству культури України за його повну відсутність. Учасники бієнале звернулися до міністра В'ячеслава Кириленка із відкритим листом.

«Ми, художники-учасники виставки в Українському павільоні на 56-ій Венеційські бієнале, висловлюємо Міністерству культури і туризму України та Вам особисто, пане міністре, щиру подяку за вашу самоліквідацію з процесу підготовки та проведення виставки в Українському павільоні на 56-ій Венеційській бієнале, - йдеться у листі. - Ваша відсутність виключно позитивно вплинула на кінцевий результат, а її цілющий вплив на огранізацію роботи павільону та на його відкриття важко переоцінити. Спадає на думку навіть якась нагорода, яку могли б урочисто видавати міністерству та особисто Вам, за ваше спільне самоусунення».

Також художники говорять, що обіцянки фінансування  приховали фактичну неспроможність мінстерства до організації національного представництва на бієнале.

Художники наголошують, що саме після відмови мінкульту фінансувати представництво України у Венеції вони продовжили співпрацю з приватною інституцією PinchukArtCentre, з якою до того працювали неодноразово. «Варто зазначити, що для більшості з них працювати в Україні лише з приватними інституціями, не розраховуючи на будь-яку державну підтримку стало звичайною річчю».

Також художники назвали роботу Кириленка на посаді міністра «політикою імітаційної діяльності, безвідповідальністю та популізмом».

Автори вважають, що ситуація продемонструвала неспроможність міністерства виробити культурну політику.

Міністерство культури відреагувало на цей лист з подивом, як ідеться у офіційному повідомленні мінкульту.

На початку року Міністерство культури та мистецька інституція, яка вже 10 років представляє українське сучасне мистецтво у Венеції, спільно готували представлення України на Венеціанській бієналє. Міністерство у цій співпраці виходило з того, що PinchukArtCentre має відповідний досвід та авторитет у міжнародних мистецьких колах. 2007 та 2009 року PinchukArtCentre разом з державою був організатором офіційного українського павільйону на бієнале, наголошують у Мінкульті.

Відтак, йшлося про спільну роботу з поважним партнером на засадах довіри і поваги. «У цій співпраці ми мали спільне розуміння важкої ситуації, в якій перебуває наша країна, та необхідності привернення уваги до подій та процесів в Україні на міжнародному культурному майданчику», - наголосив Андрій Вітренко.

У ході підготовки у Міністерстві відбулися зустрічі з кураторами Оксаною Баршиновою та Бйорном Гельдхофом, під час яких була погоджена концепція виставки, домовлено про умови роботи кураторів та Міністерства культури як комісара. Згодом куратори черег соцмережи оголосили про відмову від участі у проекті. Відмова мала суб’єктивну мотивацію, йдеться у заяві міністерства.

З боку PinchukArtCentre було надано запевнення у повному фінансуванні витрат, пов’язаних з участю України в 56-й Венеціанській бієнале.

«Тому Аргументація авторів листа виглядає упередженою, а спроби нав’язати Міністерству фінансові зобов’язання після відкриття павільйону є недоречними», - вважає Андрій Вітренко, Про це йдеться у коментарі заступника міністра культури з питань європейської інтеграції.

Позиція Міністерства культури залишатиметься незмінною і не може ставати предметом маніпуляцій та публічного тиску: з державного бюджету не будуть фінансуватися ані гонорари, ані відрядження чиновницьких делегацій до Венеції, наполягають у Мінкульті.