Україну масово пересаджують на швидкісні потяги, вже восени надійде нова партія експресів, що мають розганятись до 160 км/год. Однак уже з тими потягами, що курсують, виникло чимало проблем: від часу запуску у травні нові експреси ламалися майже 10 разів. Але найбільша проблема не потяги, а колія: їздити по ній можна не швидше 70 км/год.
"Під тиском поїзда колії можуть у різні сторони розвернутися, і все", - застерігає один із залізничників і додає, що теперішньої сотні на годину для застарілих українських колій вже забагато. В "Укрзалізниці" кажуть, що перехід на вищі швидкості – це необхідність. А полотно підремонтують і частково замінять.
У Японії майже та ж протяжність колій, що й в Україні - 21 тисяча кілометрів. Місцями теж ненова колія, але завжди в бездоганному стані. Там суворо контролюють швидкість руху, і на старих коліях вона не перевищує 130 км, аби запобігти аварій. Потяги там буквально таки літають із середньою швидкістю 260 кілометрів, а максимальною – майже 360.
Але зробити справжню швидкісну залізничну магістраль Україні не по кишені. Один кілометр такого шляху стане у 12 мільйонів гривень. При нинішній вартості проїзду – суцільні збитки. У Японії квиток на швидкісний потяг коштує, як на літак. Наприклад, за японськими розцінками, доїхати у Донецьк і назад коштувало б 4,5 тисячі гривень. Чи готові Українці стільки платити за швидкість – питання.
В Японії середня затримка на рейсах - менше 20 секунд. Якщо потяг спізнився більш, ніж на 5 хвилин – пасажирам видають довідки для школи чи роботи. І всі штрафи автоматично переадресовуються на залізницю. Фінансові втрати наших Hyundai та Škoda в такому разі були б грандіозними, бо кількість спізнень і поломок надто велика. Та причина не в рухомому складі, а насамперед у колії - яка не може із застарілої одразу стати сучасною.