Idea dwuizbowego parlamentu - to odwracający uwagę manewr Prezydenta, - politolog Wołodymyr Fesenko

14:25, 2 липня 2007

„Idea dwuizbowego parlamentu była wygłaszana jeszcze na początku lat 90-ch podczas procesu konstytucyjnego -istniała ona w kilku projektach Konstytucji Ukrainy. Dzisiaj w otoczeniu Prezydenta mamy kilku świadomych zwolenników parlamnetu dwuizbowego - na przykład, Roman Bezsmertnyj. Ale, moim zdaniem, Prezydent wygłosił podobną deklarację teraz jako odwracający uwagę manewr polityczny - aby nie była ignorowana możliwość reformy konstytucyjnej”. O tym dzisiaj, 2 lipca, oświadczył w komentarzu dla ZAXID.NET politolog Wołodymyr Fesenko.

Jak wynika ze słów politologa, "powrót do idei parlamentu dwuizbowego jest związany z pragnieniem odnalezienia nowej równowagi”. „Przeciez dzisiaj mamy deformowany system przedstawicielstwa regionalnego w parlamencie, w którym dominują kijowianie i przedstawiciele Doniecka. A pomysł stworzenia parlamentu dwuizbowego - to już praktycznie podstawa dla porozumeinia się z elitami regionalnymi", - powiedział z przekonaniem Wołodymyr Fesenko.

On uważa, iz "nie należy porzucić tej idei od samego poczatku, ale trzeba ocenić ją w ogólnym kontekście Konstytucji Ukrainy". "Ważnym jest także proces stworzenia drugiej izby (on miałby odbywać się drogą wyborów), jej pełnomocnictwa i funkcje, a także proces zatwierdzenia ustaw i in", - reasumował Wołodymyr Fesenko.

Довiдка ZAXID.NET
W najbliższym czasie na rozpatrzenie społeczeństwa ukraińskiego zostanie wyniesiona nowa redakcja ukraińskiej konstytucji, której jednym z głównych aspektów będzie stworzenie parlamentu dwuizbowego. Taką deklarację wygłosił 27 czerwca br. zastępca przewodniczącego Sekretariatu Prezydenta Ihor Pukszyn na briefingu. O tym poinformował portal Ukraińska Prawda. „Moim zdaniem, sytuacja na Ukrainie dojrzała do stworzenia parlamentu dwuizbowego”, - powiedział przedstawiciel Sekretariatu. Według Pukszyna, w nowej redakcji Konstytucji Ukrainy zaznaczono, że niższa izba parlamentu będzie się zajmować bezpośrednio kwestiami ustawodawstwa, w tym zatwierdzeniem Budżetu Państwowego, podczas gdy izba wyższa będzie zatwierdzać decyzje izby niższej i „kwestie kadry”.