Цієї зими відносини між Україною та іноземними партнерами різко погіршилися. Книга рекордів Гіннеса ще оцінить, наскільки короткий термін знадобився українській владі, щоб зіпсувати відносини як з Європою та США, так і з Росією.
Якщо говорити про західний вектор, то для Заходу головними каменем спотикання є справа Тимошенко. Всі без виключення демократичні країни засудили політичні репресії в Україні, символом яких став незаконний вирок та тюремне ув’язнення лідера української опозиції. Європа довго намагалася дати зрозуміти українській владі в цілому та особисто Януковичу і Азарову, що не можна декларувати демократичні гасла і вектор євроінтеграції, а насправді діяти сталінськими методами. Проте українські політики і чиновники робили вигляд, ніби нічого не чують. Або чують, але не розуміють.
І ось 10 лютого представник ЄС Жозе Мануель Пінту Тейшейра, відкинувши вимоги дипломатичного етикету, прямим текстом заявив, що Україні не варто сподіватися на підписання та ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною і ЄС. І, щоби українські політики разом з чиновниками знову не робили вигляд, що не розуміють, про що йдеться, пояснив причини, чому змінилося ставлення Європи. «Ми не бачимо жодних ознак наявності процесу, спрямованого на те, щоб знайти рішення справи Тимошенко та інших», – озвучив позицію Євросоюзу Тейшейра, додавши, що замість вирішення питання спостерігається порушення нових кримінальних справ проти Тимошенко.
Ще раніше, в січні, ПАРЄ прийняла достатньо жорстку та однозначну резолюцію щодо України. Резюме позиції ЄС зводиться до такого: якщо до наступної сесії ПАРЄ Україна за допомогою реальних справ не продемонструє виконання умов європейського співробітництва, європейські структури будуть вправі застосувати санкції до української влади.
Європа відкритим текстом дала українській владі зрозуміти: «Парламентська Асамблея висловлює занепокоєння кримінальним переслідуванням, розпочатим проти низки колишніх членів уряду, включаючи колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, колишнього в.о. Міністра оборони Валерія Іващенка, колишнього першого заступника Міністра юстиції Євгена Корнійчука та колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Асамблея закликає Моніторинговий комітет уважно слідкувати за ситуацією та запропонувати будь-які наступні дії з боку Асамблеї відповідно до ситуації, включаючи розгляд можливості застосування санкцій, якщо вимоги Асамблеї не буде виконано».
Якщо ж говорити про те, як виглядає погіршення відносин із західними демократіями на практиці, це чудово ілюструє нещодавній Форум в швейцарському Давосі, де Віктора Януковича проігнорували всі учасники заходу, які старалися навіть не потрапити з ним в один кадр.
Песимістичну заяву Жозе Мануеля Пінту Тейшейри доповнив заступник держсекретаря Штатів Філіп Гордон. Він заявив, що МВФ може не надати Україні довгоочікуваний кредит, тому що українська влада не дотримується демократичних принципів і порушує громадянські свободи. Гордон підкреслив: «Найбільше втратить від цього сама України». Що стосується європейської сторони, то ЄС вже призупинив фінансову допомогу в розмірі понад 160 мільйонів євро, які Україна мала отримати цього року.
Що далі? А далі можливі такі санкції: по-перше, формування «чорного списку» чиновників, політиків і бізнесменів, починаючи з президента і прем’єр-міністра, яким закриють в’їзд до США та країн Європи; по-друге, введення режиму економічних і політичних санкцій проти України;
по-третє, антидемпінгові і податкові розслідування проти спонсорів Партії регіонів Ріната Ахметова, Дмитра Фірташа та інших, які мають промислові активи в США і країнах ЄС.
Що стосується України, то «справа Тимошенко» в нашій країні вже давно сприймається чимось більшим, ніж політичне питання. Головна проблема побудованої нинішньою владою системи - це беззаконня і безправ’я. А символом цього якраз і є незаконне кримінальне переслідування Юлії Тимошенко. Тому до протестів проти політичних репресій проти опозиції починають долучатися громадські рухи та окремі активісти. 10 лютого цього року від стінами Качанівської колонії в Харкові, де перебуває лідер БЮТ, відбулася протестна акція. Мітинг на підтримку Юлії Тимошенко був організований опозиційними політиками Наталією Королевською та Євгенієм Сусловим разом з лідерами громадських рухів з усієї України. Участь громадських активістів у політичному мітингу є показовою, адже останні роки громадянське суспільство дистанціювалося від політиків та політичних акцій.
Мітинг біля стін Качанівської колонії дав старт Всеукраїнському збору підписів під Зверненням до ПАРЄ з вимогою надати Юлії Тимошенко і Юрію Луценко статусу політичних в’язнів. Акція триватиме два місяці і завершиться безпосередньо перед початком чергової сесії Парламентської асамблеї 23 квітня 2012 року. Організатори планують передати документ із підписами громадян України до ПАРЄ. Європейська спільнота має зрозуміти: позиція українського народу і поведінка керівництва України - дві різні речі. Майбутні санкції мають стосуватися тих, хто на них заслуговує своїм нехтуванням демократичними принципами, розправами з політичними опонентами, зрадою своїх виборців.