ІІ Світова війна закінчилася 2 вересня 1945 року, - старшокласники Львова і Одеси

11:00, 8 травня 2011

ІІ Світова війна закінчилася 2 вересня 1945 року. Такого висновку після дискусії дійшли команди одинадцятикласників СЗШ №28 Львова та «Приморського» ліцею Одеси під час інтелектуально-історичної гри, проведеної у шоу «Шустер Live» з нагоди наближення 9 травня.

Старшокласникам пропонували чотири варіанти дат завершення війни: 9 травня 1945 року, 2 вересня 1945 року (капітуляція Японії), 31 грудня 1946 року (президент США офіційно оголосив у своїй державі завершення війни), 23 травня 1954 (арешт командуючого УПА Василя Кука).

Львів’янка Олена Савчак прокоментувала: «9 травня весь світ вважає офіційною датою завершення ІІ світової війни, ми в цей день святкуємо Перемогу. Для України ця дата не є однозначною. Україну визволили у 1944 році, у 1945 – приєднали Закарпаття». Її колега Ярема Дацишин завважив, що варіант про арешт Василя Кука - недоцільний. «Війна тривала, але вона уже не була світовою, вона була локальною, тільки на території України: між УПА і Червоною Армією та НКВС. Світовою її не можна назвати, бо інтересів інших країн не стосувалася». Капітан львівської команди Роман Лозинський резюмував: «ІІ світова війна завершилася з підписання капітуляції Японії 2 вересня 1945 року».

Капітан одеської команди Анастасія Циганенко теж підтримала цей варіант. «ІІ світова війна стосувалася не лише України, а всього світу, і рішення світового масштабу може вважатися завершенням цієї війни». Її колега Сергій Опанюк додав: «ІІ світова війна була війною гітлерівської і антигітлерівської коаліцій. Вона завершилася б тоді, коли всі союзники і члени одної з коаліцій підписали б капітуляцію. А 9 травня – це апогей перемоги Радянського Союзу над Німеччиною».

Проте одеситка Олена Меншикова має іншу точку зору: «Оскільки ми розглядаємо Україну, видається знущанням називати це ІІ світовою війною, для українського народу  - це, перш за все, Велика вітчизняна війна. Для всього світу ІІ Світова завершилася 2 вересня 1945 року, а Велика вітчизняна війна завершилася 9 травня 1945 року».

Проте думки команд, яким був головний підсумок ІІ Світової війни для України, розділилися. Так львів’яни, хоч і визнали, що найбільш позитивним з усіх наслідків для України було об’єднання більшості етнічних земель, все-таки головним підсумком обрали встановлення тоталітарного комуністичного режиму.

Капітан команди Роман Лозинський зазначив: «Об’єднання не всіх етнічних земель, а лише більшості - це позитивно. Однак головний підсумок - встановлення тоталітарного режиму, який дуже чітко відбився на історії України у період повоєнний, і до незалежності України».

Львів’янам заперечив одесит Сергій Опанюк: «Необхідно обрати відповідь про об’єднання земель. Наш народ впродовж багатьох віків боровся і намагався досягнути об’єднання. Це була головна ціль і національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, і пізніше руху інтелігенції, і діячів УНР, ЗУНР. Врешті українські націоналісти дотримувалися «інтегрального націоналізму» Дмитра Донцова, суть якого досягнення незалежності, як синонім - об’єднання земель. Я вважаю, це - апогей для українського патріота».

Довiдка ZAXID.NET

Метою інтелектуальної гри у шоу «Шустер Live», як повідомив її ведучий Савік Шустер, було виявити думки молодого покоління щодо дискусійних питань, пов’язаних із Другою світовою війною, Великою вітчизняною війною. Важливим було, насамперед, не вибір єдино правильного варіанту відповіді, а уміння дискутувати, репрезентувати свою точку зору. На кожне з 10 питань окрім головного відповідаю чого висловлювали свої думки інші учасники команд. Підсумкові відповіді коментувало журі істориків, що дотримуються різних поглядів.