Ілля Несходовський: Концепція податкової реформи виявилась «мильною бульбашкою»

Експерт «Реанімаційного пакету реформ» вважає, що запропонована урядом реформа не покращить економічну ситуацію в країні

13:23, 12 серпня 2014

Ілля Несходовський, кандидат економічних наук, експерт громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» групи «Податкова реформа» переконаний, що анонсована податкова реформа не покращить стан податкової системи в Україні, а деякі пропозиції навіть суттєво погіршать її. На його думку концепція виявилась мильною бульбашкою без реальних змін, що очікує бізнес в Україні.

Нагадаємо, 7 серпня міністр економічного розвитку і торгівлі Павло Шеремета представив нову концепції оподаткування. Документ оприлюднили на сайті міністерства доходів і запропонували громадськості та представникам бізнесу долучатися до її обговорення, яке триватиме протягом місяця. Шеремета сподівається, що вже у вересні остаточний проект закону про економічне зростання буде винесено на розгляд Верховної Ради України. Якщо він буде прийнятий, то новий бюджет буде формуватися вже згідно з новим податковим законодавством, яке вступить у дію з 1 січня 2015 року. 

Скорочення кількості податків і зборів з 22 до 9

По суті для платника податків зміниться тільки назва, зміна розміру і механізму нарахування урядом не зазначалося, тому робити висновки ще зарано.

Переведення до місцевих податків податку на нерухоме майно і фіксований сільськогосподарський податок

Згідно з концепцією, цей крок збільшить надходження до місцевих бюджетів і буде сприяти зацікавленості місцевих органів влади у ефективному зборі цього податку. Але, враховуючи, що обсяг цих податків незначний, тому суттєво на місцеві бюджеті це не вплине.

Податок на прибуток буде визначатися на основі фінансової звітності   

Щодо податку на прибутку, то те про що давно наголошували фахівці з аудиту, оподаткування, бухгалтерського обліку урядом було анонсовано, а саме, податок на прибуток буде визначатися на основі стандартів фінансової звітності і уряд визначив лише три види податкових різниць, які будуть враховані при визначені прибутку до оподаткування.

Реформа оподаткування аграрного сектору

В  Європі дотації сільськогосподарським виробникам складають мільярди доларів, то скасування спецрежиму призведе до зниження конкурентоздатності наших виробників по відношенню до європейських, що негативно вплине на цю галузь.

Зменшення податкового навантаження на заробітну плату

Дійсно, значний розмір податкового навантаження сприяв розвитку видачі зарплати в «конвертах», тіньовому обороту тощо. Уряд пропонує зменшити ставку на зарплату що перевищує мінімальну заробітну плату і запропонував 2 варіанти: перший – ставку на мінімальну заробітну плату залишає на тому самому рівні що при існуючій системі, а на суму перевищення застосовується ставка 19%; другий варіант ставка на мінімальну заробітну плату збільшується до 41%, а для суми перевищення - ставка 15%.

Таким чином  більшість підприємств відчують скорочення ЕСВ не більше ніж на третину. Навантаження на заробітну плату, якщо не будуть змінюватися ставки ПДФО (а уряд пропонує їх збільшити), зменшиться з 54,5% до 42,3% що залишає Україну з найвищим податковим навантаженням на заробітну плату в Європі.

Податок з доходів громадян

Уряд пропонує застосовувати прогресивну шкалу за 6 варіантами. Враховуючи значну соціальну несправедливість України, що виражається у значній різниці між заробітними платами найбідніших і найбагатших верст населення, то для компенсації зменшення ЄСВ такий підхід можна вважати доцільним. Разом з тим в 4, 5, 6 варіантах ставка збільшується до 20% для осіб що будіть заробляти більше 6090 грн., 3654 грн. та 1218 грн. відповідно, тобто уряд знову пропонує збільшити податкове навантаження на найбідніші версти населення. При цьому ці варіанти  нівелюють анонсоване зменшення єдиного соціального внеску.

Збільшення ПДФО на пасивні доходи в 3 рази фактично будуть стримувати інвестиційну діяльність в Україні.

Децентралізація бюджету в даному проекті має лише декларативний характер без жодного наповнення.

Облік податку на додану вартість

Не можна не згадати реформу податку на додану вартість, яка вже прийнята парламентом, зокрема, це впровадження спец рахунків і електронного реєстру. Його впровадження суттєво ускладнює облік ПДВ на підприємстві, збільшить навантаження на бухгалтерів і призведе до того, що підприємства будуть змушені сплачувати цей податок набагато раніше ніж це передбачено діючим податковим кодексом.

«Реанімацій пакет реформ» (РПР) – суспільна ініціатива, заснована з метою виведення України із кризи через реформи. Ініціатива об'єднала понад 150 експертів із громадських організацій, аналітичних центрів та бізнесу. Вже ухвалено 10 законопроектів на вимогу РПР, зокрема, зміни до закону про доступ до публічної інформації, закони щодо державних закупівель, закон про суспільне мовлення в Україні, зміни до кримінального кодексу, необхідні для візової лібералізації тощо.