Індекс публічності міськради Львова у 2014 році знизився на 12% – ОПОРА

13:30, 11 листопада 2014

Індекс публічності Львівської міської ради у 2014 році впав на 12% в порівнянні з минулим роком, через що ЛМР потрапила у категорію муніципалітетів з низьким рівнем публічності.

Такі результати дослідження відкритості органів місцевого самоврядування у вівторок,11 листопада, під час прес-конференції оприлюднили представники громадянської мережі ОПОРА.

Згідно з даними громадської організації, публічність органів місцевого самоврядування Львова у 2014 році становить 49% проти 61% у минулому  році. Таким чином, Львів перебуває на 11 місці серед 24 обласних центрів, у яких було проведено моніторинг публічності. Такий низький рейтинг, насамперед, пов’язаний із неналежною практикою звітування перед громадою усіх трьох гілок влади у місті: міського голови, виконавчих органів ЛМР та депутатського корпусу міськради, вважають в ОПОРІ.

«Серед основних негативів падіння рейтингу, наприклад, міського голови - це відсутність прозорості кадрової політики Садового, - розповіла голова львівського представництва ОПОРИ Ірина Швець. - На сайті ЛМР немає інформації про радників міського голови, немає інформації про основні актуальні програми соціально-економічного та культурного розвитку міста та цільових програм».

Також, на думку аналітиків ОПОРИ, найбільше на пониження рейтингу міського голови зіграла низька публічність мера у контексті звітування перед громадою міста.

«Згідно з чинним законодавством, раз на рік голова міста має звітувати перед громадянами про пророблену ним роботу на посаді на відкритій публічній зустрічі, на яку можуть потрапити всі бажаючі львів’яни, - каже Ірина  Швець. - Однак міський голова Львова, на нашу думку, робить це не надто відкрито, бо звітує перед окремими представниками громадськості і духовенства, на яку гості попередньо отримують запрошення».

Серед позитивів, що складали базу рейтингу є те, що на сайті ЛМР у відкритому доступі можна знайти декларацію про доходи міського голови, інформацію про розпорядження та рішення мера. До того ж, Садовий є відкритим до представників ЗМІ, зокрема у порівнянні з міськими головами інших обласних центрів, вважають в ОПОРІ. Тако, позитивно оцінили в ОПОРІ роботу виконавчих органів ЛМР.

«Виконавчі органи міськради є найбільш прозорими і відкритими у своїй роботі. У порівнянні з мером та депутатським корпусом їхній рейтинг публічності є найвищим, - вважає Ірина Швець. - Пов’язано це із тим, що на сайті ЛМР є детальна інформація про всі департаменти та управління ЛМР, всі заступники і голови департаментів оприлюднили декларації про доходи, рішення виконкому вчасно і у повному обсязі публікуються на сайті міськради».

З її слів, важливо, що Центр надання адміністративних послуг, який працює безпосередньо для громади, розміщений у зручному світлому приміщенні, хоча і не має своєї окремої веб-сторінки, що також важливо у контексті дотримання норм чинного законодавства.

Найбільше на пониження рейтингу публічності органів місцевого самоврядування подіяла робота депутатського корпусу ЛМР, вважають в  ОПОРІ. На думку аналітиків ОПОРИ, саме депутати є найменш прозорими, найменш публічними та найменш відкритими у своїй роботі, зокрема у взаємодії з громадою міста.

Зазначимо, що Громадянська мережа ОПОРА презентувала  результати вимірювання Індексу публічності органів місцевого самоврядування в Україні за 2014 рік у 23 обласних центрах країни. Дослідження проводиться другий рік поспіль: у 2013 році проект охопив 11 міст, а цього року об’єктами моніторингу стали муніципалітети всіх обласних центрів України.

Активна фаза проекту тривала з липня по вересень, за цей час учасники вимірювання подали більше 700 запитів на отримання публічної інформації і здійснили близько 400 моніторингових візитів до органів місцевого самоврядування в країні.

Аналіз публічності муніципалітетів проводився, базуючись на трьох основних критеріях: прозорості, відкритості та підзвітності органів місцевого самоврядування.

Лідерами рейтингу публічності у 2014 році стали Івано-Франківськ – 67% , Вінниця – 63%, і потрапили до категорії  під назвою «задовільний рівень публічності». За даними аналізу, жодне місто в Україні не потрапило до рейтингу в категорії «публічні міста», в якій індекс публічності становить від  81- 100%.