Інноватори милосердя. Як соціальний бізнес може вирішити проблеми країни?

11:08, 17 квітня 2020

Напевно, всі ми хоч раз у житті замислювались — а чи дійсно я роблю щось вартісне і корисне? Так, за цьогорічним дослідженням Deloitte, 46% людей у віці від 20 до 40 років прагнуть робити щось важливе для суспільства. Про те, як це можна зробити, нам розповіли в Українській соціальній академії.

Що таке соціальне підприємництво?

Звісно, можна займатись волонтерством, допомагати благодійним фондам, чи просто добре працювати і сплачувати податки — і цим сприяти розвитку економіки країни. Або поєднати роботу і суспільно важливу мету — і стати соціальним підприємцем.

Словосполучення «соціальне підприємництво» поки що мало відомо пересічним українцям. Так само, як і звичайний бізнес, соціальне підприємство продає товари або послуги, сплачує податки та створює робочі місця.

Переможці конкурсу на безповоротні інвестиції від Української соціальної академії

Але на відміну від традиційного бізнесу метою такого підприємства є не тільки отримання прибутку, а й вирішення обраної соціальної проблеми. Зазвичай соціальні бізнесмени дають роботу людям з вразливих категорій або спрямовують частину доходу на соціальні ініціативи. «Часто соціальні підприємці пропонують рішення проблем, про які інші навіть не замислюються — і створюють новий світ і нову економіку», — коментує СЕО Української соціальної академії Михайло Мельник

Чому навчають в Українській соціальній академії?

Перший освітній заклад, який комплексно навчає тому, як вести соціальний бізнес — Українська соціальна академія — існує вже 5 років. До академії вступають люди, які хочуть заснувати стабільний бізнес — і вирішувати при цьому соціальну проблему. «Часто соціальні підприємці стикаються з певною соціальною проблемою на власному досвіді — та знаходять її рішення. А потім розуміють, що ця ідея може допомогти іншим — і починають впроваджувати це рішення на ринку.

«Якщо у вас буде нагода, поговоріть з реальним соціальним підприємцем. Ви побачите його очі, зрозумієте, як він горить своєю ідеєю, наскільки він готовий вирішувати проблему, яка лежить в основі його справи. Не виключаю, що ви одразу захочете допомогти його проекту», — розповідає Михайло Мельник.

У академівців часто є величезна мотивація — але немає ідеї, розуміння, як її реалізувати чи ресурсів для старту власної справи. Тому найкращі випускники академії отримують шанс позмагатись за безповоротні інвестиції на розвиток бізнесу.

Ефект метелика

«Заснувавши академію, ми хотіли створити таке місце, де люди, які небайдужі до соціальних проблем, отримували б підтримку, необхідні ресурси, зв'язки, знання для старту власного соціально-підприємницького проекту або допомоги іншим. Ми навчимо вас заробляти стабільно і вирішувати при цьому соціальну проблему», — коментує Михайло.

Ідею академії виражені у її логотипі — він побудований на основі математичної формули, що ілюструє ефект метелика. На цей образ його авторів надихнула відома фраза про те, що помах крил метелика на одній стороні світу може викликати зміни на іншому кінці. Так само і в Українській соціальній академії намагаються створювати зміни, які матимуть значний вплив.


Ефект метелика


Логотип Української соціальної академії

Координата соціального бізнесу

При створенні програм в академії орієнтуються на міжнародні практики, адаптовані до українських реалій — адже у Європі та США соціальний бізнес розвинений набагато краще, ніж в Україні. Тому методики програм розроблялись у партнерстві з Віденським Університетом (Австрія) та Центром розвитку соціального підприємництва при Santa Clara University у Кремнієвій долині (США).

«За 5 років ми опанували чимало інструментів — щось почерпнули із закордонного досвіду, щось винайшли самі. Також став у нагоді досвід роботи у соціальних підприємствах Бразилії, Мексики, Італії та Німеччини», — коментує Михайло Мельник.

Академівці

Зараз в академії чималий вибір програм — вони розраховані на соціальних інноваторів з різним рівнем підготовки та особливостями роботи. Під час навчання академівців знайомлять з моделями соціальних підприємств, з історією самого явища, закордонним досвідом, соціальним проектуванням — але при цьому роблять акцент на реальних кейсах.

«У нас ви можете навчатись як онлайн, так і офлайн. Перше підійде вам, якщо ви хочете отримати саме знання. Якщо ви прагнете натхнення, знайти нові ідеї, потрапити в певне середовище — тоді вам потрібен офлайн-формат.

Частина програм академії — безкоштовна, частина — платна. Всі кошти, які ми отримуємо за навчання, спрямовуються у Фонд підтримки соціальних підприємств наших випускників», — розповідає Михайло.

Програми Української соціальної академії

Соціальне підприємництво для молоді

Спрямовуємо відчайдушні ідеї в соціальний бізнес

Програма включає пре-акселератор, акселератор та конкурс ідей соціального підприємництва.

Пре-акселератор — це онлайн-програма з розвитку бізнес-ідей. Програма триває 3 місяці, під час яких академівці можуть:

— перевірити свої ідеї на життєздатність

— дізнатись, як продавати свій продукт

— розробити бізнес-план

— знайти однодумців та партнерів

Всіх, хто успішно завершив навчання на пре-акселераторі, можуть перейти на наступний етап — Акселератор - Акселератор — п’ятимісячний офлайн-курс, який дозволяє пройти етап від прототипу до запущеного соціального бізнесу.

SIA Summit — міжнародний форум з соціального підприємництва, організований Українською соціальною академією

Навчання передбачає інтенсивний курс із основних аспектів організації бізнесу та підприємницької діяльності. Задача Акселератору — познайомити з досвідом соціального підприємництва, навчити організовувати роботу колективів та управляти соціально-підприємницькими проектами.

Найперспективніші з академівців переходять на наступний етап — менторство для кожної з команд від ключових експертів у галузі;

«Ми співпрацюємо з 40 представниками успішних компаній і корпорацій, приватними інвесторами, підприємцями. Завдання наставників — проаналізувати сильні і слабкі сторони проекту та допомогти з вирішенням проблем», — коментує Михайло.

В кінці навчання академівці презентують свої проекти перед потенційними інвесторами та журі, яке обирає соціальні підприємства, які отримують безповоротні інвестиції від академії на запуск бізнесу.

Детальніше про програму

SIA Summit — міжнародний форум з соціального підприємництва, організований Українською соціальною академією

Менеджмент соціальних інновацій

Націлюємо на дієвий соціальний бізнес

П’ятимісячна освітня програма допомагає громадським організаціям та соціальним проектам стати фінансово стійкими і вивести організацію на новий рівень. Програма орієнтована на:

  • співробітників і керівників НУО, які прагнуть підвищити стійкість своєї діяльності та ефективність

  • для соціальних підприємців,

  • співробітників та керівників соціальних служб, соціальних працівників для підприємців, які планують реалізовувати соціальні проекти.

Старт програми заплановано на осінь, тому слідкуйте за анонсами на сторінці академії у Фейсбуці.

Соціальне підприємництво: інклюзія

Скеровуємо на інклюзивний соціальний бізнес

«Соціальне підприємництво: інклюзія» — це програма з розвитку бізнес-ідей. Вона включає 3 етапи: онлайн-курс, інтенсивний бізнес-курс і менторство та конкурс на надання безповоротних інвестицій.

Для кого програма?

  • для людей з інвалідністю, які хочуть відкрити власний бізнес

  • для команд стартапів, серед яких є особи з інвалідністю

  • для тих, хто прагне створити підприємство, яке змінить якість життя людей з інвалідністю чи інших соціально вразливих груп

  • для представників громадських організацій, що працюють з людьми з інвалідністю та іншими вразливими групами людей та прагнуть фінансової стабільності.

Зареєструватись на програму

Засновник Української соціальної академії о. Михайло Мельник

Платформа: Стратегічний розвиток і менторська підтримка релігійних організацій

Орієнтуємо на ефективні соціальні проекти

Мета програми — підвищити якість реалізації соціальних проектів релігійних організацій.

Що дає програма?

  • цілісний підхід до управління церковною організацією, розроблений на основі дослідження потреб осіб на керівних церковних посадах;

  • розуміння, як вибудовувати процеси та організаційну структуру відповідно харизми інституції;

  • розуміння нових можливостей, які дає соціальне підприємництво для церковних інституцій;

  • навички стратегічного планування, соціального проектування і оцінки соціального впливу;

  • експертизу зон розвитку релігійної організації: фінансове планування, фандрейзинг, PR, HR.

Зареєструватись на програму

Долучайтесь до спільноти соціальних підприємців!

Після будь-якої кризи люди шукають сенс життя. Проекти соціального підприємництва зможуть залучити до себе величезну кількість людей, дадуть їм нові способи самореалізації, створять якісні робочі місця.

«Соціальні підприємці знаходяться в авангарді відповідального ставлення до життя, підвищення чистоти і якості середовища. Не випадково вже в минулому році соціальне підприємство названо дослідниками компанії «Делойт» трендом № 1 в розвитку людського капіталу», — коментує Михайло Мельник.

Проекти більш ніж 8000 академівців доводять — реалізувати свою ідею не так складно, як здається. Впевнені, що попереду — ще чимало захоплючих ініціатив і проектів. Стежити за новинами можна на сайті академії та на сторінці у Фейсбуці.