Інновації проти інерції

Топ-5 професій на IT-ринку Львова

13:27, 23 липня 2018

До завершення вступної кампанії 2018 року залишається всього декілька днів. Заяви на навчання приймають до 18:00 26 липня. У Міносвіти вже назвали найпопулярніші спеціальності серед цьогорічних абітурієнтів. Лідерами вже традиційно стали правничі спеціальності, а ще – філологія, менеджмент та медицина.

Натомість ZAXID.NET пропонує рейтинг інноваційних професій на найпрестижнішому ринку праці у Львові – інформаційних технологій. Тим паче, що в п'ятірці найпопулярніших університетів країни опинилися аж два львівські заклади – Політехніка та Національний університет ім. Франка.

Обидва університети активно співпрацюють з львівським IT Кластером над впровадженням освітніх проектів. До того ж бакалаврські програми з комп'ютерних наук, IT та бізнес-аналітики активно розвиває Український католицький університет.

Які ж спеціальності виявилися найперспективнішими під час вступної кампанії 2018? І наскільки висока конкуренція за право стати фахівцем майбутнього?

Спеціаліст зі штучного інтелекту

На усі навчальні програми IT Кластеру вже подано більше 5,4 тис. заяв. З них близько 1,8 тис. надійшли на бакалаврську програму Львівської Політехніки – «Системи штучного інтелекту» (Artificial Intelligence Systems). Отож кожен третій абітурієнт, що орієнтується на IT, прагне стати розробником штучного інтелекту.

Конкуренція на цю спеціальність доволі висока – на одне бюджетне місце вже претендують четверо абітурієнтів. Середній конкурсний бал абітурієнтів становить 175,1. Вартість першого року навчання на контрактній формі становить 13,5 тис. грн.

Конкуренція при вступі на IT-спеціальності щороку зростає (фото Lviv IT Cluster)

Штучний інтелект – це розділ комп’ютерної науки, де комп’ютер навчають думати за принципом людського мозку. Машина вчиться сама на основі аналізу великої кількості даних, створює передбачення, розпізнає речі, об’єкти та особливості мови.

Успішний розвиток галузі штучного інтелекту захоплює і водночас лякає. Чи не почнуть машини одного дня керувати людьми? Щоб відповісти на це питання не досить переглянути «Матрицю» чи прочитати книгу Реймонда Курцвайла.

Найкращий спосіб розібратися в проблемі та водночас здобути найкрутішу професію майбутнього – стати студентом програми «Системи штучного інтелекту» у Львівській Політехніці.

Розробник розумних приладів

Ще один популярний напрямок IT-освіти – це програма «Інтернет речей» (Internet of Things). Спеціалісти цієї галузі займаються розробкою «розумних» побутових пристроїв, які завдяки зв’язку з Інтернетом отримують більше можливостей та функцій.

Окрім вже звичних смартфонів, це розумні годинники, фітнес-трекери, холодильники, а також цілі будинки, які впізнають господаря і полегшують його боротьбу з щоденною рутиною.

У львівських університетах є все необхідне для того, щоб стати висококласним фахівцем (фото Lviv IT Cluster)

Студенти бакалаврської програми «Інтернет речей» у Львівській Політехніці вчаться програмувати «розумні» пристрої та створювати до них відповідне програмне забезпечення. Конкуренція на цю спеціальність просто шалена. Цього року університет зможе набрати до 150 студентів, а кількість бюджетних місць – 27.

Водночас на програму вже подано більше 500 заявок, а на кожне бюджетне місце претендує більше 12-ти вступників. Вартість першого року навчання на контрактній формі спеціальності «Інтернет речей» становить 13,5 тис. грн.

Аналітик даних

«Великі Дані», або Big Data як їх називають англійською – це потужний інструмент, здатний впливати на долю світу. Усвідомлення сили «великих даних» з’явилося після останніх президентських виборів у США, коли завдяки аналізу і використанню персональних даних користувачів соцмереж технологам Дональда Трампа вдалося суттєво вплинути на думку виборців.

Суперечки навколо користі та шкоди Big Data тривають, а цінність фахівців у цій сфери лише зростає. Аналітики даних займаються пошуком взаємозв’язків між даними та використовують результати їх вивчення для передбачення наступних кроків у тій чи іншій сфері.

Дані уже вивчають та аналізують в медичній галузі, сфері фінансів, банкінгу, автомобільній сфері тощо. Наприклад, на основі даних про пацієнтів лікарень конструюють розумні пристрої, які допомагають уникнути розвитку важких захворювань. Медицина майбутнього повинна грати на випередження і аналітики даних допомагають їй розвиватися.

Фахівців у сфері IT уже готують у чотирьох львівських університетах (фото Lviv IT Cluster)

Фахівців з аналітики даних (Data Science & Intelligent Systems) готують на факультеті електроніки ЛНУ ім. Франка. Туди вже надійшло більше 250 заяв, з яких 188 претендують на бюджетну форму навчання.

Обсяг державного замовлення на цій спеціальності становить 10 місць, тож на одне бюджетне місце претендуватимуть більше 18 вступників! Вартість першого року навчання на контрактній формі на цій спеціальносту і ЛНУ ім. Франка становить 8695 грн.

Водночас на бакалаврській програмі в Політехніці на одне бюджетне місце претендує 7 абітурієнтів. Бакалаврська програма з IT та бізнес-аналітики працює також в УКУ.

Спеціаліст з інформаційної безпеки

Сфера захисту даних, систем та мереж активно розвивається, тож фахівці з кібербезпеки сьогодні на вагу золота. У Львові стати професіоналом у цій сфері можна вступивши на відповідну бакалаврську програму в Політехніці. Там цього набирають 230 студентів, з яких 90 – на державну форму навчання.

Усі фото Lviv IT Cluster

На одне бюджетне місце цієї спеціальності в Політехніці вже претендують 6 абітурієнтів. У 60 з них середній бал становить 190 і більше. Вартість року навчання за контрактом – 12,5 тис. грн.

Спеціалістів з кібербезпеки (Security Engineer, Information technology specialist та ін.) готують і в Університеті безпеки життєдіяльності. Там виділено 10 бюджетних місць, а на вартість року навчання за контрактом – 12 тис. грн.

Інженер-конструктор роботів

Слово «робот» існує в людському лексиконі вже майже сто років. Ще в 1921 році його вжив у своїй п’єсі Карел Чапек. Відтоді роботи – це модна тема, а професія конструктора роботів від перших днів була надзвичайно престижною і захоплюючою.

Без роботів не обійшлася й нещодавня церемонія закладення капсули на місці будівництва IT-парку у Львові (фото прес-служби ЛМР)

Сьогодні нас оточує найбільша в історії кількість роботів. Окрім людиноподібних машин, це ще й прилади: дрони, сенсорні пристрої тощо. У Львові створювати роботів вчать на програмі «Робототехніка» (Robotics)у Політехніці.

Цього року на цю спеціальність набирають 185 студентів, з яких 38 на бюджет. Конкуренція тут поки що невисока – на державне навчання подали заяви 46 абітурієнтів. Вартість навчання на контракті становить 8,2 тис. грн.