Сьогодні, 17 жовтня, розпочнуться навчання працівників Державтоінспекції роботі в умовах нового законодавчого поля у зв‘язку з набуттям чинності Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху”, - повідомили ZAXID.NET в ДЗГ та МД МВС України.
Протягом 30 днів після опублікування до набуття чинності законом (окрім двох норм) працівники ДАІ ретельно підготуються до роботи в нових умовах. Як зазначив керівник ДАІ України Сергій Коломієць, для остаточного створення правового підґрунтя реалізації нового законодавства потрібно прийняти 11 постанов Кабміну та видати близько десяти наказів МВС. Адже нове законодавство не лише посилює відповідальність, а й містить чимало новацій. Приміром, чітко не визначено, як застосовувати таке покарання як "громадські роботи", хоча воно передбачене за чимало водійських проступків.
Щодо фотовідеофіксації порушень на дорогах, які стануть доказами в судах, - однієї з новацій зазначеного закону, - то Сергій Коломієць висловив впевненість у готовності працівників ДАІ вже через 30 днів сповна застосувати цю норму закону. Існуюча база з майже сотні приладів автоматичної фіксації порушень на дорогах "Візирь" поповниться іншими стаціонарними приладами відеоспостереження.
Згідно з новим законом, у разі фіксації правопорушення на дорозі технічними засобами складання протоколу буде не обов‘язковим. Автоматична система роздрукує зафіксовані сюжети, на яких буде відбито як номер авто, так і дата скоєння порушення, і, відшукавши за базою даних власника, направить йому поштою відповідну постанову з додаванням фото. Власник авто, якщо не він перебував за кермом, протягом 10 днів матиме можливість оскарження. Якщо упродовж 15 днів після отримання "конверта від ДАІ" винуватець не сплатить штраф, його розмір подвоїться. Всі дані про накладення штрафів зберігатимуться в автоматизованій базі даних. Тож якщо хтось, отримавши листа, захоче викинути його до корзини, при проведенні техогляду на нього очікуватиме "сюрприз": штраф доведеться сплатити в подвійному розмірі. Автоматизована система "не пропустить" жодної постанови про скоєння порушення, тож штрафи, в разі несвоєчасної сплати, накопичуватимуться, жодного з них не вдасться уникнути.
ДАІ працює і над неуможливленням отримання хабара державтоінспекторами, зокрема, наразі розробляється питання переходу працівників ДАІ на контрактну основу. Саме в контракті буде закладено кілька антикорупційних норм. Планується, що такий контракт матимуть змогу розірвати, якщо в кишені державтоінспектора буде більше 100 гривень (решту грошей на початку зміни можна буде залишити на зберігання в спеціально обладнаному місці до закінчення роботи), якщо працівник ДАІ буде працювати на невстановленому місці та якимось чином заважати нормальній роботі фіксуючої апаратури. Сам же державтоінспектор буде зобов‘язаний працювати в зоні фіксації камери, а це 270 градусів. Автоматична роздруківка зафіксованого приладами за день унеможливить "непомічання" якихось порушень.
Також будуть діяти спеціальні мобільні групи працівників міліції, які здійснюватимуть як відкритий, так і прихований контроль за діями інспекторів на дорогах.