Інспекція позицій Збройних сил України в районі селища Шуми за участю бойовиків терористичної організації ДНР та представників місії ОБСЄ 10 вересня не відбудеться та тимчасово скасовується.
«Віра у власну пропаганду та відірваність від реальності заважає їм (російським бойовикам, – ред.) адекватно оцінювати події, що відбуваються. Станом на ранок сьогоднішнього дня отримали від них низку вимог, що суперечать одна одній, спотворюють характер домовленостей про режим припинення вогню та ще більше принижують ОБСЄ як авторитетного та об’єктивного посередника. Саме тому погодженого в межах безпекової підгрупи ТКГ виключно «одноразового інспектування» виключно однієї точки не відбудеться», – йдеться у заяві, опублікованій 10 вересня на сайті Офісу президента.
Як повідомляє «Українська правда», до них потрапив документ, який пояснює причину скасування інспекції. За їхніми даними, спільну інспекцію скасували на прохання України, оскільки Росія та її представники із незаконних збройних формувань висунули нові вимоги, які не обговорювалися під час позачергової відеоконференції Тристоронньої контактної групи 9 вересня. Серед вимог Росії були:
- відвідування нових точок;
- здійснення фото- та відеофіксації;
- підписання спільного протоколу.
Українська делегація зауважила, що нові вимоги Росії «грубо порушують досягнуті 9 вересня домовленості», тому Леонід Кравчук, який є головою делегації, звернувся до ОБСЄ із проханням відкласти інспектування.
Нагадаємо, що 9 вересня на чергових переговорах Тристоронньої контактної групи представники України погодилися проінспектувати разом з бойовиками «ДНР» за участю ОБСЄ ділянку позицій ЗСУ біля Горлівки. Ці позиції ще раніше 5 вересня пригрозив обстріляти ватажок російських терористів Денис Пушилін через те, що Україна нібито «порушує один з пунктів домовленостей щодо режиму припинення вогню». Штаб ООС заявив, що у разі обстрілу, українські військові дадуть відповідь. Незважаючи на це, ОБСЄ заявило, що жодних змін, про які говорять російські бойовики, у позиціях ЗСУ не зафіксувала.
Після цієї заяви Україна заявила про намір скликати позачергове засідання Тристоронньої контактної групи в Мінську. На наступний день, 6 вересня, російські терористи порушили перемир’я, яке тривало більше місяця, та обстріляли українські позиції біля Красногорівки. Внаслідок цих обстрілів загинув український військовослужбовцець. Однак в Штабі ООС зазначили, що «дають ще одну можливість проросійським найманцям виконати мінські домовленості від 22 липня», тому українські війська у відповідь не стріляли. Українська делегація на нараді 6 вересня назвала цей інцидент «поодинокою провокацією» та заявила, що «робитимуть все для того, щоб не допустити зриву перемир'я на Донбасі».