Інституційна недовіра до гривні і ціна патріотизму

Долар застрахує мене від наслідків ідіотської політики можновладців

22:25, 9 липня 2015

Мене в дописі з приводу "оплати патріотизму дніпропетровських з наших кишень" затролили, мовляв, з чиєї кишені оплачений мій патріотизм.

Розповідаю: У квітні 2014 я вирішив віднести свої скромні заощадження 25 тис. грн в банк. Вирішив покласти в гривні, щоб не створювати зайвого ажіотажу на ринку, який до того часу опустив курс гривні до долара з 8 грн до 11 грн. Я, звичайно, вчинив ідіотський вчинок - віддав в банк Бахматюка "Фінансова ініціатива" (лошара) під 25% річних. Через рік повинен був отримати 25 тис. + Близько 5400 грн відсотків. За рік курс ще більше обвалився до 24,5 на момент закінчення депозиту. Якби я тоді купив бакси і поклав під 10% валюті, то через рік отримав би $ 2500 тис. Або 61 250 грн, але я отримав (точніше ще недоотримав) 30400, тобто втратив 30850 грн за один рік. Я тоді зарікся: хрін тепер буду довіряти гривні.

Трохи раніше я на скромні гривневі надлишки купував валюту і клав на доларовий депозит. Начебто за 4 місяці курс стабілізувався. Я вирішив наслідувати патріотичному заклику Dmytro Koloda - відмовитися від придбання валюти без потреби (поїздка за бугор). Відкрив гривневий рахунок, куди буду складувати надлишки на ремонт квартири. І тут на тобі - привалило щастя у вигляді "реструктуризації валютних кредитів". І тут я напружився. Тепер я не впевнений у доцільності гривневого депозиту, тому що долар застрахує мене від наслідків ідіотської політики можновладець.

Я взагалі не впевнений у доцільності будь-якого депозиту, тому що є дві загрози: якщо комусь дозволять віддавати кредит за тим курсом, то і мені можуть видати валютний депозит по тому курсу; перенісши тяжкість розрулювання валютних кредитів на банки, вони фактично поставлять їх під загрозу банкрутства - сенс віддавати гроші в ризиковані організації, коли їх краще у себе вдома притримати. До речі, від депозиту відмовляє ще пара факторів - податки та збори на депозити і неможливість достроково їх забрати (видають у гривні). Тобто довіру до нацвалюти знову наблизилося до нуля, зросло бажання все переводити в валюту, щоб хоч якось убезпечити себе => зростання надлишкового попиту на валюту на ринку.

З цього приводу є чудова стаття від Texty.org.ua про те, чому Польща успішно пережила кризу 2008 і яка ціна довіри: "У кризовому 2008 році Польща ВСТАНОВИЛА один з рекордів стабільності у Центрально-Східній Європі - Інфляція тут була лишь 4%. Україна того року ВСТАНОВИЛА антирекорд - 25%.Одним із чинників, які спричинили девальвацію української гривні стала паніка на валютному ринку. Хоча вона і була спричинена певними діями українського центробанку, а також валютними спекуляціями на міжбанківському ринку, але масштаб паніки був пропорційній рівню недовіри українців до владних інституцій, національної валюти та банківської системи.
Українці у 2008 році збідніли вдвічі протягом одного місяця. Це – плата за недовіру.