В Івано-Франківську продовжують реалізовувати імпакт-інвестиційний проект «Промприлад.Реновація». 38 тисяч квадратних метрів старого заводу у центрі міста, які організатори планують перетворити на довершений інноваційний простір, але зберегти автентику знаменитого промислового велетня.
Вже зараз на пілотному поверсі є орендарі. Серед них – коворкінг для містян, дитячий та мистецький простори, бізнеси і бар «PromBar». Загалом на третьому поверсі працюють 150 людей. Просто на «Промі» працює ще й управління інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради. Проект працює у соціальному трикутнику: місто – громадські організації – бізнеси.
Інвестиція в проект, дивіденди – в міський розвиток
Це унікальний для України інвестиційний проект: будь-хто, вкладаючи кошти у «Прмприлад.Реновацію», водночас долучається до змін в Івано-Франківську на краще. Зараз на «Промприладі» триває третій етап реалізації проекту. Перший охопив пілотний поверх і дослідження, другий – залучення перших інвестицій. За трохи більше ніж рік вдалося зібрати 5 мільйонів доларів і викупити завод.
«Ми створили пілотний поверх, це прототип великого проекту. Але загалом реконструйовано вже 6200 метрів квадратних площі, це трохи більше 16% від усього проекту», – розповідає координаторка зв’язків з партнерами Тетяна Василик.
У проект «Промприлад.Реновація» може вкластися кожен охочий. Найнижча сума інвестиції - тисяча доларів, і це дало змогу долучатися й середньому класу. Зараз «Промприлад.Реновація» охоплює 433 інвесторів. З них абсолютна більшість - це люди, які вклали від 1 тисячі до 70 тисяч доларів США. А середній чек інвестиції таких вкладників – 4-5 тисяч доларів.
«Якщо з точки зору географії говорити, то це українські інвестори. Навіть якщо вони зараз мешкають за кордоном. У них є ця прив’язка до нас, часто є прив’язка до Франківська», – додає координаторка зв’язків з партнерами Тетяна Василик.
За час реалізації перших етапів «Прому» вдалося залучити понад 750 тисяч доларів ґрантових коштів. Команда назбирала чимало іноземних партнерів: уряд Швеції виділив кошти на реалізацію пілотного поверху і низку досліджень, сюди ж долучився уряд Канади. British Council підтримала урбаністичні проекти, а Німецьке міністерство економічного розвитку посприяло тому, щоб на «Промі» з’явився Робоклуб - дитячий простір з розвитку у сфері початкової ІТ-освіти та робототехніки. Зараз організатори входять і в переговори з міжнародними банками, щоб отримати кредити і реалізовувати проект на інтернаціональному рівні.
«Не виключаємо, що міжнародні інвестори з’являться в нас на цьому чи наступних етапах, вони, в принципі, довго приглядаються до України як країни, в яку можна інвестувати», - додає Тетяна Василик.
Тим не менш, «Промприлад.Реновація» – відомий за кордонами України. Торік ЄБРР запросив команду представити проект в лондонському офісі. Ґранти, популярність, залучення міжнародних партнерів - дуже важливо для проекту, каже Тетяна Василик: «Це все відбувається поступово, але є дуже важливи для наших інвесторів і для їхнього захисту. Коли в тебе у партнерах є міжнародні фонди та організації, уряди інших країн, то ти спокійніше і безпечніше себе почуваєш з точки зору будь-яких політичних рухів, які можуть бути в місті чи країні».
Гібрид соціальної свідомості і фінансової вигоди
Скласти портрет середньостатистичного інвестора «Промприлад.Реновація» – непросто. До проекту долучаються місцеві мешканці, жителі інших міст, ті, хто вже кілька років живе за кордоном – з Австралії, Німеччини, Канади і навіть Китаю. Є такі інвестори, які жодного разу не були на «Промі» або ж навіть на Прикарпатті, але щиро вірять, що проект в Івано-Франківську стимулює розвиток схожих ідей і в їхніх містах.
І в залученні інвесторів велику роль грають два фактори: соціальна активність – «Я допомагаю місту» і фінансова вигода – «Я отримаю дивіденди». Бо закладена інвестором частка у цьому бізнесі буде зростати у вартості протягом реконструкцій.
«Більшість – це ті,які нерозривно сприймають ці два фактори. Тобто якби це була суто фінансова історія і не мала ніякої імпакт складової, скоріш за все, вони б не вкладали в проект. І якби це була чисто соціалка, вони теж би його не обрали. Тобто саме ось ця комбінація і мотивує їх інвестувати. Важливою мотивацією також є унікальність проекту. Тобто це щось нове і вони хочуть бути причетні...Всі дуже різні, але один ціннісний «кістяк». Немає надмірного скепсису, але є достатній контроль, який тримає нас у тонусі», – каже Тетяна Василик.
Свої дивіденди інвестори почнуть отримувати після повної реалізації проекту. Зараз теж можна стати можна інвестором «Промприладу», але мінімальна сума зросла до 50 тисяч гривень. Усе через те, що зросла й вартість проекту: за останній рік «Пром» подорожчав: капіталізація проекту зросла на 21%.