Іспанія екстрадувала до США російського програміста - «короля спаму»

Павло Левашов з 2010 року керував ботнетом Kelihos, який розсилав мільйони листів із спамом

09:35, 3 лютого 2018

Підозрюваного у скоєнні кіберзлочинів російського програміста Петра Левашова екстрадували до США з Іспанії, де він перебував під арештом із квітня 2017 року. Про це інформує Reuters.

Як повідомляється, Левашов звинувачується в управлінні ботнетом Kelihos. Він складалася з більш ніж 100 тис. інфікованих комп'ютерів у світі і використовувалася для глобальної розсилки спаму. Ботнет - це мережа заражених вірусом комп'ютерів, яка найчастіше використовується для розсилки спаму і шахрайських листів.

Ботнет Kelihos, відомий також під назвою Hlux, з'явився у 2010 році і довгий час використовувався для просування неліцензованих інтернет-аптек, махінацій з безнадійними акціями за методом pump-and-dump («накачування-скидання») і реалізації інших шахрайських схем. З роками Kelihos також довів свою ефективність як засіб поширення фінансових фейків і криптоблокерів - вірусів здирників (ransonware).

За час свого існування Kelihos пережив кілька спроб ліквідації, в тому числі демонстрацію підміни (sinkholing) тисяч ботів, яку наживо влаштував Тіллман Вернер (Tillmann Werner) на конференції RSA в 2013 році. Вернер і Стефан Ортлоф (Stefan Ortloff) брали участь в нейтралізації Kelihos в 2011 і 2012 роках, і в результаті всіх цих зусиль до кінця 2013 року ботнет сильно зменшився в розмірах. З тих пір він періодично нагадує про себе активізацією спам-розсилок, які все частіше виявляються шкідливими.

За даними Міністерства юстиції США, Левашов керував цим ботнетом від початку і до 2017 року.

Як передає DW, в п'ятницю, 2 лютого, Левашов постав перед судом у штаті Коннектикут. Програмістові пред'явили звинувачення у проведенні комп'ютерних атак, електронному шахрайстві і крадіжці особистих даних.

Як заявили адвокати Левашова з Іспанії, програміст служив у російській армії і працював на партію «Єдина Росія». На думку захисту, Левашов побоювався, що його примусять передати американській владі конфіденційну інформацію, проте суд відкинув цей аргумент.

В. о. голови кримінального підрозділу Міністерства юстиції США Джон Кронін зауважив, що екстрадиція довела здатність Сполучених Штатів вистежувати міжнародних кібершахраїв і залучати їх до відповідальності.

Петра Левашова затримали 8 квітня в Барселоні на підставі міжнародного ордера, виданого Інтерполом за результатами запитів США.