Доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри Львівського національного університету імені Івана Франка Леонід Зашкільняк запевняє, що історичну пам'ять поколінь, які пройшли війну, змінити неможливо. Про це він повідомив 4 травня під час круглого столу, присвяченого обговоренню книги «Друга світова війна в історичній пам’яті України. За матеріалами Українського інституту національної пам’яті» у Львові.
Він назвав книгу «новою україноцентричною інтерпретацією історії України у роки Другої світової війни».
«Вона розглядає події Другої світової війни з точки зору інтересів і бачення українського народу і українського національного руху. З таких позицій можна бачити інтереси українців, і такої української візії Другої світової війни фактично ніде немає», – розповів історик.
Леонід Зашкільняк також наголосив, що історична реальність – це питання раціональне і наукове, натомість історична пам'ять має домішки суб’єктивного, емоційного.
«Історична реальність завжди інша, ніж про неї пишуть. Ми не змінимо історичної пам’яті поколінь, які пройшли війну. Вона може бути скоригована, закамуфльована, але не буде змінена! Ми маємо виховано і толерантно ставитись до інших думок і формувати, а не творити нову історичну пам'ять – на основі освіти ЗМІ, мистецтва… Сьогодні є можливість переосмислення. Є початок цього процесу. Але три-чотири покоління – це період, після якого історична пам'ять затухає, і можна говорити про формування більш сталого, більш ідентифікованого образу минулого», – сказав Леонід Зашкільняк.
Він також зауважив, що за кордоном видано значну кількість спогадів учасників Другої світової війни з німецького боку.
«Це абсолютно інший образ війни, повний дисонанс радянській версії, яку нам прививали і хочуть нав’язати через призму «Великої Перемоги», – додав історик.
Як інформував ZAXID.NET , 4 травня у Львові колишній керівник Інституту національної пам'яті, академік НАН України Ігор Юхновський презентував книгу «Друга світова війна в історичній пам’яті України. За матеріалами Українського інституту національної пам’яті. – Київ-Ніжин, 2010». За словами Юхновського, книга має вплинути позитивно на формування спільної історичної пам’яті серед мешканців усієї країни, не залежно, на якому фронті вони воювали.