Галицька кухня – це є дуже цікава мішанка, в якій є єврейські, угорські і, звичайно, польські та українські страви. Про галицьку кухню говоримо як про феномен, тому, що в залежності від того, що людина їсть, такий в неї характер. Про це сьогодні, 13 березня, під час І міжнародного форуму «Галицька кухня» розповів історик Ігор Лильо.
Він зазначив, коли тепер говорять про те, які страви є галицькими, то українці і поляки мають різні думки з цього приводу. Суто галицькою стравою історик назвав яворівський пиріг, але це є сільська страва.
« А львівська міська кухня була повністю втрачена і збереглася тільки в якихось окремих родинах. Євреї винищені, поляки звідси поїхали, а Львів заселяють українці, які привезли сільську кухню. Адже міської української кухні практично не було», - сказав Ігор Лильо.
Суто галицькою стравою історик назвав бурячки з хріном. «Це пробували робити в Берліні і виявилося, що німецький буряк не підходить, бо дає зовсім інший смак», - зазначив він.
Галицькими продуктами є риба, хліб, каші. Ігор Лильо розповів, що поляки вважають кутю суто українською стравою. «Поляки кажуть, що кутя з додаванням меду, горіхів є суто українською стравою і вони такої страви не готують», - додав він.
Ігор Лильо також розповів, що українці, якщо увійдуть в Європейський Союз, не зможуть використовувати назву «андрути» (вафлі, перемащені згущеним молоком – ред.) для продажу, оскільки вона вже є запатентована у Польщі.
Нагадаємо, сьогодні розпочався І міжнародний форум «Галицька кухня: славні традиції, велике майбутнє», що триватиме два дні. Під час відкриття декан історичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка Роман Шуст сказав, що у Львові планують відродити «Шкотську кав’ярню».
Додамо, сьогодні також відкрився Ярмарок галицьких продуктів.