Історія львівських тролейбусів

64 роки тому вулицями Львова вперше проїхав тролейбус з пасажирами

13:34, 27 листопада 2016

27 листопада 1952 року вулицями Львова від площі Міцкевича до Головного вокзалу вперше проїхав тролейбус із пасажирами.

Тролейбус у нашому місті міг з’явитися іще 107 років тому, адже у квітні 1909 року директор Львівського трамвая Йозеф Томицький виніс на суд магістрату проект будівництва «безрейкового електричного омнібусу». Пан Томицький запропонував прокласти тролейбусні лінії на Високий Замок, нинішніми вулицями Героїв Майдану та Стрийською до Стрийської рогачки (район сучасної Податкової), а також на Богданівку до Городоцької рогачки (район Левандівського шляхопроводу). На жаль, електрична комісія магістрату не підтримала будівництво тролейбуса, тому на Високий Замок проклали трамвайну лінію.

Справа тут ось у чому – хоча трамвай і тролейбус є фактично ровесниками, проте розвиток трамвая відбувався значно швидше, ніж тролейбуса. Якщо трамвай, фактично, має двох «батьків» – українця Піроцького і німця Сімменса, то у справі винаходу тролейбуса «пальма першості» належить лише Сімменсові. У 1881 році він збудував саморухомий електричний екіпаж «Електромот», який став «дідусем» сучасного тролейбуса. «Електромот» живився від двохдротової контактної мережі, по дротах якої їхала спеціальна роликова каретка, зв’язана із двигуном екіпажа. Довжина першої тролейбусної лінії, збудованої Сімменсом у передмісті Берліна складала менше ніж кілометр.

«Електромот» Сімменса

Минуло більше 20 років після створення «Електромоту» Сімменса до того часу, коли тролейбус став справжнім міським транспортом. Перша пасажирська тролейбусна лінія почала функціонувати на початку ХХ століття у швейцарському місті Вільньов.

Тролейбус у Вільньов

У той час, коли Йозеф Томицький запропонував збудувати тролейбус у Львові, тролейбусні лінії в Австро-Угорщині діяли лише у передмісті Відня, Гмюнді, Чеських Будейовіцах та Братиславі, в той час як трамвайні лінії уже працювали у більшості великих міст – навіть столиця Буковини уже мала свій електричний трамвай. Власне через те, що міські райці вважали тролейбус занадто нововітнім видом міського транспорту, вони і відмовилися від нього на користь трамвая.

По закінченні І Світової війни в Європі почали бурхливо розвиватися тролейбусні лінії. На території Польщі, до складу якої між двома світовими війнами входив Львів, першу тролейбусну лінію було збудовано у 1930 році в Познані. Перша тролейбусна лінія на території сучасної України з’явилася в 1935 році у Києві. У 1939 році тролейбусний рух відкрився у Чернівцях. Влада Львова планувала спорудити тролейбусну лінію у Львові до кінця 1930-х років, але цим планам перешкодила війна.

Точно визначили, що у Львові буде тролейбусний рух, у 1947 році, коли було розроблено перший радянський генплан розвитку Львова. У цьому генплані було передбачено будівництво двох тролейбусних ліній – у напрямку головного вокзалу і Скнилівського летовища та по вулиці Стрийській до автобусного заводу. Для запуску тролейбуса мала бути демонтована трамвайна лінія, яка проходила проспектом Свободи. Цю лінію розібрали влітку 1951 року, а навесні 1952 року Рада міністрів УРСР виділила місту гроші на будівництво першої черги тролейбусної лінії.

Одночасно із початком будівництва тролейбусної лінії розпочалося навчання водіїв нового для Львова виду транспорту. Газета «Вільна Україна» в номері від 3 червня 1952 року опублікувала оголошення: «Управління львівського трамвая оголошує набір шоферів із трирічним стажем у школу водіїв тролейбуса». Навчання майбутні водії тролейбуса, а також ремонтники проходили у Києві.

Фотогалерея, клікніть, щоб збільшити на весь екран

Будівництво тролейбусної лінії від площі Міцкевича до Головного вокзалу із відгалуженням до трамвайного депо № 1 на вулиці Городоцькій (на території цього депо було збудовано спеціальний цех для обслуговування і ремонту тролейбусів) завершили у кінці жовтня 1952 року.

Відкриття тролейбусного руху із пасажирами планували на 7 листопада, коли в СРСР відзначали 35-річницю Жовтневої революції. Але завод ім. Урицького, який виготовляв тролейбуси МТБ-82, не зміг вчасно виконати замовлення до Львова – перший тролейбус прибув до нашого міста залізницею лише 8 листопада, а на наступний день він розпочав обкатку лінії.

Пасажирський тролейбусний рух розпочався зранку 27 листопада 1952 року. Перший тролейбус із бортовим № 4 вів колишній водій трамвая Іван Троян. Загалом в депо тоді було п’ять тролейбусів.

Тролейбус МТБ-82 на проспекті Шевченка. Тепер на цій вулиці нема тролейбусної лінії

«Рогатий» транспорт у Львові розвивався дуже швидко і бурхливо. У 1960 році у Львові уже діяло сім тролейбусних маршрутів, які поєднували центр із залізничним вокзалом, Львівським автобусним заводом, Скниловом, Новим Львовом та Клепаровом, загальна довжина ліній складала біля 40 км, а загальна кількість пасажирських тролейбусів МТБ-82Д сягнула 60 одиниць.

Тролейбусам стало тісно на території трамвайного депо (оглядові бокси були розраховані лише на 8 машин), тому було вирішено розпочати будівництво нового тролейбусного депо неподалік ЛАЗу. Вулицю, на якій розташувалося тролейбусне депо так і назвали – Тролейбусною. Будівництво тролейбусного депо завершили у 1964 році.

На початку 1960-х років завод ім. Урицького у російському м. Енгельсі припинив виробництво морально застарілих тролейбусів МТБ-82Д і запустив у виробництво нову модель ЗіУ-5. Ці машини не підходили для Львова із його складним рельєфом. Саме тому до Львова почали надходити тролейбуси «Київ-4», які виготовляв Київський завод електротранспорту ім. Дзержинського.

Тролейбус «Київ-4» на площі Міцкевича у Львові

Окрім того, тролейбуси на основі кузовів автобусів ЛАЗ-695 почав будувати і Львівський автобусний завод. Сталося це ось як: у 1962 році у Бакинському тролейбусному депо на основі кузова автобуса ЛАЗ-695Д власними силами побудували тролейбус – у моторний відсік, де розміщувався двигун внутрішнього згоряння встановили електродвигун, у багажники – пневмокомпресор і пускові реостати. Дах підсилили і встановили на ньому струмоприймальні штанги. Про цей тролейбус довідалися фахівці Львівського автобусного заводу і звернулися до бакинців з проханням передати «саморобний» тролейбус для запуску в серійне виробництво.

Навесні тролейбус прибув до Львова, тут його оглянули, розробили креслення, удосконалили конструкцію і уже наприкінці червня 1963 року із воріт ЛАЗу виїхав тролейбус ЛАЗ-695Т, який отримав назву «Дружба», оскільки в його проектуванні брали участь бакинські тролейбусники і львівські автобусники. Тролейбуси на основі кузовів автобусів ЛАЗ-695 будували не лише у Львові – їх також виготовляв Київський завод електротранспорту (ці тролейбуси позначали як «Київ-5ЛА»), а також на Одеському автоскладальному заводі – ці «рогаті» мали марку ОдАЗ-695Т.

Тролейбус ЛАЗ-695 на сучасному проспекті Свободи (раніше проспект Леніна)

Протягом 1960-х років мережа львівського тролейбуса продовжувала бурхливо розвиватися – тролейбусні лінії пролягли вулицею Зеленою до Старого Сихова, вулицею Любінською до Аеропорту, а також в інших напрямках до великих підприємств і нових житлових масивів.

Наприкінці 1960-х років Київський завод електротранспорту припинив виготовлення пасажирських тролейбусів і у житті львівського тролейбуса настала чеська ера. Перший чеський тролейбус Skoda 9Tr15 прибув із Чернівців у жовтні 1969 р. і отримав бортовий № 186. Він працював на тролейбусному маршруті №9 і отримав схвальні відгуки водіїв і експлуатаційників.

Тролейбус Skoda 9Tr на львівській вулиці

Починаючи із травня 1970 року старі тролейбуси почали списувати і на їх місця приходили чеські «дев’ятки». На кінець 1970-х рр. весь парк львівських тролейбусів складався виключно із тролейбусів Skoda 9Tr. Частина цих тролейбусів була дводверними (старіші модифікації), а частина – тридверними. Тролейбуси були пофарбовані у жовтий і червоний кольори, причому на машинах із непарними номерами домінував червоний, а із парними – жовтий.

Тролейбуси моделі Skoda 9Tr працювали у Львові понад 30 років – останні «дев’ятки» працювали на лінії іще на початку 2000-х років. Що цікаво, у Рівному багато тролейбусів цієї моделі працює і донині.

Тролейбуси Skoda 9Tr на кінцевій зупинці на вул. Зелена

У 1984 році, після випробовувань в Києві та Криму до Львова почали постачати тролейбуси Skoda 14Tr. Ці тролейбуси мають тиристорно-імпульсну систему керування електроприводом, тому споживають досить мало електроенергії і досі складають основу тролейбусного парку Львова.

Це дуже надійні і достатньо прості в обслуговуванні тролейбуси. Загалом у 1984-91 рр. до Львова надійшов 91 тролейбус цієї моделі, а в роки Незалежності було закуплено іще 11 таких машин.

Тролейбус Skoda 14Tr

Економічна криза 90-х перекреслила можливість постачання тролейбусів із Чехії. На початку 90-х у Києві на заводі електротранспорту було розроблено електропривод для тролейбуса і на його основі збудовано тролейбуси «Київ – 11» та «Київ – 11у».

У Львові перший тролейбус на основі кузова автобуса ЛАЗ-52521 було збудовано у 1993 році, а у 1994 модель тролейбуса ЛАЗ-52522 була запущена у серійне виробництво. Загалом у 1994 – 2006 роках Львів отримав 47 тролейбусів цієї моделі. На жаль, ЛАЗівські тролейбуси виявилися не надто надійними і довговічними. В цьому плані львівських автобусників переграв «Південмаш» із Дніпра, чия розробка на основі тролейбусів «Київ-11» виявилася більш надійною.

Тролейбус ЛАЗ-52522

Протягом 1990-х років у Львові було збудовано лише одну нову тролейбусну лінію – від вул. Зеленої до Кінотеатру ім. Довженка. Перший тролейбус проїхав по ній 24 серпня 1997 року, відповідно новий маршрут отримав № 24.

До 750-річчя міста Львова у 2006 році наше місто отримало перші сім низькопідлогових тролейбусів. Ці тролейбуси були спроектовані і виготовлені у Львові на автобусному заводі. Тиристорну систему керування для них закуповували у Чехії. У 2008 році в нашому місті з’явилося два тролейбуси «Богдан Т601», які збудували в Луцьку за проектом НДІ «Укравтобуспром».

Низькопідлоговий тролейбус ЛАЗ-Е183

На початку листопада 2014 року на вулиці Львова виїхав перший тролейбус виготовлений ПАТ «Концерн «Електрон» – він продовжив традиції львівського тролейбусобудування. Сьогодні містом курсує уже п’ять таких тролейбусів, а іще п’ять виготовляються на заводі у Рясному.

На жаль, сьогодні тролейбусне господарство Львова знаходиться не у найкращому стані – більшість тролейбусів уже практично відпрацювало свій ресурс, крім того їх є недостатньо, щоб забезпечити потреби львів’ян. Але не дивлячись на багато проблем тролейбусники працюють не покладаючи рук.

Тролейбус Electron-T19

У липні 2016 року на вулиці Львова повернувся тролейбус Skoda 14Tr02/6 № 512. Цьому тролейбусу виповнилося уже 28 років, довгий час він «підпирав паркан», бо його вважали «безнадійним». Новий начальник тролейбусного депо Василь Шевчук вирішив врятувати цього «рогатого». Перейнявши досвід Вінниці, цьому старому тролейбусу провели капітально-відновлювальний ремонт, замінили всю обшивку, багато агрегатів і тепер він виглядає не гірше, а ніж новий. Він прослужить львів’янам іще близько 10 років.

До речі, цей тролейбус першим у Львові після капітального ремонту отримав електронний цифровий маршрутовказівник. Цей маршрутовказівник сконструював я сам разом із моїм однокурсником по «Львівській політехніці» Назарієм Курівчаком. Зараз у тролейбусному депо завершують капітально-відновлювальний ремонт іще однієї «Шкоди» із бортовим № 541. Якраз до дня народження львівського тролейбуса він вийде на обкатку по депо.