IT Arena 2019: благо та шкода технологій

І злі, і хороші наміри ховаються в головах їхніх творців

16:09, 1 жовтня 2019

IT Arena, найбільша технічна конференція у Східній Європі, відбулась у Львові шостий рік поспіль. Це триденна подія для 4000 учасників, з доповідями на тему IT бізнесу, продуктів і останніх технологічних трендів. Цьогорічна центральна тема — людяність технологій. ZAXID.NET підготував підсумковий матеріал про конференцію для всіх, хто пропустив найгучнішу подію минулого вікенду у Львові.

Підсумковий ролик з першого дня IT Arena 2019

Відкриття IT Arena 2019 пройшло без промов мера чи голови ІТ кластеру. Зустріч із Андрієм Садовим відбулась у вечір напередодні офіційного старту конференції в Гранд Готелі. А відвідати її могли лише доповідачі та власники квитків типу Executive, вартість яких перед стартом конференції становила 599 доларів. Офіційний же старт конференції провела Аріна — придуманий організаторами та партнерами персонаж, що уособлює голос технологій.

Поки в залі збирались глядачі, на великому екрані світився маркер завантаження із кількістю відсотків до готовності розпочинати. Як тільки цифра добігла до 100%, відвідувачів попросили перейти у браузері на вказану адресу і взяти участь у голосуванні за подальший розвиток подій. Ця механіка буде знайома глядачам серіалу «Чорне Дзеркало», які бачили серію Bandersnatch. Суть полягає у тому, що відеоряд має різні потенційні кінцівки, що залежать від вибору глядача. Це ніби дерево рішень, в якому щоразу обираєш змінні з декількох варіантів. Відвідувачі IT Arena не пішли оптимальним шляхом, який веде до хепіенду, тому, в певний момент довелось повертатись назад і змінювати рішення.

Аріна – придуманий організаторами та партнерами персонаж, що уособлює голос технологій

Так, відео плавно перейшло у лекцію про вплив людей на розвиток штучного інтелекту і технологій в цілому. Аріна наголосила, що маючи можливість обирати, люди переходять межі. Вона згадала випадки, коли особисті дані мільйонів користувачів ставали інстументом для маніпуляції, відеофейки розвинулись до рівня, коли їх важко відрізнити від справжніх відео, а недоліки алгоритму оцінки резюме спричинили гіршу профоцінку жінок виключно через стать. Півгодинне відео вело до висновку, що технології можна використовувати як для блага, так і для шкоди. Науковцям варто думати про наслідки своїх відкриттів, розробникам про етичність подальшого використання їхніх напрацювань, а стартапам — про те, чи здатна їхня ідея покращити чиєсь життя.

Як розповіла ZAXID.NET співорганізаторка IT Arena, Христина Максименко, доповідачів шукали враховуючи тему і декілька найбажаніших гостей не змогли приїхати через щільний графік. Інших не змогли собі дозволити через шалено дорогу ціну. Але, в плані фейків команді Lviv IT Cluster вдалось знайти відомого і цікавого спікера.

Цьогоріч на IT Arena привезли Ооба Батлера, всесвітньо відомого своїми обманами. Він відкрив у Лондоні неіснуючий ресторан і вивів його у топ TripAdvisor-а, переконав Paris Fashion Week, що він дизайнер Джорджіо Павіані, продаючи речі в стилі Abibas чи Nice. Павіані — це такі собі Армані з Краківського ринку. Xоча Батлер мало дотичний до ІТ, свої обмани він розкручував і посилював у соцмережах, тому його виступ на технічній конференції доречний. Після успіху його пранків, Ооба платив акторам, щоб ті ходили на інтерв’ю до ЗМІ світового рівня і вдавали його. Один із відвідувачів IT Arena навіть перепитав у Батлера, чи справді він приїхав доповідати. Схоже на те, що таки він. На думку організаторів, історія Батлера стала яскравим прикладом впливу соцмереж на думку мас. Його розіграші зі всіма подробицями можна глянути на YouTube каналі VICE, ось одне із них.

Що стосується більш серйозних та нішевих доповідей, то список доповідачів складався з гостей від компаній типу Microsoft, Audi, IBM та Spotify. Потоки розділили доволі типовим для IT Arena чином: бізнес, продукти та технології. Як розповіла ZAXID.NET відповідальна за продуктовий потік Оксана Крикун, її команда шукала людей з цікавими і практичними кейсами. Програму складали з фокусом на hands-on досвід менеджерів продукту, їхній професійний розвиток, ефективність та етику.

Враження, що після серіалу "Чорнобиль" про Україну знають всі. Є дві категорії спікерів. Для одних Україна — це країна третього світу і їм нецікаво сюди приїжджати, взагалі. Але через 8 років, думаю, ми виростемо до рівня WebSummit і всі вже захочуть у нас виступати. Інша ж категорія радо погоджується і хоче приїхати "розвідати" Україну. Вони щось чули, мають друзів чи знайомих звідси. Їм цікаво, — розповіла Оксана Крикун.

Окремий потік мали і стартапи. Для них навіть звели конструкцію біля стадіону, в якій розмістили виставку, де можна було ознайомитись із розробками близько 50-ти українських стартапів. В рамках конференції попередньо відібрані на конкурсній основі стартапи змагались за грошовий приз у 10 тис. доларів.

Презентація стартапів на алеї стартапів IT Arena

Пітчі, тобто презентації ідей потенційним інвесторам в обмежений термін часу, тривали півтори години. На сцені виступили стартапи з розробками у юридичній, маркетинговій, рекрутинговій та інших сферах. Були й творці блокнотів зі сторінками, які можна змивати і списувати заново. Після пітчів журі мало трохи часу порадитись, а згодом оголосити назви переможців на афтепаті конференції у нічному клубі Malevich.

Перше місце і приз розміром 10 тис. доларів виграли Legal Nodes, маркетплейс для роботи з юристами. Тут вони можуть знайти клієнтів і економити до 40% свого часу, пов’язаного з неюридичними процесами, а клієнти можуть отримати допомогу із контрактами, GDPR, інтелектуальною власністю, тощо. Система зводить клієнтів і юристів таким чином, щоб виконавець найкраще підходив для допомоги з потрібною задачею.

Переможці пітчів на сцені Malevich

Призові місця також здобули NUKA i PatentBot. Перші створюють вононепроникні блокноти зі сторінками, які можна за потреби стерти та переписати. У комплекті з блокнотом йде вічний олівець, який «приклеюється» за допомогою спеціального магніта. А всі стерті сторінки покупці блокноту NUKA за бажання можуть оцифрувати за допомогою спеціального мобільного додатку. Другі – стартап, який допомагає зареєструвати торгову марку у різних країнах світу, при цьому здешевшуючи та прискорюючи процедуру за допомогою алгоритмів.

Третій день конференції перемістили до закладів у центрі міста. Як пояснили організатори, з досвіду минулих років видно, що частина гостей не встигала побачити у Львові нічого, окрім стадіону на окраїні міста. Такий формат третього дня для IT Arena не новинка, минулого року доповідачі теж розподілились центром, але локації були іншими. Зараз, організатори врахували відгуки відвідувачів і змінили частину локацій. Один зі спікерів третього дня конференції, Денис Прилуцький, поділився із ZAXID.NET своїм враженням про цьогорічні зміни, адже він виступає на IT Arena другий рік поспіль.

У Кінопалаці виступати було значно крутіше, ніж минулого року в Леополісі. Хоча людей на мітапах, як мені здалося, цього року було менше. Напевно, через те, що минулого року мітапи проводилися вперше, тому людям були цікаві не тільки теми, а й новий формат. З іншої сторони, цього року люди прийшли вже з конкретним інтересом до тем та спікерів, тому дискусія вийшла більш жвавою та цікавішою, — підсумував Денис.

За шість років існування масштаб IT Arena виріз у 10 разів. Організатори вже підрахували цифри і повідомили, що цьогоріч конференцію відвідало 3816 учасників. Lviv IT Cluster витратив на проведення події більше півмільйона доларів і їхній СЕО Степан Веселовський певен, що це адекватна сума для події такого масштабу. Спинятись у нарощуванні якості не планують і пошук доповідачів для 2020-го почнуть вже у листопаді.

Усі фото IT Arena