На 29 сесії Івано-Франківської обласної ради прийнято звернення до Кабінету міністрів України, Міністерства фінансів та Державної податкової адміністрації України щодо ситуації, яка склалася в області при реалізації Програми дій, розроблених на регіональному рівні із запобігання негативним наслідкам фінансово-економічної кризи. За січень-лютий відшкодовано 47,6 млн грн із заявлених до відшкодування за цей період 160,6 млн грн. На 1 березня невідшкодована платникам сума податку на додану вартість склала 459,8 млн грн.
“Одним із факторів, що має визначальний негативний вплив на розвиток економіки регіону, є невідшкодування багатьом економічно активним підприємствам заявлених сум податку на додану вартість, - йдеться у зверненні. - Як наслідок, від початку року спостерігається стійка тенденція до зростання кількості збиткових підприємств та сум збитків від господарської діяльності, різко збільшуються суми заборгованості працівникам заробітної плати та вимивання обігових коштів підприємств-виробників”.
“Передбачені бюджетом 2009 року показники відшкодування податку на додану вартість в обсязі 427,2 млн грн не відповідають величинам заборгованості, яку необхідно повернути платникам, - зазначено у зверненні. - Одним із можливих способів розблокування ситуації з відшкодування податку є врахування пропозиції області про внесення змін до Закону України “Про податок на додану вартість” щодо нарахування його касовим методом”.
Задля недопущення зупинення підприємств та унеможливлення виникнення при цьому негативних економічних і соціальних наслідків, депутати Івано-Франківщини просять при внесенні змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” збільшити для області планові показники відшкодування податку на додану вартість до 527 млн грн.
Вони вважають, що “невідкладним є розроблення дієвого механізму із забезпечення виконання протокольного доручення прем’єр-міністра України від 15 січня 2009 року, даного на нараді з керівниками центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань протистояння світовій фінансовій кризі, щодо продовження Державною податковою адміністрацією України роботи зі зменшення заявлених до відшкодування сум податку на додану вартість, термін перевірок за якими минув, та повернення його у першочерговому порядку підприємствам-експортерам, які не допускають зменшення обсягів виплати заробітної плати”.