Із двох бід вибрати меншу

16 лютого ВРУ у другому читанні розгляне скандальний #законопроект2695

22:43, 9 лютого 2021

Доки фейсбук не завалили фейкам зі зрадою і про «поліцейську країну», хочемо одразу роз'яснити та розвінчати деякі інформаційні вкиди, зокрема від народного депутата Куницького (він же zpsanek):

1. «Поліції дадуть повноваження ДАІ, вони ховатимуться по кущах»

Важко порівнювати стару некомпетентну, повністю корумповану, та таку, що не відповідала вимогам свого часу систему ДАІ з новою Патрульною поліцією. Так, не все так яскраво у новій поліції, але на сьогодні це система, який працює, є публічною та може боротися з пияцтвом за кермом, але не має таких повноважень. Щодо «ховатися по кущах» – поліція на сьогодні практикує використанню Тру Камів для вимірювання швидкості. Якщо приймуть норму, яка дозволить у вечірні години, вихідні та святкові дні зупиняти автомобілі для проведення огляду на стан сп'яніння (а так діють у більшості європейських країн, бо тільки так можна ефективно виявляти нетверезих водіїв), тоді навіть ховатись не доведеться, і не зупиняти автомобіль під «надуманими» причинами («погано видно номерний знак», «запізно увімкнув поворотник» чи щось подібне).

2. «Поліція буде "розводити" водіїв»

В цьому, на наш погляд, абсурдному твердженні, є його ж спростування. Як розводити? На що розводити? А зараз розводять? Як можна розвести тверезого водія? Процедура на сьогоднішній день є максимально прозорою – два свідки, пояснення, відеозапис у поліцейських. Та ще і водіям і пасажирам дозволено користуватись телефонами. Не хочете на місці «дути» в драгер? Маєте право проїхати в лікарню. ВСЕ зроблено для того, щоб водія не можна було «розвести» чи «обчистити». Та з практики ми бачимо, що найчастіше такими поблажливим правами користуються якраз ті ж п'яні порушники, намагаючись уникнути відповідальності та затягнути час. Якщо водій тверезий – йому немає чого боятись.

3. «Поліція буде знущатись з водіїв, змушуючи їх тримати руки на кермі і не виходити з машини»

Дійсно, є пропозиція щодо того, щоб водій залишався в автомобілі. І продиктована вона не тим, щоб «познущатись» з водіям, а елементарними нормами безпеки (як це є в США, та в тих же країнах Європейського союзу). П'яний водій, а також його нетверезі пасажири часто провокують патрульних, заважають ефективно проводити розгляд справи, та, зрештою, самі іноді можуть потрапити під колеса іншого автомобіля. Більше того, знаходячись в автомобілі, водію не доведеться мерзнути чи грітись, чого ж самі противники закону і бояться. Ще раз додамо – якщо на думку водія, поліція порушує його права, він має повне право вести відеозйомку процесу, не втручаючись в роботу і не заважаючи поліцейським.

4. «Зупинка без причини – порушення моїх Конституційних прав»

По-перше, не без причини, а «Зупинка для проведення профілактичних заходів для виявлення сп’яніння з 22:00 до 8:00 або у вихідні, святкові дні та протягом наступного дня після таких днів», отже це вже не може бути порушенням Конституційних прав, оскільки така норма міститиметься в Законі про Нацполіцію. А по-друге, чи не вважають противники, що 130 тисяч п'яних водіїв (а насправді їх в 2-3 рази більше) – це порушення Стаття 3 Конституції «Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю»? Якщо задля безпеки інших потрібно зупинити автомобіль на декілька хвилин – то це заради безпеки інших?

5. «Для чого "псам Авакова" давати повноваження? Підвищіть штрафи і введіть кримінальну відповідальність!»

З цієї точки зору, можна одразу простежити відношення людей до інших. Всі люди у формі, на їх погляд, «перевертні», «мусара» та «пси Авакова». Не розбираючись і не відрізняючи, а всіх «під одну гребінку». Але не будемо про всі тонкощі поліцейської роботи. За останніх 6 років, тричі штрафи піднімали, навіть намагалися ввести Кримінальну відповідальність. Водіїв лякають не стільки штрафи, а те, що їх імовірніше ВИЯВЛЯТЬ, це займе багато часу і нервів, а в суді це вирішити буде ДУЖЕ НЕПРОСТО. Тому ми ще раз підтримаємо законопроект №2695, який містить не тільки норми для виявлення, але і для неможливості уникнення п'яними водіями справ у судах.

Крім того, в законопроекті, крім боротьби з пияцтвом за кермом, міститься велика кількість інших потрібних змін – штрафи за швидкість, штрафи пішоходам та велосипедистам, а також за ДТП. Та схоже таким колегам, як п. Кулицький та його «послідовникам» та прихильникам теорії «мусарської країни» це не цікаво і непотрібно. В їхньому розумінні – поліцейський, це елемент репресії, а не дотримання порядку, задля безпеки інших. І їх повністю влаштовує та анархія на дорогах, яка є сьогодні.

Так, є дійсно недосконалі речі – довіра до Національної поліції щороку падає, хоча до «часів ДАІ» вона навряд чи колись повернеться. Серед поліцейських часто зустрічаються «перевертні» та недоброчесні, і через таких тінь падає на всіх інших. Та чи готові ми чекати ще 5-10 років, доки в нас буде утопічна країна, ідеальне суспільство та поліція, яка сподобається усім? Чи готові ми щороку вписувати в статистику 100 трупів та тисячі потерпілих, і це тільки з вини нетверезих водіїв на дорогах? Чи подобається нам, як платникам податків, що п'яний знахабнілий водій, який вже позбавлений права керування на 10 років і надалі сідає за кермо, а поліцейські розводять руками, бо закон захищає порушників?

Популізм завжди був в моді, але ми повинні дати чесно відповідь на ці питання, та вибрати з 2 бід вибрати меншу. В той же час, не розслаблятись, та контролювати процеси, як це нам дозволяє законодавство