„Chętni niech bawią się w „Zarnicę”, a my będziemy dalej tu organizować „Surmy zwycięstw” i Święto Bohaterów” – oświadczył podczas briefingu po naradzie na temat rozwoju szkolnicywa w obwodzie lwowskim pierwszy zastępca przewodniczącego Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Myron Jankiw.
"Podczas narady poruszaliśmy pytania, związane z doktryną edukacji, związane z polityką pamięci, z tradycyjnymi podejściami w Galicji do uroczystości. I porozumieliśmy się, że żadnych zmian w tym być nie może. Chętni niech bawią się w "Zarnicę", a my będziemy dalej tu organizować "Surmy zwycięstw" i Święto Bohaterów, i nikt nie zmusza nas to robić. O tym porozmawialiśmy, wszyscy spokojni i dalej pracujemy w tym trybie, w jakim pracowaliśmy" – powiedział Myron Jankiw.
Przypomnimy, minister edukacji i nauki Dmytro Tabacznyk ogłosił o zamiarze zamienić lwowski festiwal "Surmy zwytiah" o tematyce narodowo patriotycznej, wojskową grą "Zarnica", stworzoną przez radzieckich pionierów.
Jednocześnie, jak zapewnił kierownik głównego działu edukacji i nauki Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Mychajło Brehin, w listopadzie-grudniu 2010 roku przy wsparciu finansowym głównego zarządu edukacji i nauki Lwowskiej OAP we wszystkich ogólnokształcących zakładach edukacyjnych obwodu potrwa XI dziecięcy-młodzieżowy festiwal sztuki "Surmy zwycięstw".