Кабмін схвалив меморандум про зниження «зеленого» тарифу

Домовленість з виробниками «зеленої» енергетики передбачає зниження «зеленого» тарифу на 15% для сонячних електростанцій і на 7,5% для вітрових

22:18, 10 червня 2020

Кабінет міністрів України у середу, 10 червня, підписав меморандум з виробниками відновлювальної енергетики, які погодились зменшити тарифи. Про це повідомляє прес-служба уряду.

У відомстві повідомили, що виробники «зеленої» енергетики добровільно погодились реструктурувати тарифи у бік їх зменшення. «Зокрема, для усіх об’єктів електроенергетики, що виробляють сонячну енергію, передбачається зменшення тарифів на 15%, для об’єктів, що виробляють електроенергію з енергії вітру – на 7,5%», – йдеться у повідомленні.

Документ, що називається «Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики», підписали прем’єр Денис Шмигаль, в.о. міністра енергетики Ольга Буславець, відповідальні особи Європейсько-українського енергетичного агентства та Української вітроенергетичної асоціації.

Також ця угода передбачає, що українська влада бере зобов’язання визначити і затвердити річні квоти підтримки «зеленої» енергетики та забезпечує проведення аукціонів з розподілу таких квот.

Натомість меморандум посилює відповідальність виробників «зеленої» енергії за незбалансоване виробництво електроенергії.

«Також виробники ВДЕ приймають умови обмеження строків введення в експлуатацію нових об’єктів за «зеленим» тарифом. Так, з 1 серпня поточного року, нові сонячні електростанції потужністю понад 1 МВт зможуть бути введені в експлуатацію з отриманням державної підтримки тільки шляхом участі в аукціонах», – додали в прес-службі.

Крім того, реструктуризацію «зеленого» тарифу проведуть без пролонгації терміну виплат, відповідальність виробників «зеленої» енергії за небаланси посилиться, вводиться заборона на будівництво нових сонячних станцій у рамках діючої системи підтримки інвесторів з 1 липня (Міненерго підготує відповідний законопроект).

Зазначимо, що раніше в енергетичному регуляторі підрахували, що частка «зелених» електростанцій у виробництві енергії в Україні наразі складає 8%, водночас на розрахунки з цими електростанціями витрачають 26% всіх коштів.

Зростання частки «зеленої» енергетики зі збереженням чинної моделі розрахунків за «зеленим» тарифом створює дисбаланси на енергоринку. Держава наразі вже не має достатньо коштів для того, аби у повній мірі розрахуватися за своїми зобов'язаннями перед інвесторами, що збудували сонячні та вітрові електростанції.

Відтак в уряді затвердили оновлений енергобаланс, у якому передбачили менші обсяги виробництва атомної енергії на користь «зеленої». Також у Міненерго запропонували заборонити введення в експлуатацію нових сонячних та вітрових електростанцій.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначав, що Україна не може оплачувати «найдорожчу в Європі зелену енергію». Натомість підписаний меморандум дозволить державі зекономити до 2 млрд євро на виплатах за «зеленим» тарифом до 2030 року.

Довідково

Зелені тарифи – це тарифи, за якими держава виплачує власникам сонячних та вітроелектростанцій кошти за їхню електроенергію. Такі тарифи є вищими за ринкову вартість електрики для того, аби стимулювати розвиток альтернативної енергетики в Україні. Високий розмір таких тарифів призвів до того, що сама електроенергія для споживачів також є дорожчою.

«Зелений» тариф як метод дотування розвитку галузі альтернативної енергетики, що був покликаний компенсувати високу собівартість сонячних панелей і вітрових електростанцій, себе вже вичерпав. Через високий тариф (0,18 євро за один кіловат, це значно вище тарифів, за якими закуповується енергія з атомних та теплових електростанцій) в останні кілька років «зелена» енергетика в Україні переживає справжній бум. Свого часу держава дала довгострокові гарантії закупівлі енергії за підвищеною ціною з ВДЕ, і внаслідок цього «зелений» тариф зі стимулюючого чинника став джерелом надприбутків.

За даними ПрАТ «НЕК «Укренерго», лише протягом 2019 року встановлена потужність вітрових та сонячних електростанцій та СЕС в Україні збільшилася у 2,7 раза та досягла показника 4,7 ГВт. Станом на початок квітня 2020 року вона вже збільшилася до 5,2 ГВт, і цей обсяг більший за той, що енергосистема України сьогодні може прийняти без серйозних відхилень у роботі.