Кабінет міністрів України підтримав рішення, ініційоване Міністерством внутрішніх справ, про обмеження на відвідування іноземцями Умані під час цьогорічного святкування Рош га-Шана (Нового року за іудейським календарем). Про це в понеділок, 17 серпня, повідомила прес-служба Міністерства внутрішніх справ.
Як зазначається, цю ініціативу підтримав уряд і Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
«Останні тижні Україна фіксує зростання спалахів захворювання на коронавірус серед населення. Епідеміологічна ситуація в країні та світі не дозволяє організовувати та проводити масові заходи, тим більше з участю іноземців», – заявив голова МВС Арсен Аваков.
Аваков зазначив, що щороку до Умані приїздить від 30 – 50 тис. хасидів з різних країн, які протягом трьох днів святкують та проводять різні релігійні обряди, відвідують святі місця. Такий формат масового заходу під час пандемії створює величезні ризики розповсюдження вірусу не лише для учасників заходу, а і для місцевого населення.
«Ми з повагою ставимося до національних традицій різних народів та релігійних спільнот та щороку робимо усе, аби вони проходили за найвищими стандартами безпеки. Проте останні тижні Україна фіксує ріст спалахів захворювання на короновірус серед населення», – заявив він.
За його словам, виходячи з епідеміологічної ситуації, наразі в України не має змоги організовувати та проводити масові заходи, тим паче за участі іноземців.
Очільник МВС додав, що аналогічної домовленості Міністерство внутрішніх справ досягло із представниками Української православної церкви та Православної церкви Московського патріархату, які відмовилися від проведення Хресної ходи через пандемію. Тому сподівається на розуміння в цьому питанні і від представників хасидської релігійної спільноти.
Аваков наголосив, що МВС забезпечить усі технічні заходи для здійснення вищевказаних карантинних обмежень в Умані.
Зауважимо, що раніше міністерства закордонних справ України та Ізраїлю висловили велике занепокоєння через заплановане на вересень масове паломництво хасидів до Умані Черкаської області для святкування Рош га-Шана (Нового року за іудейським календарем). Приїзд хасидів очікувався у вересні. Більшість з них прибуває з Ізраїлю, який сьогодні знаходиться «червоному списку» за рівнем поширення коронавірусу. Приїжджі з Ізраїлю повинні проходити двотижневу ізоляцію або здати ПЛР-тест.
Доповнено і уточнено 18.08. Уряди України та Ізраїлю закликали паломників утриматися від відвідування Умані на свято Рош га-Шана. Документ оприлюднила прес-служба Кабінету міністрів у вівторок, 18 серпня.
«З ініціативи президента України Володимира Зеленського Рош га-Шана набув в Україні статусу національного свята. Водночас цього року епідемічна ситуація в Україні та Ізраїлі, як і в усьому світі, на жаль, не дає змогу традиційно відзначити це свято. Керуючись рекомендаціями та застереженнями міністерств охорони здоров’я України та Ізраїлю, наполегливо закликаємо всіх паломників, які планують взяти участь у цьогорічних святкових заходах з нагоди Рош га-Шана в Україні, утриматися від відвідання міста Умань через загрозливу епідемічну ситуацію», – йдеться у спільній українсько-ізраїльській урядовій заяві.
Водночас для тих, хто все-таки вирішить відвідати Умань, в урядах наголошують, що карантин в Україні поширюється на всі публічні заходи й повинен суворо дотримуватися.
«Сподіваємося на розуміння та щиро віримо, що наступного року нам вдасться разом відсвяткувати Рош га-Шана та інші свята без будь-яких обмежень», – зазначено в заяві.
В Об'єднаній єврейській громаді України відзначили, що станом на 18 серпня, офіційної заборони на проведення святкування Рош га-Шана в Умані і на в'їзд хасидів немає.
Також в громаді підкреслили, що заява Міністерства внутрішніх справ про введення технічних обмежень, яку оприлюднили в понеділок, 17 серпня, не є забороною.
«Закликаємо дочекатися офіційної постанови Кабінету міністрів України», – написали в прес-службі.
У єврейській громаді також уточнили, що ввести обмеження на в'їзд вже неможливо. На даний момент в Умані вже знаходиться певна кількість паломників. Відомство закликає уряд пояснити поняття «технічні обмеження».