Кандидати в рясі

Як УГКЦ бореться з кандидатами в депутати у своїх лавах

16:07, 20 жовтня 2015

Українська Греко-Католицька Церква, на відміну від інших конфесій, ще півтора роки тому заборонила своїм священослужителям брати участь у виборах. Проте жорстка заборона не зупинила двох священиків УГКЦ, які все ж вирішили взяти участь у виборах на Львівщині. Яка доля їх чекає – з'ясовував ZAXID.NET.

Парафіяльний священик села Калинівка Яворівського району Львівської архієпархії УГКЦ Петро (Зеленюх) від партії «Воля» йде до Яворівської райради, а священик Самбрісько-Дрогобицької єпархії Мирослав (Шевчук) бере участь у виборах до Дрогобицької райради від ВО «Батьківщина».

Крім того, о. Петро (Зеленюх) є чинним депутатом Яворівської районної ради від Партії захисників Вітчизни. 

Прес-секретар Львівської архієпархії УГКЦ отець Павло (Дроздяк) розповів ZAXID.NET, що про політичну діяльність о. Петра (Зеленюха) їм відомо.  «Це дуже літній священнослужитель, який не реагує на попередження місцевого ієрарха – Владики Ігоря (Возьняка). Це вже не перші вибори, у яких він бере участь», – сказав о. Павло.

За його словами, священику надіслали вже кілька листів з попередженнями, але о. Петро (Зеленюх) на них жодним чином не реагує. «Де-факто він належить до кліру Львівської архієпархії, але не виконує розпоряджень церкви», – пояснив прес-секретар Львівської архієпархії. 

Разом з тим, наразі священика ще не притягнуто до відповідальності. «Про зняття сану не можемо говорити, оскільки це таїнство священства, яке не скасовується. Але є суспенда – покарання, згідно з яким священику забороняється священнодіяти, тобто проводити служби й працювати на парафії», – пояснив о. Павло (Дроздяк). 

Він зазначив, що для застосування такого покарання необхідне рішення Церковного трибуналу, тому поки що о. Петро (Зеленюх) від виконання своїх обов’язків не відсторонений.

Разом з тим, прес-секретар Львівської архієпархії УГКЦ наголосив, що жоден інший священик архієпархії у виборчій кампанії участі не бере. «Приємно, що наші священики не реагували на пропозиції, які надходили з боку тих чи інших кандидатів та партій. Вони дотримувалися чинного законодавства», – сказав  він.

Натомість у Самбірсько-Дрогобицькій єпархії про участь у виборах до Дрогобицької райради від «Батьківщини» о. Мирослава (Шевчука) дізналися із публікацій у ЗМІ. 

Як розповів ZAXID.NET прес-секретар єпархії отець Олег (Чупа), священик уже мав розмову з єпископом Самбірсько-Дрогобицьким Ярославом (Прирізом). Після цього о. Мирослав відмовився від участі у виборах, однак, згідно із законодавством, зняти свою кандидатуру після 6 жовтня він уже не може. 

Відтак, у разі, якщо священик пройде до Дрогобицької райради, він складе депутатські повноваження. У зв’язку з цим у Самбірсько-Дрогобицькій єпархії покарань до о. Мирослава вирішили не застосовувати. 

Зазначимо, що у квітні 2014 року 63-я сесія Синоду Єпископів УГКЦ затвердила Інструкцію для душпастирів щодо поведінки у час передвиборчої агітації, яка забороняє священикам брати участь у виборах.

Вчора Адміністратор Патріаршої курії і Секретар Синоду Єпископів УГКЦ  Владика Богдан (Дзюрах) на доручення Блаженнішого Святослава (Шевчука) звернувся з листом до правлячих архиєпископів і єпископів УГКЦ, у якому наголошувалось на неприпустимості участі священиків у місцевих виборах. 

Зокрема в листі зазначається, що у випадку виявлення священиків, які беруть участь у виборчій кампанії,  єпископи мають зобов'язати цих священнослужителів якнайшвидше зняти свої кандидатури з виборчих перегонів та попередити про неприпустимість таких дій на майбутнє; у випадку непослуху – накласти покарання, відповідно до церковного законодавства, а також пригадати усім священнослужителям зміст Інструкції про поведінку священнослужителів УГКЦ під час політичних виборчих кампаній.

Нагадаємо, лише на Львівщині щонайменше 30 священиків балотуються на місцевих виборах до рад різних рівнів. Найбільше кандидатів у депутати виявилося серед представників Львівсько-Сокальської єпархії УПЦ КП – 22 кандидати.