Карпачова заступилась за Луценка

22:10, 10 травня 2011

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини (омбудсмен) Ніна Карпачова звернулася з листом до Генерального прокурора України Віктора Пшонки, в якому просить його дати доручення розглянути можливість зміни екс-міністрові внутрішніх справ Юрієві Луценку запобіжного заходу на не пов’язаний з триманням під вартою.

Здійснюючи провадження за зверненнями народних депутатів України та низки громадських організацій щодо порушення права Ю.Луценка на свободу та особисту недоторканність, 4 травня 2011 року вона зустрілася із заарештованим віч-на-віч у камері СІЗО. Під час бесіди Ю.Луценко повідомив Н.Карпачовій, що запобіжний захід йому обрано необґрунтовано, продовження термінів перебування під вартою здійснювалося без урахування усіх обставин справи і даних про його особу. За словами ув'язненого, головний аргумент слідства, який був підставою для його арешту, - тривале ознайомлення з матеріалами справи – відсутній, і наголосив, що з матеріалами справи він повністю ознайомився. Це підтверджує і постанова Апеляційного суду міста Києва від 21 квітня 2011 року про продовження терміну утримання його під вартою до п’яти місяців, пише Інтерфакс-України.

У зв'язку з цим Н.Карпачова вважає посилання в згаданій постанові Апеляційного суду немотивованим. До того ж захисники Ю.Луценка відмовилися ознайомлюватися з матеріалами справи, звернувшись 5 травня 2011 року до Генеральної прокуратури України з відповідною заявою-клопотанням.

Обмудсмен звернула увагу, що в матеріалах справи є дані про те, що Ю.Луценко одружений, має двох дітей, один з яких неповнолітній, позитивно характеризується за місцем роботи і проживання, є активним громадським і політичним діячем. Під час розгляду Апеляційним судом питання про продовження терміну тримання екс-міністра під вартою до суду звернулися з клопотанням про взяття його на поруки 65 народних депутатів та Герой України Левко Лук’яненко.

Як наголошується в листі омбудсмена, через згадані дії слідчих органів і суду Ю.Луценко був змушений звернутися до Європейського суду з прав людини про порушення ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо права на свободу та особисту недоторканність. Наразі справа перебуває на стадії комунікації, суд надав їй пріоритет у розгляді. Європейський суд також звернувся до уряду України про надання пояснень з обставин затримання та арешту Ю.Луценка.

Крім того, Н.Карпачова з'ясувала, що 28 квітня на знак протесту проти необґрунтованого тримання під вартою Ю.Луценко офіційно оголосив голодовку, заявивши при цьому, що розпочав її 22 квітня 2011 року. Під час особистого прийому екс-міністр також наголосив, що перешкоджати слідству або ж ухилятися від нього не має наміру.