Карстовий міст

Скеля, де раніше було язичницьке капище, вразила російських послів

09:00, 21 грудня 2015

У закарпатському селі Мала Уголька, що в Тячівському районі, є особлива неповторна пам`ятка, яка приваблює сюди багато туристів. Хоча дістатись сюди може бути непросто. Це скеля Карстовий міст – величезна арка у вапняковій скелі Чур. Ця унікальна природна пам’ятка утворилась тисячі років тому, коли Карпати були морським дном.

Кам’яний міст розташований у долинині річки. Це скеля, що утворилась у мармуризованих вапняках юрського періоду, де карстові процеси проклали прохід завширшки 10 м і заввишки 3 м. Скеля стоїть ніби на трьох «ногах», під нею може вільно проходити доросла людина. Відкриті ділянки цієї величезної брили зайняті мохами та накипним лишайниками, які чергуються з невеликими дернинами рідкісних папоротей.

Карстовий міст є частиною Карпатського біосферного заповідника.

Історики вважають, що 500 років тому тут було капище язичників. Місцеві мешканці ж вказують на сусідню гору Погарь, в цьому масиві, де воно до сих пір збереглося. За різними переказами, карстовий міст свого часу вразив послів російського царя, що проїжджали поруч – в одній легенді це Петро І, в іншій – Іван Грозний.

Дороги до Карстового мосту як такої немає. Можна доїхати машиною до села Мала Уголька, проїхати через нього і зупинитися біля адміністративної будівлі заповідника. Далі – тільки пішки.

Міст розташований у кінці маршруту по Карпатському біосферному заповіднику. Перепади висот на маршруті становлять близько 450 метрів, а сама прогулянка по заповіднику займає 4–5 годин. Дорогою траплятимуться струмки та джерела питної мінеральної води, яку варто скуштувати.

Шлях до скелі починається біля будівлі Угорського лісництва в селі Мала Уголька. Нижче за течією річки є діючий водяний млин. Стежка до мосту пролягає через прадавній буковий ліс, що входить до переліку світової спадщини ЮНЕСКО. Звідси відкриваються панорами на каньйон річки Тиса та румунські Карпати, трохи далі і нижче знаходиться печера Дружба – одна з найбільших печер українських Карпат.

Природа тут диктує свої правила. Якщо ви вирішите на власні очі побачити унікальний природній об’єкт часів юрського періоду, мусите бути готові, що мобільного зв’язку в цій місцевості практично немає. Через те, що сюди важко дістатися, протягом року на стежку виходить лише декілька тисяч туристів. Тому можливість побачити Карстовий міст на власні очі є дійсно унікальною.