Каталонський парламент схвалив резолюцію про незалежність. Таким чином місцеві депутати запустили процес здобуття провінцією цілковитого державного суверенітету й відділення від Іспанії – повідомило видання El Pais.
За резолюцію про незалежність проголосували 72 парламентарі, проти – лише 63.
Нагадаємо, що коаліція каталонських сепаратистів перемогла 27 вересня на виборах до парламенту провінції. Альянс прихильників незалежності Каталонії Junts per Si («Разом скажемо так») став лідером виборчих перегонів, здобувши 62 зі 135 місць в регіональному парламенті. Ще 10 місць дістала дружня до альянсу ультраліва партія CUP («Кандидати народної єдності»). Сепаратисти пообіцяли домогтися незалежності протягом вісімнадцяти місяців.
Проект резолюції щодо незалежності Каталонії був узгоджений 27 жовтня. У документі офіційно вказується на «початок процесу створення незалежної держави Каталонія у вигляді республіки». Сепаратисти пообіцяли домогтися незалежності упродовж вісімнадцяти місяців.
Дебати і голосування щодо проекту резолюції, яка містить покроковий план створення незалежної держави, було, власне, й призначено на 9 листопада. Цей документ став результатом укладення угоди між блоком Junts per Si та ліворадикально партією CUP. Наведемо з нього витяг:
«Парламент Каталонії: інтерпретує результати виборів у Каталонії 27 вересня як мандат на початок процесу переходу до незалежності.
Оголошує початок процесу зі створення незалежної каталонської держави, організованої як Республіка.
Ініціює конституційний процес, зокрема участь громадян у розробці конституції незалежної Каталонії.
Наполегливо закликає новий уряд Каталонії вжити заходів щодо реалізації цієї декларації.
Починає у тридцятиденний термін підготування законів для забезпечення установчого процесу, гарантування громадської безпеки та регулювання сфери державних фінансів.
Заявляє, що цей процес здобуття незалежності більше не залежить від рішень, ухвалених іспанськими інституціями…».
У четвер, 5 листопада, Конституційний суд у Мадриді відхилив, спільний позов правлячої іспанської Народної партії, Соціалістичної партії Каталонії і каталонського ліберального руху «Громадяни», які вимагали визнати підготовлюване голосування неконституційним. Рішення Конституційного Суду представники каталонської коаліції вже встигли назвати «мандатом на відділення від Іспанії».
Отже, як і передбачалося, коаліційна більшість в парламенті Каталонії проголосувала за схвалення резолюції. Чи можна впевнено стверджувати, що відтепер процес виходу провінції з Іспанії буде незворотнім? Поки що ні. Як стверджують експерти-правники, ухвалена резолюція має суто декларативний характер. Вона не може слугувати правовою підставою для державної незалежності Каталонія та її виходу зі складу іспанської держави.
Тим не менше уряд у Мадриді зразу ж повідомив про те, що на рішення каталонського парламенту буде негайно подано скаргу до Конституційного суду. Іспанський прем'єр-міністр Маріано Рахой ще напередодні барселонських дебатів заяви: «Держава в жодному випадку не відмовиться від політичних та юридичних інструментів, аби, згідно з Конституцією та законами, захистити іспанський суверенітет та загальні інтереси іспанців. Допоки я залишаюся главою уряду, Іспанія буде державою вільних і рівних громадян. Ми всі, я підкреслюю, ми всі повинні підпорядковуватися закону і суду».
Зразу ж після понеділкового голосування Рахой запевнив, що резолюція про відділення від Іспанії, схвалена парламентом Каталонії, «не матиме жодних наслідків».
Після подання позову уряду в КС, процес відділення автономної області буде, як мінімум, призупинений доти, допоки судді не винесуть остаточного вердикту щодо відповідності документу Конституції Іспанії.