Комфортним такий спосіб евакуації не назвеш: пораненого вкладають на дерев’яні ноші та знерухомлюють, усі нерівності дороги він буквально відчуває на собі. Але іноді це - єдиний спосіб врятувати життя. Як відбувається евакуація квадроциклом, розповів боєць 93 ОМБр «Муха». У новому сюжеті проекту «Український Свідок» – пілот квадроцикла із позивним «Муха» з 93 ОМБр «Холодний Яр». Він евакуює поранених побратимів на лиманському напрямку.
«Все залежить від ступеня поранення, – розповідає “Муха”. – Якщо той у свідомості, якщо він один і при тямі, то просто сідає назад. Якщо лежачий, то я вкладаю його на ноші, пристібаю і їду на точку евакуації. Там його зустрічає інший екіпаж, на авто, який везе пораненого вже на стабілізаційний пункт». Для евакуації «Муха» використовує Kawasaki 750. Його максимальна швидкість – трохи більше 100 км/год. По грунтовій дорозі квадроцикл може розганятись до 35-50 км/год.
Пілот забирає побратимів майже з «нуля», куди ворог не дістане стрілецькою зброєю. «Іноді туди може прилітати артилерія, можуть літати дрони – каже “Муха”. – Я працюю без автомата, він мені тільки заважає».
За його словами, найкраща погода для евакуації – це туман та дощ. «Це моя безпека, – каже “Муха”. – Найскладніше – коли бруд замерзає, їдеш ніби по цеглинах. По відносно нормальній дорозі я дістаюся місця за тридцять хвилин, а якщо вона замерзає, то буває, що й півтори години. Це без “трьохсотих” (поранених), з “трьохсотими” ще складніше».
«Муха» згадує ніч, коли в нього було близько десяти виїздів. Тоді він провів за кермом квадроциклу майже 24 години. «Енергетиків я не вживаю, можу тільки водички попити, – каже водій. – Буває, відчуваєш, що зірки зійшлися і ти можеш все. Тоді дієш на адреналіні та на характері. Якщо не злізати з квадроцикла, то можна працювати без їжі і добу».
«Спочатку я рахував врятованих, а потім перестав, – каже “Муха”. – Я кайфую від того, що роблю. Рятувати людей квадроциклом – найкраща робота у світі».